Wycieczka Awantury o zabytki
23 września 2020Wycieczka Awantury o zabytki to ciekawa propozycja tematycznego zwiedzania Krakowa. Wiadomo, że każdy zabytek w Krakowie ma interesującą historię. Przede wszystkim historia budowy, postać architekta, a także znane postaci związane z tym obiektem. Natomiast inną kwestią są wszelkie spory, kłótnie, awantury i kontrowersje związane z danym zabytkiem. Nie tak łatwo Kraków zbudowano! A jak już zbudowano, to trzeba było zmierzyć się z głosami krytyki.
Wycieczka Awantury o zabytki
Tematyczna wycieczka dotyczy najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budynków Krakowa. Przede wszystkim weźmiemy pod lupę Rynek Główny. Uwielbiane dziś sukiennice jeden z radnych w XIX wieku nazwał “rozwalającą się stodołą”. Zaproponował wyburzenie Sukiennic i na ich miejscu zbudowanie kompleksu administracyjnego. Ponadto mieszkańcom XIX-wiecznego Krakowa solą w oku była wieża ratuszowa. Też pojawiły się głosy, aby ją zburzyć. Zresztą ofiarą “burzymurków” padł ratusz, mury obronne Krakowa, kilka kościołów, zabudowania duchaków. O te ostatnie prawdziwy bój stoczył Jan Matejko, który po przegranej obraził się śmiertelnie i zwrócił radzie miasta wszystkie odznaczenia.
W trakcie zwiedzania dowiemy się, dlaczego Teatr Słowackiego chciano zasłonić wysoki topolami. Posłuchamy opowieści o teatralnym żyrandolu, który straszył krakowian, a także o sporze na temat teatralnej kurtyny. Niedaleko teatru odnajdziemy też miejsce, w którym królowały kobiety lekkich obyczajów. Ponadto dowiemy się, jakie były okoliczności powstania pierwszego krakowskiego drapacza chmur. Przeforsowanie swoich planów kosztowało architekta Wojtyczkę niemało sprytu, samozaparcia i tupetu. Na koniec musiał się zmierzyć z krytyką przeoryszy dominikanek z Gródka, która zarzuciła mu ingerencję w ich klauzurę.
Innym zagadnieniem, które poznamy w czasie naszej wycieczki tematycznej będą pomniki. W Krakowie pomniki mają albo pecha albo po prostu nie trafiają w gusta krakowian. Dowiemy się kto i dlaczego napisał o pomniku Mickiewicza takie słowa: “i znowu postawiono go pomiędzy zabytki, i stoi sobie kochany i brzydki”. Ponadto sprawdzimy czy Tadeusz Kościuszko faktycznie “zmienił konia”, posłuchamy kto i dlaczego postawił pomnik Kopernika pod krzakami, a także spróbujemy rozszyfrować, co przestawia pomnik Szopena.
Podczas tematycznej wycieczki nie zabraknie smakowitych anegdot. Opowiem kto i za co chciał Matejce “obić pyski”, który artysta nazwał Stanisława Wyspiańskiego “gówniarzem z żółtą brodą” i jak Stanisław Przybyszewski zapraszał gości “na gąskę”. Ponadto wyjaśnimy z kim pojedynkował się Mehoffer, czy Lucjan Rydel w gniewie faktycznie gonił Wyspiańskiego po Plantach, i dlaczego Feliks Jasieński powiesił na drzwiach obraz swojej ręki.
Informacje praktyczne
Wycieczka tematyczna Awantury o zabytki prowadzi ulicami Starego Miasta. W czasie zwiedzania zajrzymy też na Wawel, aby posłuchać historii związanych z przebudową zamku, wizją “Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego, a także dowiemy się, jaki niecny przybytek mieścił się w Smoczej Jamie. Zwiedzanie możemy rozpocząć z dowolnie wybranego punktu. Czas zwiedzania to dwie godziny, jednak na życzenie turystów może ulec wydłużeniu lub skróceniu. Możemy też uwzględnić w programie wycieczki zabytki znajdujące się poza obrębem Starego Miasta.
Dla kogo?
Wycieczka jest przeznaczona dla odbiorców w różnym wieku. Ze względu na dobór informacji spodoba się zarówno młodzieży, jak i dorosłym odbiorcom. Polecam tę trasę jako jedną z opcji wycieczek rodzinnych po Krakowie. Może być ciekawą alternatywą dla wycieczki Kraków w pigułce, ponieważ prezentuje zabytki Krakowa od mniej znanej strony. Świetnie sprawdzi się w przypadku turystów, którzy już znają standardowy Kraków i chcą odkryć coś nowego. Natomiast mieszkańcom Krakowa polecam śledzenie mnie na facebooku i skorzystania z weekendowych wycieczek po Krakowie.