Zwiedzanie KL Plaszow
23 lipca 2021Zwiedzanie Kl Plaszow to wycieczka, która przybliża historię II wojny światowej, a zwłaszcza Holokaustu. Ponadto poznajemy losy krakowian, Polaków i Żydów, więźniów obozu. Słuchamy jak wyglądało życie obozowe, gdzie dokonywano masowych egzekucji i na czym polegały tzw. apele zdrowotne. Wycieczka po terenie dawnego obozu Kl Plaszow to smutna lekcja historii. Przede wszystkim podczas zwiedzania poznamy takie tematy jak: śmierć, cierpienie, ludobójstwo. Takie zwiedzanie może być uzupełnieniem wycieczki “Kraków w czasie II wojny światowej”, lub tematem zupełnie oddzielnej wycieczki.
Historia Kl Plaszow
Decyzję o budowie obozu pracy przymusowej dla Żydów wydał dowódca SS i policji Julian Scherner w październiku 1942 roku. Początkowo prace prowadziła niemiecka firma budowlana pod kierunkiem inż. Rudolfa Lukasa. Planowano, że obóz będzie miał powierzchnię 15 ha, zbudowano kilkadziesiąt baraków, kuchnię, umywalnie, latryny, pralnię, oraz grupę baraków mieszkalnych naprzeciwko przemysłowych. Natomiast w drugiej fazie prace nad budową przejęła grupa inżynierów z getta pod kierunkiem inż. Zygmunta Grunberga.
Niemcy zbudowali obóz na terenie dwóch żydowskich cmentarzy. Baraki budowano wprost na grobach. W lutym 1943 komendantem obozu został Amon Goeth, który otrzymał rozkaz przyśpieszenia prac. W marcu 1943 do obozu trafili więźniowie z likwidowanego krakowskiego getta. Natomiast w styczniu 1944 obóz pracy przymusowej został przekształcony w obóz koncentracyjny. Jesienią 1944 roku Niemcy przystąpili likwidacji obozu, a więźniów wysyłano do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz-Birkenau i Stutthofu. Podsumowując, obóz istniał do 14 stycznia 1945 roku, kiedy na ten teren weszła Armia Czerwona.
Zwiedzanie Kl Plaszow
Przede wszystkim decydując się na tę trasę musimy pamiętać, że z obozu nie zostało wiele. Część baraków i wyposażenia warsztatów zlikwidowali sami Niemcy. Likwidacja obozu równała się z zacieraniem śladów po zbrodniach niemieckich. Ponadto od stycznia do końca 1945 r. na terenie obozu stacjonowała Armia Czerwona, pustosząc poobozowy teren. Następnie opuszczony teren obozu stał się ziemią niczyją, co sprzyjało dalszej dewastacji. Co więcej mieszkańcy zaczęli traktować go jako “teren zielony”.
Mimo tego zobaczymy Szary Dom, czyli dawny karcer dla więźniów i katownia SS. Miejsce owiane wyjątkowo złą sławą. W czasie zwiedzania opowiem jak wyglądały karcery, za jakie “przewinienia” więźniowie mogli tam trafić. Ponadto zobaczymy willę komendanta Goetha. Na terenie obozu znajduje się też kilka pomników, które obejrzymy w czasie zwiedzania. Oprócz tego na terenie obozu zachowały się resztki cmentarza oraz ruiny wysadzonego przez Niemców domu przedpogrzebowego. W czasie wędrówki po terenie dawnego obozu zobaczymy też miejsca masowych egzekucji. Ofiary rozstrzeliwań w trzech miejscach straceń: obok starego cmentarza oraz na terenie dwóch dawnych szańców artyleryjskich, zwanych H-górką i C-dołkiem.
Dla kogo?
Wycieczka jest przeznaczona dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką II wojny światowej oraz Holokaustem. Świetnie sprawdzi się dla grup szkolnych, zwłaszcza licealistów lub studentów. Może być bardzo pouczającą lekcją historii w terenie. Taką trasę realizuję także dla turystów indywidualnych lub rodzin z dziećmi. Jednak nie rekomenduje tej trasy dla dzieci poniżej 14 roku życia. Ponadto jest możliwość dołączenia do grupy Spacerowicze na Szóstkę i zwiedzania obozu w niewielkich grupach. Terminy wycieczek tematycznych ogłaszam z dwutygodniowym wyprzedzeniem na moim fan page’u. Zapraszam na stronę.