Wycieczka śladami Wisławy Szymborskiej
23 maja 2023Wycieczka śladami Wisławy Szymborskiej po Krakowie to ciekawa propozycja zwiedzania tematycznego dla szkół, seniorów, studentów. Tym bardziej, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. Poetka urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce, jednak z Krakowem była związana większą część swojego życia. Dlatego warto w ramach świętowania wyruszyć jej śladami po Krakowie.
Wycieczka śladami Wisławy Szymborskiej
Nasze zwiedzanie możemy zacząć od ulicy Radziwiłłowskiej 29, gdzie Szymborska zamieszkała z rodzicami i siostrą po przyjeździe do Krakowa. Tutaj posłuchamy o jej dzieciństwie, marzeniach, latach szkolnych. Dowiemy się, jakie studia zaczęła i dlaczego ich nie ukończyłam. Następnie podążając jej śladami poznamy miejsce, w którym zadebiutowała wierszem “Szukam słowa”. Jednocześnie poznamy niezwykłe okoliczności tego debiutu.
Następnie udamy się w stronę Dzielnicy Uniwersyteckiej, z którą poetka, podobnie jak inny noblista Czesław Miłosz, w której często bywałą. Zobaczymy tablicę upamiętniającą siedzibę „Tygodnika Powszechnego” na ulicy Wiślnej 12, z którym współpracowała. Miejsce to związane jest również z Czesławem Miłoszem, który przez wiele lat na łamach „Tygodnika Powszechnego” publikował swoje wiersze. Niedaleko znajduje się urocza kawiarenka “Nowa Prowincja”, w której Szymborska chętnie bywała. Tutaj też dowiemy się, co najbardziej lubiła jeść i pić, jakimi daniami podejmowała gości u siebie w domu.
Kontynuując nasz spacer udamy się na ulicę Krupniczą 22, gdzie mieścił się słynny na cały Kraków (a może i Polskę) Dom Literatów. Nazywany także Domem Czterdziestu Wieszczów albo kołchozem literackim. Wisława Szymborska zamieszkała w nim w 1948 roku razem z mężem Adamem Włodkiem. Dowiemy się, co sądziła o kamienicy, jak wyglądały “żurfiksy” u Włodków. Posłuchamy też ciekawostek z życia literackiego i towarzyskiego Krakowa tamtych lat. Ponadto opowiem Wam o kolejnych mieszkaniach noblistki, dowiecie się, jaką rolę odgrywała słynna szuflada, i na czym polegały “sabaty czarownic” organizowane przez Szymborską.
Co jeszcze.. ?
Wycieczka śladami Szymborskiej obejmuje wiele punktów rozrzuconych po całym Krakowie. Noblistka została pochowana na Cmentarzu Rakowickim. Jeśli będziecie chcieli odwiedzić jej grób możemy się tam wybrać na zakończenie wycieczki. Ciekawym wariantem tego zwiedzania może być też wycieczka śladami Noblistów po Krakowie. Ewentualnie dla smakoszy literatury proponuję zwiedzanie śladami Kornela Filipowicza. Był wieloletnim partnerem i przyjacielem Szymborskiej. Spędzili ze sobą 23 lata, ale nigdy nie sformalizowali związku i nie zamieszkali ze sobą. Zakochana poetka po otrzymaniu Nagrody Nobla stwierdziła, że ta należała się Kornelowi. Czy słusznie? Zapraszam na wspólne zwiedzanie.