Zwiedzanie Kazimierza – informacje praktyczne
25 września 2019Zwiedzanie Kazimierza warto planować z pewnym wyprzedzeniem, aby w pełni cieszyć się wycieczką. Tym bardziej, że wycieczki po Kazimierzu to ulubiona destynacja grup szkolnych, senioralnych, a także turystów indywidualnych. Jeśli zależy Wam na zwiedzaniu obiektów “z zewnątrz” i nie planujecie żadnych wstępów, to termin nie ma większego znaczenia. Natomiast przy zwiedzaniu muzeów czy obiektów sakralnych musicie wziąć pod uwagę aktualne godziny otwarcia, święta i odbywające się wydarzenia kulturalne. Nie będzie później przykrego zaskoczenia i pytań, a “dlaczego nie wejdziemy do synagogi?!”.
Zwiedzanie Kazimierza – informacje praktyczne
Większość kazimierskich synagog zwiedzimy w godzinach od 10:00 do 18:00. Pamiętajcie, że w piątek po południu mogą być niedostępne wcześniej w związku z szabatem. Ponadto szabat trwa do zachodu słońca w sobotę, zatem wszystkie synagogi i cmentarze są w soboty zamknięte. Natomiast w soboty możecie zwiedzić Starą Synagogę. Jest ona oddziałem Muzeum Krakowa i przedstawia najważniejsze święta i zwyczaje żydowskie. W sezonie letnim Synagoga Stara jest czynna od 9:00 do 17:00, zaś w sezonie letnim od 9:00 do 16:00. Bilety kupimy na pół godziny przed zamknięciem. Natomiast poniedziałek w Synagodze Starej to dzień bezpłatny, zwiedzanie jest możliwe od 10:00 do 14:00.
Planując zwiedzanie Kazimierza żydowskiego jesienią pamiętajcie, że jest to okres ważnych świąt żydowskich. W związku z tym, synagogi w dni świąteczne będą nieczynne. W tym roku Rosz ha – Szana (czyli Nowy Rok) zacznie się w niedzielę 29 września i zakończy we wtorek 1 października wieczorem. Kolejne ważne święto to Jom Kipur, które Żydzi w tym roku obchodzić będą w dniach 8-9 października. Świąt w kalendarzu żydowskim jest sporo, dlatego warto upewnić się na stronie gminy żydowskiej czy w danym dniu zwiedzimy interesujący nas obiekt.
Natomiast zwiedzając kościoły w chrześcijańskiej części Kazimierza pamiętajmy o mszach świętych. Tutaj pewne utrudnienia czekają nas w niedziele oraz nasze święta. Do kościołów wejdziemy między nabożeństwami. Pamiętajmy, że nie wchodzimy do środka w czasie mszy, nawet jeśli chcemy się tylko rozejrzeć czy zrobić jedno zdjęcie. Kryptę Zasłużonych na Skałce możemy zwiedzić cały rok. W sezonie letnim w godzinach do 9:00 do 17:00, natomiast w sezonie zimowym (od listopada do marca) należy zgłosić chęć zwiedzania na furtę klasztorną.
Ubiór
Jak ubrać się na zwiedzanie Kazimierza? Oczywiście ubieramy się według swoich potrzeb i gustu, ale uwzględniając przy tym charakter odwiedzanych miejsc. Jeśli zwiedzamy tylko z zewnątrz to ubiór może być absolutnie dowolny. Natomiast wchodząc do synagogi, kościoła czy na cmentarz pamiętajmy o kilku elementarnych zasadach. W miesiącach letnich ramiona powinny być zakryte, a spódnice i sukienki dłuższe. Króciutkie szorty są nie na miejscu. Te zasady obowiązują zarówno w kościołach, jak i w synagogach.
Kolejna newralgiczna kwestia to nakrycie głowy. Wchodząc do kościoła mężczyźni i chłopcy obowiązkowo zdejmują nakrycie głowy, a więc czapki, kaptury, kapelusze, szerokie opaski i chustki. Natomiast zwiedzając synagogę czy kirkut (cmentarz) mężczyzna obowiązkowo zakłada nakrycie głowy (czapkę lub kaptur). I nie zdejmuje, aż do zakończenia zwiedzania. Jeśli ktoś nie ma swojej czapki może na miejscu wypożyczyć jarmułkę.
Zachowanie
Tu znowu mamy ogólne zasady, które obowiązują w części żydowskiej i chrześcijańskiej. W kościele, synagodze i na cmentarzu – nie jemy, nie pijemy, nie palimy papierosów, nie żujemy gumy. Nie wypada też rozmawiać przez telefon, robić zdjęć w miejscach, gdzie to jest zabronione. Przed wejściem do obiektu wyciszamy dźwięki w telefonach. W złym tonie też jest fotografowanie Żydów ortodoksojnych. Czy w ogóle innych osób, które nie rzuciły nam się na szyję z okrzykiem “zrób mi fotę”. Nie wypada też głośno komentować, krytykować czy śmiać się z ubioru lub modlitwy Żydów.
Miłego zwiedzania 🙂