Zwiedzanie Muzeum Kościuszkowskiego
10 marca 2022Zwiedzanie Muzeum Kościuszkowskiego to ciekawa opcja urozmaicenia wycieczki po Krakowie śladami Kościuszki. Ponadto może być interesującym uzupełnieniem wycieczek szkolnych, a także pomysłem na weekendowe zwiedzanie. Wystawa w sposób przyjemny i narracyjny przybliża życie i działalność Naczelnika. Stanowi znakomity wstęp do zwiedzania kopca Kościuszki, niezwykłego pomnika pamięci.
Zwiedzanie Muzeum Kościuszkowskiego
Ekspozycja pt. “Kościuszki – bohater wciąć potrzebny” ma charakter stały i mieści się w kompleksie Bastionu V w Forcie nr 2 „Kościuszko”. Stanowi część trasy edukacyjnej po Kopcu Kościuszki. Wystawa ma charakter multimedialny. Opowieści o życiu Kościuszki towarzyszą obrazy, nagrania, fragmenty. Scenariusz wystawy ma charakter chronologiczny. Losy bohatera poznajemy do jego dzieciństwa, poprzez lata studenckie, pobyt w Paryżu, walkę o niepodległość kolonii w Ameryce Północnej. Ponadto ekspozycja stanowi świetną lekcję ojczystej historii. Podążając śladami bohatera poznajmy okoliczności wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 Maja, rozbiory, insurekcję 1794 roku, a także okres emigracji.
Nie brakuje też informacji na temat życia osobistego Tadeusza Kościuszki. W czasie zwiedzania dowiemy się z jakich przedmiotów był prymusem, jakie przezwisko nadali mu koledzy, a także jakie miał hobby. Poznamy też szczegóły nieszczęśliwej miłości do Ludwiki Sosnowskiej. Miłosny zawód był jednym z powodów, dla których Kościuszko decyduje się wyjechać z kraju. Ponadto poznając jego historię dowiemy się, że w kwestii poglądów politycznych i społecznych wyprzedzał swoją epokę. Na wystawie dowiemy się, co sądził na temat niewolnictwa, sytuacji Indian w Ameryce, pańszczyzny chłopów czy pozycji kobiet w społeczeństwie.
Dodatkowe atrakcje
Multimedialna i interaktywna ekspozycja spodoba się turystom w różnym wieku. Znakomicie sprawdzi się też jako propozycja zwiedzania dla najmłodszych. Zostały przygotowane specjalne stanowiska interaktywne, w których dzieci poprzez zabawę mogą poznawać losy Kościuszki. Nie brakuje też zagadek, a także stanowisk multimedialnych. Dzięki nim dowiemy się, jaki był ulubiony napój Kościuszki, czy jadał czekoladę i co lubił robić w wolnym czasie.
Ponadto dla najmłodszych utworzono także plac zabaw z mini rekonstrukcją fortu według projektu Kościuszki, a także wykonana z brązy makieta Kopca. Natomiast wisienką na torcie będzie wejście na Kopiec Kościuszki, skąd rozpościera się piękna panorama widokowa na Kraków. Tutaj możemy sobie zrobić świetną sesję zdjęciową, opowiedzieć jak wyglądało sypanie Kopca i czy groziło mu jakieś niebezpieczeństwo. Schodząc z Kopca warto jeszcze zajrzeć na dwie wystawy: galerię figur woskowych i ekspozycję nt. Twierdzy Kraków.
Informacje praktyczne
Kopiec Kościuszki jest otwarty w sezonie zimowym od 9:30 do 16:30. W sezonie letnim godziny otwarcia są wydłużone. Najlepiej sprawdzić na stronie Muzeum, do której godziny danego dnia możemy zwiedzać ekspozycję. Koszt biletu normalnego to 20 zł/os normalny, 15 zł/os ulgowy, rodzinny jest w cenie 60 zł. Natomiast dla grup zorganizowanych, czyli powyżej 10 osób za bilet zapłacimy 15 zł/os. Istnieje też możliwość zamówienia usługi przewodnika muzealnego bezpośrednio na Kopcu. Wówczas cena biletu wyniesie 20 zł/os. Opcja ta jest możliwa od poniedziałku do piątku po wcześniejszej rezerwacji miejsc bezpośrednio w muzeum.