Wycieczka temtyczna “Kraków słowem pisany”
20 lutego 2022Wycieczka tematyczna “Kraków słowem pisany” to propozycja zwiedzania dla szkół, seniorów, turystów indywidualnych. Przede wszystkim dla miłośników literatury i szeroko rozumianego słowa pisanego. Książek, publikacji, przewodników i opracowań dotyczących Krakowa znajdziecie całe mnóstwo. Co ciekawe, pierwsze pisana wzmianka o Krakowie pochodzi z X wieku!
Wycieczka tematyczna “Kraków słowem pisany”
Trasa może mieć różny przebieg. Skupiać się na poetach czy noblistach działających w Krakowie. Jednak my nie ograniczymy się do samej literatury. Potraktujemy temat przekrojowo i poznamy różne aspekty słowa pisanego w Krakowie.
Kronikarskim okiem
To w Krakowie powstawały najważniejsze kroniki dotyczące państwa polskiego. W czasie zwiedzania poznamy różnice między przekazem Wincentego Kadłubka, a Jana Długosza. Opowiem o ciekawostkach, które przekazał Długosz w swoich relacjach. dowiemy się też za co kronika Macieja Miechowity trafiła pod cenzurę.
Drukarskim szlakiem
Kraków był kolebką drukarstwa polskiego. Pod Wawelem powstały pierwsze drukowane książki. Co więcej, w Bibliotece Jagiellońskiej zachował się najstarszy polski druk. Jest to kalendarz – Almanach Cracoviense z 1474 roku. Wydrukował go Karol Straube. Po nim pojawili się inni drukarze tacy jak: Jan Haller, Florian Ungler, Hieronim Wietor. W Krakowie pojawiły się książki pisane po polsku, ale także wydawane cyrylicą.
Śladami księgarzy
Dziś nie brakuje dobrych księgarni. Mamy do wyboru księgarnie o ściśle określonym profilu. Na przykład muzyczne, akademickie, medyczne. Natomiast początki krakowskiego księgarstwa sięgają właściwie początku XVI wieku. Z kolei w 1610 roku kupiec Franciszek Jakub Mercenich, po przyjęciu obywatelstwa krakowskiego założył pierwszą księgarnię. W czasie spaceru posłuchamy też o księgarni Jan Maya, a także wyruszymy na ulicę Szpitalną, na której ulokowały się znakomite antykwariaty.
Pamiętnikarskim okiem
Kraków miał też szczęście do znakomitych pamiętnikarzy. Ich wspomnienia i dzienniki są niewyczerpanym źródłem informacji. Są to wiadomości na temat życia w Krakowie, społeczeństwa, wydarzeń politycznych, ale także zwyczajów i tradycji. Znajdziemy opisy bali i karnawałów, zwyczajów świątecznych, często dziś niepraktykowanych i zapomnianych.
Gazety i wydawnictwa
To właśnie w Krakowie powstała pierwsza gazeta wydawana w języku polskim. Był to “Merkuriusz Polski”, którego pierwszy numer ukazał się 3 stycznia 1661 roku. W czasie naszej wędrówki posłuchamy też o wpływach krakowskiego “Czasu”, dowiemy się, jak Marian Dąbrowski zrewolucjonizował rynek wydawniczy w Krakowie.
Podsumowanie
Wycieczka jest skierowana do odbiorcy w różnym wieku. Śmiało może być alternatywą wycieczki szkolnej po Krakowie. Lub pomysłem na zwiedzanie Krakowa we dwoje. Cyklicznie wycieczka będzie powtarzana w ramach spacerów tematycznych dla mieszkańców. Jeśli chcecie być Państwo na bieżąco zapraszam na mojego Facebooka.