Jak zorganizować kilkudniowy pobyt w Krakowie?
3 lipca 2019Jak zorganizować kilkudniowy pobyt w Krakowie? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Często zadajecie mi takie pytania i prosicie o pomoc w ułożeniu planu Waszej wymarzonej wycieczki. Jeśli w przypadku jednodniowego zwiedzania sprawa jest prosta, to już kilkudniowy pobyt wymaga dobrej logistyki. Dlatego specjalnie dla osób, które planują dłuższy pobyt w Krakowie przygotowałam mini poradnik.
Jak zorganizować kilkudniowy pobyt w Krakowie?
Bez dobrego planu ani rusz. Wiem, że spora grupa turystów lubi spontaniczne wyjazdy. Jednak bezpieczniej jest zaplanować sobie pobyt wcześniej, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Nie mam tu na myśli szczegółowego grafiku typu: 7:00 pobudka, 8:00 śniadanie, 9:05 wyjście z hotelu, ale rozplanowanie najistotniejszych aspektów wycieczki. Wcześniej należy zadbać o takie sprawy jak dojazd, nocleg, posiłki, przewodnik po Krakowie.
Dojazd
Pociągiem, autobusem, samochodem, a może samolotem? Możliwości jest wiele. Jeśli wybierzecie dojazd własnym samochodem rozejrzyjcie się wcześniej za parkingiem. Auto przyda się Wam jeśli planujecie zwiedzać okolice Krakowa. Natomiast po mieście najlepiej poruszać się pieszo lub skorzystać z komunikacji miejskiej, która jest w miarę dobra. Ponadto w Krakowie często traficie na ulice zamknięte z powodu remontów, dlatego wygodniej jest zrezygnować z auta.
Nocleg
Oferta noclegowa Krakowa jest szeroka – apartamenty, hotele, hostele, schroniska, pokoje do wynajęcia. Rozlokowane w różnych częściack Krakowa mają swoje plusy i minusy. Wielu turystów lubi spać w centrum. Wtedy na wyciągnięcie ręki macie wszystkie zabytki, atrakcje, restauracje. Spokojnie można poruszać się pieszo, nie martwiąc się o czas dojazdu. Niestety poważnym minusem noclegów w centrum jest hałas. Uwierzcie, Kraków to miasto, które nigdy nie zasypia. Kiedy ostatni imprezowicze opuszczają Rynek Główny wówczas pojawiają się turyści. Jeśli wybierzecie apartament lub hotel w centrum, to raczej nie decydujcie się na pokoje usytuowane na I piętrze. Ciszej i bardziej komfortowo będzie na wyższych piętrach. Korzystając z takich serwisów jak booking czy airbnb czytajcie dokładnie opinie gości. Nie tylko te pozytywne, ale wszystkie – tak aby uniknąć rozczarowania.
Posiłki
Wcześniej zorientujcie się, gdzie warto dobrze i smacznie zjeść. Nie musicie ograniczać się do posiłków w miejscu noclegu. Warto popytać i skosztować smakołyków z różnych restauracji, śniadaniowni, a nawet zajrzeć do barów mlecznych. Dobry przewodnik podpowie Wam, gdzie warto kosztować Kraków od strony kulinarnej. Na pewno unikajcie typowo turystycznych miejsc. Są drogie, a jedzenie średnie. Lepiej jadać tam, gdzie jedzą miejscowi. Dla mnie klinarną oazą jest Kazimierz. Znajdziecie tu bogactwo różnych kuchni: polskiej, żydowskiej, gruzińskiej, włoskiej, indyjskiej, tajskiej. Do tego dobra piekarnia, znakomite lody, nalewki lub piwo. Czego chcieć więcej?
Zwiedzanie
Zwiedzanie to jeden z kluczowych apsektów dłuższego pobytu. Zadbajcie o to, aby wycieczka po Krakowie była fantastycznym przeżyciem. Najlepiej jeśli z przewodnikiem skonsultujecie, co chcecie zobaczyć, jakie muzea czy wystawy warto zwiedzić. Ułożenie indywidualnego programu zwiedzania na życzenie to też nie problem. Planując wycieczkę po Krakowie warto wziąc pod uwagę takie sprawy jak: aktualna pogoda, natężenie ruchu turystycznego w wybranych obiektach, dni bezpłatnych wstępów, a także odległości między zabytkami.
Wycieczki tematyczne
Podczas kilkudniowego pobytu w Krakowie nie musicie ograniczać się do zabytków Drogi Królewskiej czy Kazimierza. Macie możliwość poznania takich dzielnic Krakowa: Podgórze, Salwator czy Nowa Huta. Natomiast pasjonatom polecam wycieczki tematyczne po Krakowie. Spacerując śladami krakowskich romansów poznacie Kraków Romantyczny, podążając szlakiem Kraków na widelcu odkryjecie Smaki Krakowa, natomiast wybierając kobiecą tematykę możecie zwiedzać miasto śladem Słynnych Żydówek, Emancypantek czy Krakowianek i krakusek.
Kalendarz kulturalny Krakowa
W Krakowie zawsze coś się dzieje. A to festiwale, a to koncerty, pokazy, imprezy plenerowe. Tylko w lipcu znajdziecie co najmniej kilka powodów, dla których warto w tym czasie zwiedzić Kraków. Planując zwiedzanie Krakowa warto sprawdzić wcześniej harmonogram wydarzeń i wybrać to, co zainteresuje Was najbardziej. Pamiętajcie, że aktualna oferta kulturalna jest skierowana do odbiorcy w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Coś ciekawego dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci.
Atrakcje Małopolski
Natomiast pobyt w Grodzie Kraka nie musi ograniczać się do zwiedzania samego miasta. W okolicy znajdziecie mnóstwo świetnych miejsc wartych odwiedzenia. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Park Rozrywki Energylandia oraz Ojcowski Park Narodowy. Natomiast pielgrzymów zainteresują Wadowice oraz Kalwaria Zebrzydowska, ewentualnie Szlak Papieski po Małopolsce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobyt w Krakowie połączyć z wyjazdem w góry i zwiedzić stolicę polskich Tatr – Zakopane.
Jak widać organizacja dłuższego pobytu w Krakowie może być łatwa, lekka i przyjemna. Zwłaszcza jak skorzystacie z porad profesjonalnego przewodnika, który podpowie co, gdzie i jak.
Udanych wycieczek i pięknej pogody!
6 pomysłów na wycieczkę szkolną – Agnieszka Kuźma, licencjonowany przewodnik po Krakowie
[…] 6 pomysłów na wycieczkę szkolną, które z powodzeniem zrealizujecie już tej jesieni. Niby jesteśmy dopiero na półmetku wakacji, a stoiska w marketach krzyczą „witaj szkoło”. Niestety zanim się obejrzymy rozpocznie się nowy rok szkolny i nauka. Ale jesień to także sezon na nowe wycieczki szkolne po Krakowie. Możecie zabrać swoich uczniów zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i kilkudniowo pobyt w Krakowie i okolicy. Porady jak zorganizować kilkudniowy wyjazd do Krakowa znajdziecie w tym wpisie. […]