Zwiedzanie kopca Piłsudskiego
13 września 2018Zwiedzanie kopca Piłsudskiego może być świetnym pomysłem na urozmaicenie wycieczki szkolnej, rodzinne odkrywanie Krakowa, albo romantyczny spacer we dwoje.
Kopiec jest usytuowany w niezwykle malowniczym miejscu – na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim. Takie otoczenie pozwoli wam odetchnąć świeżym powietrzem i nacieszyć się przyrodą bez opuszczania Krakowa. Dodatkowym plusem jest bliskie sąsiedztwo ZOO oraz klasztoru kamedułów, co też warto uwzględnić planując wycieczkę.
Historia budowy kopca
Kiedy szukano pomysłu na pomnik upamiętniający I Kadrową oraz marszałka Piłsudskiego zdecydowano się na kopiec. Jest to forma budowli niezwykle popularna w Krakowie. Najstarsze kopce – legendarnych władców Kraka i Wandy pochodzą z VIII wieku. Jak pokazuje historia przetrwały różne burze i zawirowania dziejowe. Trwałe, pięknie wpisują się w otoczenie i są na wskroś krakowskie.
Sypanie nowego kopca rozpoczęto 6 sierpnia 1934 roku, w dwudziestą rocznicę wymarszu I Kadrowej z Krakowa. Projekt przygotował Franciszek Mączyński. Po śmierci marszałka Piłsudskiego zdecydowano nazwać kopiec jego imieniem. Prace zakończono w 9 lipca 1937 roku. W kopcu złożono ziemię z pól bitewnych I wojny światowej, ale także miejsc kaźni Polaków za całego świata. Stad jego druga nazwa – Mogiła Mogił.
Dalsze losy kopca
W czasie II wojny światowej krakowskie kopce Kościuszki i Piłsudskiego były przysłowiową solą w oku hitlerowców. Generalny gubernator Hans Frank wydał nawet rozkaz niwelacji kopca, na szczęście nie doszło do realizacji tego pomysłu. Po wojnie władze komunistyczne prowadziły politykę usunięcia istnienia kopca Piłsudskiego ze świadomości społeczeństwa. Z każdym rokiem obiekt niszczał, z wierzchołka usunięto płytę z krzyżem legionowym, zbocza zalesiano. Ratowanie kopca rozpoczęto na początku lat 80-tych. Później przywrócono krzyż legionowy. Kolejnym katastrofalnym momentem były ulewne deszcze w latach 1996-1997 oraz 2010 roku, które spowodowały osunięcie się zboczy kopca. Przeprowadzono remonty, w rezultacie kopiec odzyskał przedwojenny wygląd.
Zwiedzanie Kopca Piłsudskiego
Wstęp na kopiec jest bezpłatny. Platforma na szczycie jest znakomitym punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Krakowa. Widać m.in Las Wolski, Kopiec Kościuszki, Wawel, zabudowę Nowej Huty, Kryspinów. Pod kopiec nie ma bezpośredniego dojazdu. Samochód należy zostawić na parkingu koło ZOO, albo podjechać autobusem i następnie pieszo udać się na kopiec. Szlaki są dobrze oznaczone i prowadzą przez malownicze zakątki Lasku Wolskiego.