Wycieczka śladami Listy Schindlera
16 sierpnia 2021Wycieczka śladami “Listy Schindlera” to trasa, która pozwoli poznać Wam losy Krakowa i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej. Amerykański dramat wojenny zdobył ogromną popularność. Sceny do filmu kręcono w Krakowie. Steven Spielberg przedstawił w nim postać Oskara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował 1200 osób. Jego losy możecie poznać na wycieczce śladami Oskara Schindlera po Krakowie. Natomiast podczas zwiedzania śladami “Listy Schindlera” więcej dowiecie się o samym filmie, a także okolicznościach jego powstania. A przede wszystkim o tym, jak Kraków wyglądał w czasie okupacji niemieckiej.
Wycieczka śladami Listy Schindlera
Tej trasy nie musicie ograniczać do samej wystawy Fabryka Schindlera czy terenu dawnego getta. Musimy pamiętać, że większość scen do filmu nakręcono na Kazimierzu i Starym Mieście. Dlaczego? O tym opowiem w czasie zwiedzania. Podczas zwiedzania zajrzymy w tak znane miejsca jak Rynek Główny czy kościół Mariacki. Dowiecie się, kogo Oskar Schindler spotkał w bazylice Mariackiej i jakie były losy ołtarza Wita Stwosza w czasie wojny. Ponadto obejrzymy zabytkowy dworzec PKP i posłuchamy, jaką rolę odgrywał w czasie wojny. Spacerując śladami Listy Schindlera nie sposób pominąć też ulicy Straszewskiego, gdzie w czasie wojny mieszkał Oskar Schindler.
Kiedy poznamy wszystkie filmowe miejsca na Starym Mieście udamy się na Kazimierz. To właśnie w tej klimatycznej dzielnicy nakręcono większość scen, które opowiadają o dramacie Żydów w getcie krakowskim. Zobaczymy, gdzie odtworzono plac Zgody i główną bramę prowadzącą do getta. Przejdziemy uliczką, na której Poldek Pfefferberg spotkał Amona Goetha. Następnie udamy się w stronę słynnego podwórka łączącego ulicę Meiselsa z ulicą Józefa. Dziś to miejsce często określa się mianem “podwórka Schindlera”.
Na Kazimierzu możemy zakończyć zwiedzanie. Albo udać się na prawy brzeg Wisły – na Podgórze, gdzie Niemcy utworzyli getto. Tam zobaczymy krzesła upamiętniające ofiary likwidacji getta, a także oryginalną Aptekę pod Orłem. W czasie zwiedzanie podejdziemy pod zachowane mury getta, a także Fabrykę Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4. Właśnie w tym oryginalnym budynku znajduje się wystawa “Kraków – czas okupacji 1939–1945”.
Warianty wycieczki
Jak sami widzicie istnieje wiele wariantów tej trasy. W czasie zwiedzania możemy też zobaczyć dawny kamieniołom Liban, który “zagrał” w filmie obóz pracy przymusowej KL Plaszow. Natomiast na terenie dawnego obozu zobaczymy tzw. Szary Dom, który w filmie grał willę komendanta Amona Goetha. Wycieczka świetnie sprawdzi się w przypadku grup szkolnych. To znakomita lekcja historii w terenie. Ale zainteresuje także wszystkich miłośników historii, zwłaszcza tematyki żydowskiej czy też okresu II wojny światowej. Cykliczne organizuję taką wycieczkę w ramach Spacerowiczów na Szóstkę. Wszystkie szczegóły znajdziecie na moim Facebooku.
Zapraszam do kontaktu.