Nowe wystawy w Muzeum Galicja
11 marca 2021Nowe wystawy w Muzeum Galicja to propozycja dla osób, które znają standardową ofertę Kazimierza żydowskiego. Bez trudu poruszają się po synagodze Remu i cmentarzu, w Synagodze Starej byli setki razy. Mają dosyć kręcenia się po zaułkach Kazimierza i chcą czegoś innego. Według mnie z taką ofertą wychodzi Muzeum Galicja. Przede wszystkim jest to nietypowe muzeum. Zamiast standardowych przedmiotów i artefaktów ich wystawa koncentruje się na zdjęciach. Fotografiach Krakowa, ale i w szerszym kontekście Małopolski, a nawet Galicji. Ponadto muzeum stara się koncentrować na różnych problemach na przykład Holocaust, Pamięć czy Trudne Dziedzictwo.
Nowe wystawy w Muzeum Galicja
Nową, a zarazem nienową wystawą jest “Szancer, wyobraź sobie”. Wystawa otwarta co prawda w zeszłym roku, ale przez ciągłe lockdowny była właściwie niedostępna. Szkoda, ponieważ jest to wystawa czasowa. Jestem przekonana, że rysunki Jana Szancera znacie doskonale. Nawet jeśli nie do końca kojarzycie to nazwisko.. Pamiętacie rysunki z ukochanych bajek dzieciństwa Brzechwy, Tuwima, Andersena? Tworzył je właśnie Jan Szancer, genialny ilustrator żydowskiego pochodzenia. Wystawa zabierze Was w ten bajkowy świat. Zobaczycie nie tylko piękne ilustracje czy cytaty. Twórcy wystawy chcieli, aby miała ona charakter interaktywny. Co sprawia, że absolutnie każdy turysta może przebrać się na przykład za Czerwonego Kapturka, ruszyć w podróże za bajkowym pociągiem, wejść do tajemniczej szafy. Wystawa została też wzbogacona o takie punkty programu jak: warsztaty ilustratorskie, kuratorskie oprowadzanie, spacery po Krakowie czy pokazy filmów o Panu Kleksie.
“Dziesięć polskich miast-Dziesięć żydowskich historii”
Drugą propozycją Muzeum Galicja jest wystawa otwarta w styczniu 2021 pt. “Dziesięć polskich miast-Dziesięć żydowskich historii.” I tu mam dla Was dobrą wiadomość. Będzie ona częścią ekspozycji stałej. Nie musicie się obawiać, że zniknie po kilku miesiącach, a Wy przez obostrzenia nie zdążycie jej zobaczyć. Wystawa powstała w oparciu o relacje, wspomnienia, a także fotografie rodzinne dziesięciorga polskich Żydów. Twórcy chcieli pokazać różnorodność społeczności żydowskiej sprzed wojny. W związku z tym bohaterowie wystawy pochodzą z różnych miast, różnych regionów przedwojennej Polski, a także różni ich status społeczny czy majątkowy. Ich świat został zniszczony przez wojnę.
Każda z tych historii jest wyjątkowa. Bohaterowie stają się nam bliżsi dzięki fotografiom i cytatom towarzyszącym ich biogramom. Poznajmy świat obozów, partyzantki, zesłań, gett.. Po wojnie bohaterowie, którzy często stracili całe rodziny musieli wszystko zacząć od nowa. Kraków na wystawie reprezentuje Teofila Silberring. Tosia prawie całe swoje życie przeżyła w Krakowie. Mieszkała przy ul. Miodowej 21 naprzeciwko synagogi Tempel. Jej szczęśliwe dzieciństwo zakończyło wejście Niemców do Krakowa. Jej mamę Niemcy zastrzelili zaraz na początku wojny. Przyszli do domu Silberringów rabować meble. Tosia przeżyła getto, jego tragiczną likwidację, następnie Płaszów. Pracował w fabryce Oskara Schindlera, którego wspomina bardzo dobrze. Niestety trafiła do Auschwitz. Po wyzwoleniu wróciła do ukochanego Krakowa. Niestety jej bliscy nie przeżyli..
Kiedy skończą się obostrzenia zajrzyjcie koniecznie na żydowski Kazimierz i do Muzeum Galicja. Obydwie wystawy robią niesamowite wrażenie. Wywołują refleksje, żal, całą gamę uczuć. Możecie wizyty połączyć z wycieczką po żydowskim Kazimierzu, aby mieć pełen obraz świata, który zniknął..
Muzea ponownie otwarte! – Agnieszka Kuźma, licencjonowany przewodnik po Krakowie
[…] krakowskiego Kazimierza. Ponadto zajrzyjcie do Muzeum Galicja. O nowych wystawach pisałam w tym wpisie. Przyznam szczerze, że przyjemnością jeszcze raz odwiedzę wystawę “Szancer, wyobraź […]