7 bezpłatnych atrakcji w Krakowie
20 lutego 20237 bezpłatnych atrakcji w Krakowie dla dzieci, młodzieży i wszystkich zainteresowanych zabytkami Krakowa. W dobie galopującej inflacji coraz częściej szukamy opcji zaoszczędzenie, także podczas wyjazdów turystycznych. Zdarza się, że podróż pociągiem wyjdzie Was taniej niż wynajęcie autokaru. Czasami nocleg poza Starym Miastem kosztuje znacznie mniej niż ten w ścisłym centrum. A planując program zwiedzania warto uwzględnić atrakcje, które są całkowicie bezpłatne.
7 bezpłatnych atrakcji w Krakowie
Wzgórze wawelskie
Teraz wzgórza wawelskiego możecie zwiedzić całkowicie bezpłatnie. W godzinach otwarcia bram wzgórza możecie wejść na taras widokowy, obejrzeć basztę złodziejską i sandomierką z zewnątrz. Także obydwa dziedzińce są dostępne całkowicie za darmo. Warto również zejść na bulwary wiślane, gdzie stoi rzeźba Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem. Ponadto jeśli jesteście zainteresowani wnętrzem zamku królewskiego w określone dni tygodnia możecie część wystaw zwiedzić za darmo. Należy pobrać w kasie bezpłatną wejściówkę, zwiedzanie odbywa się indywidualnie, bez przewodnika.
Grający Zegar w Collegium Maius
Bardzo lubiana przez turystów atrakcja. Dziedziniec Muzeum jest czynny codziennie od 9:00 do 16:30. Grający Zegar jest uruchamiany co dwie nieparzyste godziny: o 9:00, 11:00, 13:00 i 15:00. Ponadto możecie zwiedzić bezpłatnie (bez przewodnika) ekspozycję główną muzeum w środy w godz. 13:30-16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:30). Zaraz obok muzeum znajduje się Ogród Profesorski dostępny bezpłatnie w godzinach od 10:00 do 16:00.
Muzeum Dominikanów
Nowo otwarte muzeum na krużgankach klasztoru dominikanów przy Stolarskiej 12 jest darmowe. Natomiast konieczna jest rezerwacja bezpłatnej wejściówki na określoną godzinę. Można to zrobić mejlowo lub przez stronę muzeum. Ekspozycja jest dostępna w czwartki od 10:00 do 16:00, w piątki od 10:00 do 18:00 i w soboty od 10:00 do 16:00. Na samodzielne zwiedzanie wystawy trzeba zarezerwować około 40 minut. Można umówić się na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.
Hejnał Mariacki
Kolejna atrakcja także całkowicie bezpłatna. Nie dajcie sobie wmówić różnym naciągaczom, że na trębacza trzeba się zrzucić. Ponadto hejnał mariacki jest jednym z najważniejszych i najstarszych symboli Krakowa. Hejnalista trąbi przez całą dobę, co równą pełną godzinę, zawsze na cztery strony świata. Najpierw gra dla króla, drugie trąbienie jest dla władz miasta, trzeci raz zwraca się w stronę Bramy Floriańskiej, a czwarty sygnał kieruje w stronę Małego Rynku.
Kopce krakowskie
Kopce to zabytki nierozerwalnie związane z Krakowem. Z czterech istniejących trzy możecie zwiedzić bezpłatnie. Jest to kopiec Wandy w Mogile, kopiec Kraka (Krakusa) na Podgórzu i kopiec Piłsudskiego w Lasku Wolskim. Natomiast kopiec Kościuszki wraz z muzeum za darmo zobaczycie trzy razy w roku 4 lutego ( dzień urodzin Tadeusza Kościuszki), 24 marca – dzień przysięgi Tadeusza Kościuszki na rynku Krakowskim i zarazem wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku oraz 15 października czyli dzień śmierci Tadeusza Kościuszki. W pozostałe dni roku obowiązuje bilet wstępu.
Muzeum Narodowe
Dla miłośników zbiorów i kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie mam dobrą wiadomość. Wszystkie wystawy stałe zwiedzicie we wtorek, który jest dniem bezpłatnego wstępu. Możecie podziwiać kolekcję książąt Czartoryskich, zwiedzić muzea biograficzne, a więc Dom Matejki i Muzeum Mehoffera. Ponadto 14 lutego otwarto nową odsłonę Muzeum Wyspiańskiego, a na I piętrze Sukiennic możecie podziwiać najcenniejsze polskie obrazy i rzeźby.
Muzeum Krakowa
Także Muzeum Krakowa zadbało o swoich turystów i przygotowało dni bezpłatne w swoich oddziałach. Minus jest taki, że dla każdego oddziału jest to inny dzień, więc przed zwiedzaniem najlepiej sprawdzić grafik na stronie. Na przykład Starą Synagogę odwiedzicie za darmo w poniedziałek. Natomiast we wtorek warto wybrać się do Podziemi Rynku lub Pałacu Krzysztofory. Z kolei w środę bezpłatnie zwiedzicie Rydlówkę, Kamienicę Hipolitów, Aptekę pod Orłem oraz Muzeum Podgórza.
Podsumowując
Jeśli planujcie wycieczkę szkolną po Krakowie i zależy Wam na jakimś muzeum warto program dopasować do bezpłatnych dni. Ponadto ustalając wycieczkę możecie zapytać przewodnika co proponuje zamiast płatnej atrakcji. Bogactwo zabytków Krakowa sprawia, że można przygotować różne warianty danej wycieczki także dla niskobudżetowych grup.
Natomiast mieszkańcom Krakowa i turystom indywidualnym przypominam o możliwości dołączenia do wycieczek weekendowych, które organizuję. Zwiedzamy w grupach ze zestawami słuchawkowymi, a koszt uczestnictwa to zaledwie 20 zł. Jeśli w planie mamy muzea to do tej kwoty należy doliczyć bilet wstępu. Jeśli chcecie być na bieżąco z grafikiem wycieczek tematycznych zapraszam do obserwowania mojego Facebooka.
Jolanta Goleń
Czy 6.08.2024 można skorzystać z jakiejś wycieczki ( dorosły i 13 -letnia córka)
justyna
Nie planuję wycieczek zorganizowanych w tym dniu. Mogę zaproponować zwiedzanie indywidualne 2 lub 3 godzinne. Pozdrawiam
Marlena
Planujemy z mężem cały dzień poświęcić na zwiedzanie Krakowa będzie to 01.06 2024r. Bardzo proszę podać mi namiary na wycieczkę Pani przewodnik, na ten dzień gdzie i o której zaczynają zwiedzać jeśli już będzie miała Pani plan na ten dzień. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie Marlena.
justyna
Dzień dobry. Jedyna wycieczka w tym terminie, do której można dołączyć to “śladami Zbrodni i kary”. Start o 17:00 spod Domu Długosza ulica Kanonicza 25. Koszt 20 zł/os. Zapraszam 🙂 Pozdrawiam