Zwiedzanie wystawy “Sztuka Gruzji”
28 kwietnia 2024Zwiedzanie wystawy “Sztuka Gruzji” w Muzeum Narodowym to świetna propozycja dla wszystkich miłośników sztuki gruzińskiej. Jeśli kiedyś odwiedziliście ten kraj, lubicie gruzińską kuchnię, interesujecie się sztuką to ta wystawa jest absolutnie dla Was! Przemyślana, tematyczna, pełna perełek.
Zwiedzanie wystawy “Sztuka Gruzji”
Dokładny tytuł wystawy to “Złote Runo-Sztuka Gruzji”. Na pewno Wam się to kojarzy z mitem o Złotym Runie i wyprawie Argonautów. Na wystawie znajduje się wiele odniesień do tego mitu, ale i też cennych wyrobów wykonanych z czystego złota. Biżuteria robi ogromne wrażenie, wszystkie egzemplarze są pięknie opracowane, finezyjne, często kameryzowane. Sekcja wyjątkowych okazów złota Kolchidy zrobi wrażenie nie tylko na Paniach odwiedzających wystawę.
Jednak wystawa nie ogranicza się tylko do Kolchidy. Cała ekspozycja została podzielona na dziesięć sekcji tematycznych i chronologicznych. Obejmuje okres o starożytności po czasy współczesne. Na wystawie zobaczycie artefakty z epoki brązu, piękne średniowieczne stele, kopie mozaik, pięknie iluminowane kodeksy średniowieczne, replikę sukni królowej Tamar. Zresztą stroje gruzińskie zobaczycie też w oddzielnej sekcji. Ponadto poznacie specyfikę gruzińskiego języka i jego alfabetu, związanej z nim przebogatej literatury. Zobaczycie także instrumenty muzyczne, piękne obrazy Tbilisi.
Ponadto ciekawym wątkiem będą obrazy polskich artystów, którzy tworzyli w Gruzji i związali swoje losy z tym krajem. Możemy przywołać takie nazwiska jak Henryk Filipowicz, czy Henryk Hryniewski czy twórca awangardowy Zygmunt Waliszewski. Ogromne wrażenie robi także prezentacja prac Niko Pirosmaniego, nazywanego “gruzińskim Nikiforem”. Wystawę kończy prezentacja obrazów awangardowych artystów.
Informacje praktyczne
Wystawa ma charakter czasowy. Możecie ją oglądać do 15 września br. w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy Al. 3 Maja 1. Jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach o 10:00 do 18:00. Koszt biletu normalnego to 35 zł/os, ulgowego to 25 zł/os, natomiast z Kartą Dużej Rodziny dla osoby dorosłej 7 zł. Koszt usługi przewodnickiej to 150 zł. Na zwiedzanie musicie przeznaczyć 60-90 minut. Wszystkich chętnych na indywidualne zwiedzanie zapraszam do kontaktu. Możecie też dołączyć do grupy Spacerowiczów, dla której będę organizować zwiedzanie tej wystawy. Pełen grafik weekendowych spacerów jest dostępny na moim fan page’u.