Jak zorganizować jednodniową wycieczkę szkolną do Krakowa? 9 wskazówek dla nauczycieli.
24 lutego 2018Jak zorganizować jednodniową wycieczkę szkolną po Krakowie? Wiemy, że na porządne zwiedzanie Krakowa potrzeba przynajmniej kilku dni. Czasami jednak brakuje nam czasu i pieniędzy, aby delektować się dłuższym pobytem w Grodzie Kraka. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest jednodniowa wycieczka szkolna, która pozwoli Wam zwiedzić Kraków.
Jak zorganizować jednodniową wycieczkę szkolną do Krakowa? 9 wskazówek dla nauczycieli
1. Obliczcie dokładnie ile czasu zajmie dojazd do Krakowa, a także powrót. Najlepiej skonsultować to z kierowcą, tym bardziej, że dodatkowym ograniczeniem jest jego czas pracy, którego nie możecie przekroczyć.
2. Wybierzcie trasę i omówcie z przewodnikiem jej przebieg. Każdy program np. Drogę Królewską, Kazimierz żydowski czy Szlak Legend można realizować pod różnym kątem. Zastanówcie się, co najbardziej zainteresuje Waszych uczniów.
3. Określcie czas zwiedzania. Wycieczki dla przedszkolaków i młodszych dzieci nie powinny trwać dłużej niż 2-3 godziny. Nawet najbardziej aktywne i zainteresowane maluchy, kondycyjnie nie wytrzymają dłuższego zwiedzania.
4. Program wycieczki powinien być adekwatny do czasu, jaki chcecie przeznaczyć na zwiedzanie. Jeśli chcielibyście zrobić pełną Drogę Królewską z uwzględnieniem zwiedzania kościoła Mariackiego czy katedry wawelskiej w 2 godziny – to odpowiem zdecydowanie: nie da się. Jest to niemożliwe, nawet jeśli spróbujemy przebiec trasę galopem.
5. Są zabytki obowiązkowe w programach wycieczek szkolnych, np. katedra wawelska. Jeśli chcecie ją zwiedzić to najlepiej wejście zaplanować zaraz po otwarciu czyli 9:00, lub zostawić jej zwiedzanie na godziny po południowe. Największe zainteresowanie przypada na standardowe godziny zwiedzania czyli między 10:00 a 13:00.
6. Muzea – w przypadki jednodniowej wycieczki szkolnej zwiedzanie jednej wystawy jest optymalne. Najlepiej, żeby tematyka łączyła się z zainteresowaniami uczniów, profilem klasy, względnie tematem wycieczki.
7. Dodatkowe atrakcje to coś na co uczniowie czekają z utęsknieniem. Może to być pokaz w Fabryce Cukierków, warsztaty w Żywym Muzeum Obwarzanka, rejs statkiem lub wizyta w ZOO. Dzięki temu wycieczka szkolna nabierze atrakcyjności i nie będzie ciężarem dla uczniów.
8. Czas wolny – warto go uwzględnić planując zwiedzanie. W zależności od planu wycieczki może to być pół godziny lub więcej na spokojną przechadzkę po Rynku Głównym, zakup pamiątek czy zrobienie zdjęć.
9. Posiłek – przed wycieczką warto zastanowić się nad zarezerwowaniem obiadu dla całej grupy. Jeśli dzieci mają ze sobą suchy prowiant i napoje to świetnym pomysłem będzie zrobienie mini pikniku na bulwarach wiślanych, niedaleko Smoka wawelskiego.