Wycieczka “Krakowianki i krakuski”
8 marca 2019Wycieczka “Krakowianki i krakuski” to spacer tematyczny po Krakowie śladami kobiet. Jak pokazuje historia kobiety w Krakowie odgrywały kluczową rolę. Wiele fundacji, zmian, inicjatyw to zasługa właśnie kobiet. Bez nich Kraków byłby innym miastem. Nie tak klimatycznym, mniej bogatym i różnorodnym. W plejadzie “Krakowianek i krakusek” znalazły się królowe, święte i błogosławione, poetki, młodopolskie muzy, emancypantki i nie tylko.
“Krakowianki i krakuski”
Zwiedzając Kraków Śladem Kobiet poznamy zarówno krakowianki z krwi i kości, jak i panie, które przybyły do Krakowa i zrewolucjonizowały miasto. Często to właśnie kobiety podejmowały kluczowe decyzje i zmieniały bieg wydarzeń. Kiedy śledzimy panowanie Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego czy Jana III Sobieskiego widzimy jak mocny wpływa miały na nich małżonki. Królowa Bona do dziś jest symbolem polityki i to pisanej z wielkiej litery. Odznaczała się nie tylko urodą i wdziękiem, ale przede żelazną wolą i nieumiarkowaną ambicją. Natomiast królowa Jadwiga zadbała o rozwój polskiej kultury i nauki. To tej władczyni zawdzięczamy budowę wielu świątyń, ale przede wszystkim odnowienie Akademii Krakowskiej. Właśnie Jadwiga przekazała na ten cel środki, za które Władysław Jagiełło kupił najstarszy budynek uniwersytecki.
Nie mniejszą charyzmą obdarzone były małżonki najwybitniejszych artystów. Dowody uwielbienia dla Teodory Giebułtowskiej widzimy na większości obrazów Jana Matejki. To jej rysy twarzy mają królowa Bona czy Barbara Radziwiłłówna. Natomiast Teodora przyjmowała te hołdy jak coś należnego i oczywistego. Lubiła powtarzać “czymże byłby Jaś, gdyby nie miał swojej Beatryczy”. Równie pewna swojej pozycji była Teofila Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego. To ona dbała o finanse artysty, decydowała kto może go odwiedzać, twardą ręką rządziła domem i dzieci. Po śmierci Wyspiańskiego wspominała “syćko było na mojej głowie, syćko”.
Warianty wycieczki kobiecym szlakiem
Wariantów wycieczki jest sporo. Osoby, które pierwszy zwiedzają Kraków odpowiednia będzie Droga Królewska zwiedzana pod kątem kobiet. Podobnie sprawdzi się Kazimierz, na którym poznamy losy słynnych Żydówek. Natomiast dla mieszkańców i turystów obeznanych z Krakowem polecam zwiedzanie szlakiem świętych i błogosławionych, księżniczek i królowych lub emancypatek. Ciekawą opcją jest właśnie wycieczka “Krakowianki i krakuski”, w czasie której możemy poznać najbardziej wyraziste sylwetki słynnych kobiet Krakowa. W razie pytań zapraszam do kontaktu.