Zwiedzanie kościoła Bożego Ciała
11 czerwca 2020Zwiedzanie kościoła Bożego Ciała to jeden z punktów obowiązkowych wycieczki po Kazimierzu. Zazwyczaj planując wycieczkę koncentrujemy się na części żydowskiej Kazimierza. Przede wszystkim na synagogach, cmentarzu, placu handlowym czy podwórku Schindlera. Natomiast chrześcijańska część Kazimierza kryje w sobie prawdziwe perełki architektoniczne, ciekawe legendy i bogatą historię. Dlatego warto zwiedzić całość Kazimierza i koniecznie obejrzeć kościół Bożego Ciała.
Zwiedzanie kościoła Bożego Ciała
Na wycieczkę możecie wybrać się cały rok. Kościół jest dostępny za darmo zarówno dla turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Jedna kluczowa zasada – świątyni nie zwiedzamy podczas nabożeństw. Dlatego jeśli zależy Wam na wejściu do środka powiadomcie przewodnika, aby mógł odpowiednio zaplanować trasę. W kościele też często odbywają się koncerty. Jeśli lubicie muzykę poważną i organową serdecznie polecam. Kościół Bożego Ciała ma znakomite organy oraz odznacza się świetną akustyką.
Historia i legenda kościoła Bożego Ciała
Budowę kościoła rozpoczął król Kazimierz Wielki w 1340 roku, a więc niedługo po lokacji miasta Kazimierza. Świątynię zaczęto wznosić przy placu Wolnica czyli Rynku Głównym Kazimierza. Budowa trwała kilkadziesiąt lat. Ukończył ją Władysława Jagiełło, który na początku XV wieku sprowadził z Kłodzka kanoników regularnych laterańskich i osadził w klasztorze przy kościele. Do dziś opiekują się oni kościołem.
Natomiast legenda utrwalona przez Jana Długosza wyjaśnia wezwanie kościoła. Według przekazu w oktawę Bożego Ciała z jednego z krakowskich kościołów skradziono monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Rabusie liczyli, że jest ona szczerozłota i sprzedadzą ją z dużym zyskiem. Kiedy się okazało, że ona jest zaledwie pozłacana porzucili ją na terenie wsi Bawół. W międzyczasie król zarządził poszukiwania. Wieczorem dostrzeżono jasną łunę świecącą nad Bawołem i była to skradziona Hostia. Na znak wdzięczności w tym właśnie miejscu król postanowił wznieść kościół pod wezwaniem Bożego Ciała.
Architektura
Jest niezwykle majestatyczna. Kościół został wzniesiony z cegły w systemie filarowo-szkarpowym, który pozwolił uniknąć stosowania łuków oporowych . Posiada jedną wieżę o wysokości 70 metrów, która składa się z sześciu pięter. Początkowo planowano dwie wieże, jednak ostatecznie powstała tylko jedna. Spacerując wokół kościoła dostrzeżemy dwie dobudowane kaplice Świętej Anny pochodząca z XV wieku oraz Zwiastowania NMP z wieku XVII. Ponadto do jednej ze ścian przylega Ogrójec oraz karcery. Te ostatnie budzą zainteresowanie turystów. W dawnych czasach w karcerach zamykano mieszczan, którzy łamali szóste przykazanie. Kara była publiczna, najczęściej odbywała się w niedzielę, aby porządni mieszkańcy mogli nasycić oczy upadkiem grzeszników.
Wnętrze kościoła
Natomiast wewnętrzne wyposażenie robi piorunujące wrażenie i może być dla Was dużym zaskoczeniem. Surowe, ceglane mury gotyckiego kościoła połączono z bogatym barokowym wystrojem. Przy filarach stoją bogato zdobione barokowe ołtarze. Szczególnie warto zwrócić uwagę na jeden z filarów, przy którym zobaczycie ambonę w kształcie łodzi unoszonej na falach! Podtrzymują ją dwie syreny i delfiny. Jest to jedna z trzech ambon w kształcie łodzi, jakie znajdziemy w Krakowie. Natomiast w ołtarzu głównym, drewnianym i bardzo bogato złoconym, zobaczymy obraz Tomasza Dolabelli. Był on nadwornym malarzem króla Zygmunta III Wazy. Obraz przedstawia “Narodzenie Chrystusa czyli pokłon pasterzy”.
Ponadto kościół Bożego Ciała zainteresuje wszystkich pielgrzymów. Znajduje się w nim mauzoleum świętego Stanisława Kazimierczyka. Był on człowiekiem niezwykłej pobożności, charyzmy, gorącym czcicielem Matki Bożej, a także św. Stanisława biskupa. Często pielgrzymował na Skałką, gdzie biskup Stanisław poniósł męczeńską śmierć. Natomiast w kaplicy pod wezwaniem Zwiastowania NMP zobaczycie słynący łaskami obraz Madonny z XVI wieku. Mieszkańcy nazywają go obrazem Matki Boskiej z Jabłkiem.
Podsumowanie
Jak się domyślacie w kościele znajdziecie dużo więcej zabytków wartych zobaczenia. Całość jest bardzo ciekawym przykładem połączenie architektury gotyckiej i barokowego wyposażenie. Ponadto historia kościoła Bożego Ciała jest w pewnym sensie zapisem dziejów Kazimierza. Jego założenia, świetności, a także upadku. Kościół zainteresuje wszystkich pielgrzymów, a także osoby lubiące historię. Serdecznie zapraszam do wspólnego zwiedzania Kazimierza.