Muzea ponownie otwarte!
29 kwietnia 2021Muzea ponownie otwarte! Nawet nie wiecie z jaką radością wrzucam ten wpis. Chociaż obserwując to, co się dzieje mam wrażenie, że zabawa “zamykamy-otwieramy” jeszcze trochę potrwa… Ale nie psujmy sobie humoru. Przede wszystkim wykorzystajcie ten czas i wybierzcie się do muzeum, o którym myśleliście od dawna. Ale nie było czasu, chęci, no słowem zawsze coś stanęło na przeszkodzie. A chyba doświadczenia ostatniego roku dobitnie udowodniły, że życia i planów nie ma co odkładać na później.
Muzea ponownie otwarte
Oczywiście nie można było ich otworzyć na majówkę. A skąd. Wiadomo, że wirus najaktywniej szaleje po pustych muzeach właśnie w święta czy długie weekendy. Zwiedzać możemy od 4 maja czyli od przyszłego wtorku. Przypomnę, że wtorek obecnie jest dniem bezpłatnego wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego. Więc jeśli marzycie o tym, aby zobaczyć bezcenną kolekcję Muzeum Czartoryskich zupełnie za darmo zaplanujecie zwiedzanie na wtorek. ten najbliższy lub kolejne. Z innych oddziałów Muzeum Narodowego, które polecam z całego serca jest Dom Jana Matejki, Galeria w Sukiennicach, Dom Mehoffera. Zresztą zbiory są olbrzymie, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Ponadto we wtorek za darmo zwiedzicie Podziemia Rynku. To muzeum od chwili otwarcia cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto wykorzystać moment, kiedy nie ma tłumów, masy grup szkolnych i turystów zagranicznych i odwiedzić ekspozycję pod Sukiennicami. Innym obleganym muzeum jest (a przynajmniej była) jest Fabryka Schindlera na Zabłociu. Ekspozycja w niesamowity, plastyczny i multimedialny sposób przedstawia losy Krakowa i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej. Muzeum jest otwarte przez cały tydzień, z bezpłatnego dnia skorzystacie w poniedziałek.
Wawel
Pewnie wielu z Was czekało z niecierpliwością na najnowszą wystawę na Wzgórzu Wawelskim czyli Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921. Wystawa została otwarta 18 marca, a dosłownie kilka dni później kolejny lockdown uniemożliwił jej zwiedzanie. Była co prawda dostępna online, ale co na żywo to na żywo. Arrasy zamówione przez Zygmunta Augusta za horrendalną sumę, były jego radością i dumą. Król w testamencie zapisał arrasy Rzeczpospolitej. Niestety losy kolekcji były dramatyczne. Przetrwały potop szwedzki, po trzecim rozbiorze Polski na rozkaz Katarzyny II zostały wywiezione do Rosji. Powróciły do Krakowa w 1921 roku. Kolejny dramatyczny moment w ich dziejach to okres II wojny światowej, kiedy ewakuowano je z Krakowa najpierw do Rumunii, potem do Francji i przez Anglię do Kanady. Wystawa prezentuje całą zachowaną kolekcję arrasów Zygmunta Augusta. Ekspozycja ma charakter czasowy, można ją oglądać do 31 października br.
A na Kazimierzu…
Tymczasem na Kazimierzu warto odwiedzić Starą Synagogę, która w zeszłym roku przeszła remont. To znakomity punkt wyjściowy, aby poznać historię i kulturę żydowską, a także dzieje krakowskiego Kazimierza. Ponadto zajrzyjcie do Muzeum Galicja. O nowych wystawach pisałam w tym wpisie. Przyznam szczerze, że przyjemnością jeszcze raz odwiedzę wystawę “Szancer, wyobraź sobie!” To znakomita zabawa i relaks połączone z dużą dawką informacji. A wszystko zaprezentowane w niezwykle przystępny sposób.
Pamiętajcie też, że cyklicznie organizuję wycieczki po muzeach dla mieszkańców i turystów. Tylko w maju planujemy zwiedzić Muzeum Czartoryskich, Podziemia Rynku, Fabrykę Schindlera, Rydlówkę, Muzeum Podgórza. Grafik wydarzeń zawsze pojawia się z wyprzedzeniem na mojej stronie na Facebooku. Jeśli nie posiadacie konta na Facebooku zawsze możecie dostać aktualny grafik wycieczek na mejla lub smsa. Zachęcam do kontaktu.