Wycieczka śladami Stanisława Wyspiańskiego
15 stycznia 2024Wycieczka śladami Stanisława Wyspiańskiego to jedna z najpopularniejszych tras tematycznych. Chętnie wybierana przez szkoły, seniorów, a także turystów indywidualnych. Życie i twórczość najwybitniejszego przedstawiciela Młodej Polski fascynuje wielu z Was. W związku z tym chciałam przypomnieć, jakie miejsca możemy zwiedzić w Krakowie związane z Wyspiańskim.
Wycieczka śladami Stanisława Wyspiańskiego
Nasze zwiedzanie możemy rozpocząć od ulicy Krupniczej 26, gdzie urodził się Stanisław Wyspiański. Na fasadzie budynku znajduje się obecnie tablica pamiątkowa. To też idealne miejsce, aby opowiedzieć o jego rodzicach i dzieciństwie. Kawałek dalej przy Krupniczej 38 znajduje się figura Matki Bożej autorstwa ojca Stanisława, Franciszka Wyspiańskiego. Ma ona rysy twarzy Marii Wyspiańskiej, matki artysty. Z kolei u stóp Wawelu w Domu Długosza Franciszek Wyspiański miał swoją pracownię. Stojąc u stóp wzgórza opowiem Wam o fascynacji Wyspiańskiego Wawelem i Akropolis. Następnie przejdziemy uliczkami Starego Miasta, aby poznać kolejne miejsca z nim związane. Dowiecie się, gdzie pisał “Wesele”, którą kawiarnię chciał wymalować zupełnie za darmo, gdzie wystawiał swoje prace. Na dłużej zatrzymamy się w kościele franciszkanów, aby obejrzeć fenomenalne witraże i polichromię jego autorstwa.
Wizyta w Muzeum Wyspiańskiego
Wycieczka śladami Wyspiańskiego to nie tylko spacer w plenerze. Warto zajrzeć do Muzeum Wyspiańskiego, aby bliżej przyjrzeć się jego projektom. Niewielka, kameralna przestrzeń kryje w sobie jego obrazy, projekty witraży, stroje, Akropolis. Szerzej możemy omówić jego ulubione tematy i techniki malowania. Ponadto zobaczymy replikę kartonu Boga Ojca, przykłady mebli, a także opowiem Wam o projektach, których z różnych przyczyn nie mógł zrealizować.
Zwiedzanie Rydlówki
Naszą wycieczkę możemy poszerzyć o wizytę w Bronowicach. Rydlówka to dworek, w którym odbyło się słynne wesele Lucjan Rydla poety, z Jadwigą Mikołajczykówną, córką bronowickiego chłopa. Świadkiem pana młodego na ślubie był Stanisław Wyspiański. Znalazł się także wśród gości bawiących się na weselu. I tam “ujrzał swoją sztukę”. Rydlówka zachwyci wszystkich miłośników Młodej Polski i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Szafirowa Pracownia
O tym wyjątkowym miejscu możecie przeczytać w tym wpisie. Zwiedzanie Szafirowej Pracowni może być znakomitym uzupełnieniem naszej wycieczki. Wyspiański przeprowadził się na Krowoderską 79 (wówczas 157) w połowie stycznia 1901 roku. Zajął siedmiopokojowe mieszkanie na II piętrze. Tutaj urządził swoją pracownię, której nazwa wzięła się od koloru ścian. Za jego czasów każde pomieszczenie było pomalowane na jeden kolor. To miejsce trzeba po prostu zobaczyć..
Podsumowanie
Dziś czyli 15 stycznia obchodzimy 155. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji zorganizowałam dla moich Spacerowiczów wydarzenie “Urodziny Stacha”. Był spacer, były cudowne chwile w Szafirowej Pracowni. Myślę, że warto przypominać Stanisława Wyspiańskiego nie tylko przy okazji rocznic. Sezon na jego twórczość trwa cały rok.