7 miejsc w Krakowie, które zwiedzisz mimo pandemii
2 maja 20217 miejsc w Krakowie, które zwiedzisz mimo pandemii i będziecie dobrze się bawić. W dzisiejszych czasach musicie być przygotowania na wszystkie ewentualności. Nagłe zamknięcia muzeów, problemy z noclegami, jedzenie w plenerze zamiast wygodnego siedzenia przy stoliku. Ponadto nie warto planować wyjazdów z dużym wyprzedzeniem. Sytuacja jest dynamiczna i musicie się na to przygotować. Natomiast warto mieć listę miejsc w Krakowie, które zwiedzicie mimo obostrzeń.
7 miejsc w Krakowie, które zwiedzisz mimo pandemii
Oczywiście prezentowana lista to tylko mała zapowiedź możliwości. Tak naprawdę spacerując nieśpiesznie ulicami Krakowa możecie wypatrzyć coś interesującego dla siebie. Ponadto warto wyruszyć pod Kraków, na przykład do Ojcowa czy Niepołomic. Możliwości macie mnóstwo.
Kościoły
Przynajmniej te najważniejsze są otwarte cały czas i nie zanosi się na jakiekolwiek zmiany w tej kwestii. Bez problemu zwiedzicie kościół Mariacki z odnowionym ołtarzem Wita Stwosza, a także katedrę wawelską. Spacerując po Starym Mieście warto zajrzeć do kościołów dominikanów czy franciszkanów. Niektóre świątynie są w dzień zamknięte nie ze względu na obostrzenia, ale w obawia przed kradzieżami. Jeśli któryś z kościołów Was zainteresuje warto wybrać się do niego przed wieczornym nabożeństwem. Na bank będzie otwarty!
Kopce krakowskie
Dostępne są właściwie wszystkie. Działa nawet kopiec Kościuszki, tylko niedostępne jest muzeum. Opłata za bilet uległa obniżeniu. Natomiast zupełnie za darmo zwiedzić kopiec Krakusa, Wandy w Mogile czy Kopiec Niepodległości im. Piłsudskiego w Lasku Wolskim. Ten ostatni można połączyć z dłuższym spacerem i powędrować do kamedułów na Bielany. Z kolei kopiec Krakusa będzie znakomitym punktem wyjścia do zwiedzania Starego Podgórza.
Las Wolski
Ten największy park Krakowa śmiało możemy potraktować jako oddzielną propozycję. Zwłaszcza jeśli chcecie odpocząć od zgiełku miasta i zaczerpnąć świeżego powietrza. W lesie znajdziecie zarówno trasy spacerowe, szlak rowerowy, narciarski i konny. Z Kopca Niepodległości rozciąga się wspaniały widok na cały Las Wolski oraz Kraków. Ponadto niedaleko znajduje się rezerwat Panieńskie Skały, z którym wiąże się legenda o Norbertankach i najeździe tatarskim.
Ogród Botaniczny
Działa cały czas, niestety są zamknięte szklarnie i muzeum Ogrodu Botanicznego. Ogród założony pod koniec XVIII wieku jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Najokazalszym obiektem jest dąb Jagielloński, który liczy ok. 250 lat. Ale są też młodsze okazy drzew, też zachwycające. Najstarsze z kolekcji sagowców okazy liczą sobie ponad 150 lat. Do tego storczyki i piękne magnolie. Na poszukiwania wiosny koniecznie wybierzcie się do Ogrodu Botanicznego.
Zielone Podgórze
Ta część Podgórza to pomysł na całą wycieczkę. Ciekawe zabytki, dużo szlaków spacerowych, a także legendy związane z Podgórzem. W czasie zwiedzania wyruszycie tropem mistrza Twardowskiego, zobaczycie zabytkowe wille przy placu Lasoty i obejrzycie najmniejszy, najbardziej tajemniczy kościółek św. Benedykta. W czasie spaceru koniecznie zajrzyjcie do parku Bednarskiego.
Przylasek Rusiecki
Idealne miejsce na wiosenny spacer. Jedynym minusem jest spora odległość od centrum Krakowa. Przylasek Rusiecki znajduje się na terenie Nowej Huty, ale może być fajnym uzupełnieniem lub dodatkiem do zwiedzania tej najmłodszej dzielnicy Krakowa. Ponadto jest to świetne kąpielisko. W czasie zeszłorocznego lockodnownu wybudowano nowe kładki, zasadzono rośliny, przygotowano parking i plac zabaw. Jeszcze trwają prace wykończeniowe, ale już widać, że będzie to świetne miejsce!
Tyniec
To dawna wieś leżąca pod Krakowem, znana głównie z opactwa benedyktynów. Samo opactwo, najstarsze w Polsce, warte jest zwiedzania. Początki opactwa sięgają 1044 roku, kiedy Kazimierz Odnowiciel dokonał fundacji dla benedyktynów. Ponadto klasztor był kiedy twierdzą, więc warto poznać jego losy w czasie na przykład konfederacji barskiej. Pamiętajcie też, że wokół Tyńca wytyczono zielony szlak turystyczny, który obejmuje świetne punkty widokowe w Lasach Tynieckich: Grodzisko, Wzgórze Kowadza, Wielkanoc czy Boguciankę.
Jeśli interesuję Was Kraków, miejsca warte odwiedzenia i ciekawostki historyczne zapraszam też na mojego Facebooka.