Wycieczka śladami Boya-Żeleńskiego
3 czerwca 2022Wycieczka śladami Boya-Żeleńskiego to ciekawy pomysł na spacer tematyczny. Zainteresuje przede wszystkim tych, którzy kochają literaturę i ..Francję. Ponadto może być znakomitą alternatywą lub uzupełnieniem wycieczki śladami Młodej Polski po Krakowie. Któż lepiej niż Boy opisał belle epoque w Krakowie ze wszystkimi jej blaskami i cieniami?
Wycieczka śladami Boya-Żeleńskiego
Podczas wycieczki poznamy życie i twórczość Tadeusza Żeleńskiego. Urodził się w Warszawie jako syn kompozytora Władysława Żeleńskiego i Wandy z Grabowskich. W Krakowie państwo Żeleńscy zamieszkali, kiedy Tadzio miał dziewięć lat. W czasie wędrówki po Krakowie zobaczymy szkoły, które ukończył i posłuchamy anegdot z tego okresu. Dowiemy się, za co został wyrzucony z klasy, kiedy nauczył się grać w karty i jakie oceny miał na świadectwie maturalnym. Ponadto poznamy powody, dla których zdecydował się studiować medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Kobiety w życiu Boya
Pisarz podkreślał, że był z natury nieśmiały i to raczej kobiety musiały zrobić pierwszy krok. Jego wielką słabością od lat szkolnych były aktorki. Natomiast poślubił jedną z młodopolskich muz Zosię Pareńską. Stworzyli niekonwencjonalne małżeństwo, oparte na przyjaźni, zaufaniu i wspólnocie zainteresowań. Ich pierwsze mieszkanie znajdowało się przy ulicy Karmelickiej. Jego urządzenia podjął się sam Stanisław Wyspiański. Zaprojektował genialne meble, które szybko zasłynęły z wielkiej urody i niewygody.
Boy a Zielony Balonik
Tadeusz Boy-Żeleński był związany z kabaretem od drugiego sezonu. Na pierwszym przedstawieniu nasz bohater nie był, ponieważ uzupełniał studia w klinice uniwersyteckiej we Wrocławiu. Stamtąd przysłał balladę zainspirowaną felietonem Lucjana Rydla, domagającego się kanonizacji królowej Jadwigi. Wówczas Boy postanowił napisać “Bodenhain “, parodię dramatu Lucjana Rydla, co zapewniło mu miejsce w składzie Zielonego Balonika. Natomiast Zosia Żeleńska razem z siostrą Lizką pomagały Henrykowi Kunzekowi robić z drutu i wosku figurki przedstawiające szkielety żyjących kolegów malarzy.
Kropla mleka
W czasie wycieczki śladami Boya-Żeleńskiego zobaczymy budynek, w którym założył tzw. “Kroplę mleka”. Boy był kierownikiem przedsięwzięcia, a także lekarzem-pediatrą. W poradni udzielano matkom wskazówek w zakresie zdrowia i pielęgnowania niemowląt, zachęcanie matek do samodzielnego, naturalnego karmienia oraz dostarczanie odpowiednio przyrządzonego mleka krowiego dla dzieci, które nie były karmione piersią. Doktor Żeleński przyjmował w poradni w każdą niedzielę od 11:00 do 13:00.
To nie wszystkie zagadnienia, jakie poruszymy na wycieczce. Tadeusz Boy-Żeleński był wybitnym tłumaczem literatury francuskiej, a także autorem wielu tekstów poświęconych kulturze francuskiej. Miał nowoczesne poglądy jeśli chodzi o prawa kobiet, aborcję, świadome planowanie macierzyństwa. Ponadto pełnił obowiązki recenzenta teatralnego najpierw w Krakowie, a potem w Warszawie. Postać nietuzinkowa, o śmiałych poglądach i dużych osiągnięciach. Zachęcam do poznania jego twórczości.