Zwiedzanie Muzeum Dominikanów
24 stycznia 2023Zwiedzanie Muzeum Dominikanów jest już możliwe. Ten nowy punkt na turystycznej mapie Krakowa był z niecierpliwością wyczekiwany przez mieszkańców, turystów i pielgrzymów. Otwarcie wystawy zbiegło się z 800-leciem działalności dominikanów w Krakowie. Autorzy ekspozycji pragnęli pokazać odbiorcom to, co najcenniejsze. Część eksponatów została po raz pierwszy zaprezentowana publiczności. Olbrzymia wartość historyczna i artystyczna obiektów sprawia, że zwiedzanie muzeum będzie ciekawą opcją wycieczki tematycznej po Krakowie.
Zwiedzanie Muzeum Dominikanów
Przede wszystkim poznamy historię dominikanów w zarysie. Dowiemy się, czym różni się kościół wiernych od kościoła braci i na czym polega reguła dominikańska. Zobaczymy wspaniałe płótna Tomasza Dolabelli, który przy klasztorze miał swoja pracownię malarską.
Z kolei w Skarbcu będziemy podziwiać piękne monstrancje, świeczniki, naczynia liturgiczne, w tym imponującą kolekcję kielichów. Zawartość skarbca to także opowieść o niełatwych dziejach klasztoru i stratach, jakie ponieśli bracia na przykład podczas potopu szwedzkiego. W tej części zobaczycie też dokument fundacyjny klasztoru, tzw. paszport św. Jacka, mszał Piusa V czy Graduał brata Wiktoryna.
Najcenniejszym obiektem w zbiorach muzeum jest są najstarsze w Polsce kwatery witrażowe z przełomu XIII i XIV w., które do tej pory były w depozycie Muzeum Narodowego. Zobaczymy m.in okrągłe Ukrzyżowanie, kwatery ze św. Augustynem i św. Stanisławem, a także Matkę Boską z Dzieciątkiem. W tym samym pomieszczeniu znajdują się płytki posadzkowe pochodzące z różnych części założenia, pokryte glazurą, ozdobione dekoracjami figuralnymi albo ornamentalnym.
Do najcenniejszych obiektów możemy zaliczyć także tzw. Madonnę Jackową, zespół sześciu alabastrowych figurek niderlandzkich, złotą monstrancję z klasztoru w Podkamieniu, kwatery Poliptyku Dominikańskiego, a także skarb antyczny. Zbiory naprawdę zachwycają, a dodatkowym urokiem są po raz pierwszy udostępniane podziemia, na przykład miejsce, gdzie znajdował się piec hypokaustyczny.
Informacje praktyczne
Muzeum jest dostępne trzy dni w tygodniu: w czwartki (10:00-16:00), piątki (10:00-18:00) oraz soboty (10:00-16:00). Wstęp jest bezpłatny, konieczne jest zarezerwowanie bezpłatnej wejściówki przez stronę muzeum, mejlowo lub osobiście na miejscu w sklepie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego na krużgankach klasztoru przy ul. Stolarskiej 12. Jeśli chcecie zwiedzić muzeum z przewodnikiem zapraszam do kontaktu. Można też dołączyć do grup zorganizowanych, które oprowadzam w soboty. Terminy wydarzeń publikuję z wyprzedzeniem na Facebooku.
7 bezpłatnych atrakcji w Krakowie – Agnieszka Kuźma przewodnik po Krakowie
[…] Nowo otwarte muzeum na krużgankach klasztoru dominikanów przy Stolarskiej 12 jest darmowe. Natomiast konieczna jest rezerwacja bezpłatnej wejściówki na określoną godzinę. Można to zrobić mejlowo lub przez stronę muzeum. Ekspozycja jest dostępna w czwartki od 10:00 do 16:00, w piątki od 10:00 do 18:00 i w soboty od 10:00 do 16:00. Na samodzielne zwiedzanie wystawy trzeba zarezerwować około 40 minut. Można umówić się na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. […]