Jak przygotować się do wycieczki?
17 lipca 2019Jak przygotować się do wycieczki, aby Wasi podopieczni byli zadowoleni ze zwiedzania? Dobrze zorganizowana wycieczka sprawi, że wszyscy na niej skorzystają. Nie będzie to czas stracony, odbębniony w grafiku szkolnych czy firmowych wyjazdów. W poniższym wpisie znajdziecie garść porad, na co szczególnie należy zwrócić uwagę organizując wycieczkę do Krakowa. Dzięki temu wybierzecie odpowiedni temat wycieczki, ustalicie co najbardziej interesuje Wasze dzieci.
Jak przygotować się do wycieczki?
Przed Wami wyjazd – rodzinny, szkolny, firmowy. Chcecie koniecznie jechać do Krakowa, ponieważ miasto jest piękne i uważacie, że warto. Super, ale zapytajcie swoich podopiecznych co oni na to. Czy to ma być sam Kraków, a może dołączycie jeszcze inne atrakcje Małopolski? Chcecie jechać na jeden dzień, a może dłużej? Jeśli zdecydujecie się na dłuższy pobyt w Krakowie zerknijcie do tego wpisu.
Zastanówcie się wspólnie co chcecie zobaczyć, jaki program będzie najciekawszy dla wszystkich. I przede wszystkim warto przygotować program wycieczki tak, aby sprawdzał się przy niesprzyjającej pogodzie. Niezbędny jest plan “B”, który uratuje Waszą wycieczkę, jeśli pogoda się zepsuje.
Temat
Temat wycieczki często decyduje o tym, czy zwiedzanie było udane i uczestnicy zadowoleni. Musi być dopasowany do wieku i zainteresowań turystów. Pamiętajcie, że inna tematyka wciągnie przedszkolaków, inna dzieci w wieku szkolnym, zaś licealistów czy dorosłych zaciekawi zupełnie odmienna problematyka. Bardzo często oragnizatorzy chcą, aby wycieczka szkolna była intensywna, napszikowana miejscami, zabytkami, muzeami. Taka “pigułka wiedzy” dla uczestników. Niestety to jest błędna droga, ponieważ umysł przyswaja informacje tylko do pewnego momentu. Lepiej sprawdzą się wycieczki krótsze, pełne ciekawostek, z prostą i zwięzłą narracją przewodnika. Tym samym wycieczka po Krakowie będzię przyjemną lekcją wiedzy o mieście. Zawsze jest możlwe jej poszerzenie poprzez zamówienie wycieczki tematycznej po Krakowie.
Dodatkowe atrakcje
Turyści po zwiedzaniu mogą czuć się przytłoczeni nadmiarem informacji, wiedzy czy wrażeń. Natomiast uczniom często intensywne zwiedzanie kojarzy się z lekcją w szkole. Świetnym lekarstwem na to jest wprowadzenie elementu rozrywkowego. Dodatkowa atrakcja w postaci przerwy na lody, rejsu statkiem, czasu na zakup pamiątek będzie świetnym relaksem. Ponadto taki przerywnik sprawi, że odprężeni wycieczkowicze chętnie będą kontynuować zwiedzanie. Dodatkową atrakcją mogą być warsztaty kulinarne, wizyta w Klockolandzie, spacer po ZOO.
Posiłek
Często obserwuję dwa przeciwstawne typy zchowań. Jedni turyści koncentrują się na jedzeniu, pochłaniają kanapki, czipsy, słodycze cały czas. Natomiast inni zapominają o jedzeniu, potrafią zwiedzać 8 godzin non stop, bez przerwy na toaletę, łyk wody czy kanapkę. Jak ze wszystkim lepiej trzymać się zasady złotego środka. Przy całodziennej wycieczce warto zaplanować solidny obiad. Jeśli program Waszej wycieczki zakłada dopiero obiadokolację, to w trakcie zwiedzania zaplanujcie przerwę na małą przekąskę. W trakcie upału nie zapominajcie o wodzie i owocach, które uzupełniają płyny w organiźmie. Natomiast przy niższcyh temperaturach lepiej sprawdzi się gorąca czekolada lub herbata z termosu.
Ubiór
Często to największa bolączka zwiedzających. Natomiast zasada jest prosta. Strój ma być wygodny i dostosowany do pogody. Zwłaszcza wygodne buty, które pozwolą Wam przemierzać Kraków bez otarć i ran. W przypadku deszczu niezbędny będzie wytrzymały parasol, kurtka przeciwdeszczowa oraz kalosze. Jeśli planujecie zwiedzanie kościołów pamiętajcie, że obowiązują zakryte ramiona, dłuższe spódnice lub szorty. Przy upalnej pogodzie warto zapakować lekki szal lub bluzkę, którą zasłonicie ramiona.
Podsumowanie
Podsumowanie wycieczki to taki miły akcent na zakończenie pobytu. Może to być wspólna fotografia, zrobienie TOP Listy najciekawszych według Was miejsc i zabytków. Natomiast uczniowie (ale nie tylko) mogą pokusić się o zrobienie krótkiego quizu wiedzy o Krakowie. Świetnie sprawdzi się też zrobienie albumu albo pamiątkowego kolażu.
6 powodów, dla których warto pojechać na wycieczkę szkolną do Krakowa – Agnieszka Kuźma, licencjonowany przewodnik po Krakowie
[…] o kilku aspektach. Dokładną ściagę jak przygotować się do wyjazdu znajdziecie w tym wpisie. Przede wszystkim program wycieczki musi być dostosowany do wieku i zainteresowań dzieci. Ponadto […]