Wystawa Wyspiański
blog 5 stycznia 2018Czasowa “Wystawa Wyspiański” jest unikalną okazją, aby bliżej poznać życie i twórczość najgenialniejszego artysty okresu Młodej Polski. Żył niedługo, bo tylko 38 lat, ale pozostawił po sobie trwały ślad w polskiej sztuce i literaturze. Uwielbiał Paryż, ale całe życie spędził w Krakowie. W mieście które kochał i nienawidził jednocześnie. Dziś zwiedzając Kraków oglądamy witraże i polichromie, które stworzył. Mijamy domy, w których mieszkał i bawił się z dziećmi, kościół w którym poślubił Teofilę Pytkównę.
Stanisław Wyspiański
Był artystą genialnym i totalnym. Nie bez przyczyny nazywano go czwartym wieszczem Polski. Stanisław Wyspiański to dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. W Krakowie z twórczością artysty spotkamy się zaglądając do kościoła Mariackiego, bazyliki Franciszkanów czy Domu Towarzystwa Lekarskiego. Na budynkach, w których mieszkał zachowały się pamiątkowe tablice. Urodził się na przy ul. Krupniczej, a dzieciństwo spędził na Kanoniczej pod Wawelem. Wraz z ojcem Franciszkiem, utalentowanym rzeźbiarze, będzie chodził do katedry wawelskiej i chłonął atmosferę tego miejsca. Później napisze słynne słowa: “U stóp Wawelu miał ojciec pracownię, wielką izbę białą wysklepioną; żyjącą figur zmarłych wielkich tłumem; tam chłopiec mały chodziłem, co czułem, to później w kształty mej sztuki zakułem.(..)”
Wystawa Wyspiański w Muzeum Narodowym
Jednak najpełniej jego twórczość prezentuje nowo otwarta wystawa Wyspiański w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Prezentowany na wystawie zbiór jego dzieł zachwyca różnorodnością. Ekspozycja składa się z ośmiu przestrzeni. Zobaczymy pamiątki osobiste, pastele, projekty witraży, a także projekty mebli, tkanin, kostiumów. Jedna przestrzeń została poświęcona działalności dramatycznej Wyspiańskiego. Znajdują się tu projekty kostiumów i scenografii do dramatów „Bolesław Śmiały”, „Akropolis”, „Skałka” czy „Legenda”, książkowe wydania sztuk Wyspiańskiego i malowane przez niego portrety aktorów.
Wystawa przedstawia Stanisława Wyspiańskiego jako artystę wszechstronnego. Tytana pomysłów i pracy. Dzięki temu jest prawdziwą gratką dla wszystkich wielbicieli twórczości Stanisława Wyspiańskiego, a jednocześnie umożliwia poznanie go osobom, które do tej pory nie miały styczności z jego twórczością.