Wystawa “Wieża smaków”
9 września 2019Wystawa “Wieża smaków” to świetny sposób na poznanie kulinarnego oblicza Krakowa. Nie raz pytacie o tradycyjne potrawy i smaki kuchni krakowskiej. Natomiast turyści rosyjskojęzyczni dopytują o dania kuchni polskiej i chętnie sięgają po krakowskie “bubliki” czyli obwarzanki. Coś w tym jest, że lubimy próbować, smakować, poznawać produkty związane z miejscem, które zwiedzamy. Zresztą wycieczka Kraków na widelcu to znakomity i smaczny pomysł na niestandardowe zwiedzanie Krakowa. W świat biesiad staropolskich i tajników kulinarnych dawnego Krakowa przeniesie nas wystawa “Wieża smaków.
Wystawa Wieża Smaków
Ekspozycja znajduje się w wieży ratuszowej na Rynku Głównym. Na trzech kondygnacjach znajdziecie lekką i smakowitą opowieść o zwyczajach kulinarnych od średniowiecza do współczesności. W zagłębianiu się w historię kuchni krakowskiej pomagają liczne plansze, naczynia, sztućce, zastawa stołowa. Do tego cytaty, opisy słynnych uczt, a także fragmenty z książek kulinarnych.
Pierwsza część wystawy to opowieść o ucztach. Zobaczymy stół nakryty lnianym obrusem, zastawę stołową zrobioną z cyny, z pojemniczkami na musztardę czy sól. Sporo miejsca poświęcono zmianom jakie dotknęły sztućce. Zwłaszcza widelec od XVII wieku staje się niezbędnym atrybutem przy biesiadnym stole. Całość uzupełniona przepisami. Sos z 60 żółtek do kapłona, potrawka z kurcząt z korzeniami, żur migdałowy – takie potrawy dziś wywołują uśmiech i przyśpieszają krążenie cholesterolu w żyłach. Ze źródeł wiemy, że jedzono dużo, a nawet za dużo. Każdy uczestnik konsumował po kilka porcji mięsa, do tego ryż lub kaszę. Na deser poziomki, ser i po długim kreplu (rodzaj pączka drożdżowego).
Natomiast druga część wystawy omawia wybrane branże spożywcze dawnego Krakowa. Sporo miejsca poświęcono obwarzankowi, który jest sztandarowym wypiekiem Krakowa. Jak podają źródła historia obwarzanka sięga czasów królowej Jadwigi. To właśnie z jej dworu z roku 1394 zachował się zapis “Dla królowej pani pro circulis obrzanky 1 grosz”. Sporo też informacji znajdziecie na temat różnych karczm, w których kwitło życie codzienne. Ponieważ woda była brudna, to chętniej pijano wódkę, wino, miód pitny, a przede wszystkim piwo. To właśnie ono królowało na stołach często pod postacią polewki piwnej.
Z kolei ostatnia część ekspozycji “Wieży smaków” skupia się na słodyczach, przede wszystkim cukrze. Jeśli prześledzimy dawne jadłospisy zauważymy, że cukier zrobił prawdziwą rewolucję. Zarówno w obszarze ciast i deserów, jak i napojów. Okazuje się, kawa czy gorąca czekolada zyskiwały zwolenników pod opowiednim dosładzaniu. Początkowo pijano kawę gorzką, z grubym kożuchem. Jednak dopiero dodanie cukru i śmietanki poprawiło smak napoju i przyczyniło się do jego kariery.
Informacje praktyczne
Wystawa spodoba się przede wszystkim smakoszom. Wszystkim, którzy lubią gotować, karmić swoich bliskich, a także jeść. Również osoby, które uwielbiają ciekawostki i anegdoty będą zadowolone. Pamiętajcie, że ekspozycja ma charakter czasowy. Można ją oglądać tylko do 13 października 2019 roku. Zwiedzanie wystawy w ramach biletu wstępu na wieżę ratuszową. Ulotka dołączona do biletu uprawnia do zniżki w wybranych restauracjach. Szczegółowe informacje i spis lokali dostępne na stronie Muzeum Krakowa.