Wycieczka legendy żydowskiego Kazimierza
21 sierpnia 2024Wycieczka legendy żydowskiego Kazimierza to nowa propozycja zwiedzania tematycznego dla dorosłych, rodzin z dziećmi czy grup szkolnych. Ze względu na różnorodną treść śmiało nadaje się dla turystów w różnym wieku. Świetnie sprawdzi się jako opcja nocnego zwiedzania Krakowa. Tym bardziej, że ta trasa jest pełna opowieści o cudach, niezwykłych zdarzeniach, cadykach i uczonych rabinach. Prowadzi po wąskich, ale bardzo klimatycznych zaułkach Kazimierza i jest okazją, aby poznać to, co na pierwszy rzut oka jest niedostrzegalne.
Wycieczka legendy żydowskiego Kazimierza
Przede wszystkim poznacie legendy związane z postacią rabina Mojżesza Isserlesa zwanego Remu. Podczas zwiedzanie zatrzymacie się przed jego synagogą i poznacie okoliczności związane z budową modlitewni. Ponadto dowiecie się, jak rabin Remu rozwiązał sprawę uciążliwej zarazy, co uczynił w sprawie pewnego spóźnionego wesela i dlaczego jego macewa na cmentarzu dotrwała do naszych czasów. Grób rabina Remu to popularne miejsce pielgrzymek zarówno wyznawców judaizmu, jak i chrześcijan.
Spacerując po Kazimierzu zobaczycie także najstarszy zachowany cmentarz żydowski, który znajduje się właśnie przy synagodze Remu. Tam właśnie wyjaśnię, dlaczego rabinów często chowano przy cmentarnym murze, opowiem jak Eliezer Aszkenazy uciekł z Egiptu, z kim wiąże się pewien zakrwawiony nóż, i kto ocalił miasteczko żydowskie przed żakami. Ponadto spróbujemy ustalić, ile kosztuje miejsce na cmentarzu obok cadyka.
Wśród legend żydowskich jest mnóstwo historii dotyczących wielkiego skarbu. Należy do nich opowieść o Ajzyku, fundatorze jednej z kazimierskich synagog. Ta legenda opowiada nie tylko o tym, jak można znaleźć swój skarb. Ponadto uczy, że bardzo często skarbem jest zdrowie, szczęście, rodzina, spokój. Jednym słowem wartości, których często na co dzień nie zauważamy. Natomiast na placu Nowym poznacie legendę o nieuczciwych sprzedawcach mięsa oraz pokucie jaką odbyli.
Podsumowanie
Wycieczka legendy Kazimierza żydowskiego może być realizowana przez cały rok. Standardowe zwiedzanie trwa dwie godziny, ale na życzenie Klientów możemy zrobić rozszerzoną wersję. Istnieje także możliwość włączenie do programu wycieczki zwiedzania jednej z kazimierskich synagog, na przykład synagogi Starej, Remu czy Kupa. Wówczas do kosztu usługi przewodnickiej należy doliczyć bilet wstępu do wybranego obiektu.
W przypadku nocnego zwiedzania Kazimierza ze względu na porę nie wchodzimy do żadnych obiektów. Zwiedzanie ma charakter plenerowy. Pamiętajcie też, że ta trasa pojawia się regularnie w ramach moich cotygodniowych spacerów tematycznych. Jeśli chcecie być na bieżąco z grafikiem zaobserwujcie mnie na Facebooku lub śledźcie wpisy na blogu.
Do zobaczenia w Krakowie!