Zaduszne spacery w roku covidowym
30 października 2020Zaduszne spacery w roku covidowym będziemy realizować w bardzo okrojonej formie. Stało się. Rząd zamknął cmentarze w dniach 31.10-2.11, czyli w te dni, kiedy tradycyjnie nawiedzamy groby swoich bliskich. Także ze względu na obostrzenia związane z organizacją zgromadzeń nie wyruszymy na tradycyjny spacer po Cmentarzu Rakowickim. Ani na inną nekropolię. Zakaz nie oznacza jednak, że całkowicie musimy zrezygnować z wycieczek po nekropoliach.
Zaduszne spacery w roku covidowym
Moją propozycją na te dni są spacery po cmentarzach w formie online. Zaplanowałam wirtualny spacer po cmentarzu rakowickim, salwatorskim i żydowskim. A także nowość czyli zwiedzanie cmentarza wojskowego przy ul. Prandoty. Tego samego, na którym znajduje się grób rodziców papieża, a także kwatery wojskowe. Zobaczymy kwaterę powstańców styczniowych, żołnierzy polskich, niemieckich, brytyjskich, a także radzieckich. Przy okazji odwiedzimy groby osób zasłużonych dla nauki, kultury, sportu.
Wszystkie spacery odbywają się online na Facebooku. Średnio zwiedzanie wirtualne trwa około 1,5 godziny. Realizujemy dokładnie ten sam program, który zrobilibyśmy spacerując “na żywo”. A nawet ciut lepiej, bo możemy przenosić w dowolnie wybrane miejsce na nekropolii nie martwiąc się o odległości i czas. Jeśli jesteście zainteresowani taką formą zadusznych spacerów zapraszam na mojego Facebooka. Obserwując mnie na Facebooku będziecie na bieżąco z ciekawostkami, anegdotami i wydarzeniami związanymi z Krakowem.
Indywidualne zaduszne spacery
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na indywidualny zaduszny spacer po Cmentarzu Rakowickim lub Salwatorskim. Musimy tylko pamiętać o dwóch kluczowych kwestiach. Pierwsza z nich to termin, czyli czekamy na zniesienie obostrzeń. Z rozporządzenia wynika, że od dnia 3 listopada można wejść na cmentarz. Drugą, ważną kwestią jest liczba osób. Niestety nie możemy zorganizować grupowego zwiedzania. Natomiast można umówić się na zwiedzanie indywidualne, albo w małej grupie czteroosobowej. Jeśli więc chcecie zobaczyć którąś z najsłynniejszych krakowskich nekropolii zapraszam do kontaktu. Można zamówić wycieczkę po Cmentarzu Rakowickim, Salwatorskim lub nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej. Ta ostatnia wycieczka jest świetną okazją, aby poznać tradycje związane z żydowskimi pogrzebami. Ponadto dowiemy się, co oznaczają symbole na macewach, a także poznamy życiorysy najważniejszych osób związanych z krakowskim Kazimierzem. Tak lekcja historii na cmentarzu. Bo wbrew pozorom zwiedzając cmentarze rozmawiamy o życiu, a nie o śmierci.