Witaj szkoło czyli jak zorganizować wycieczkę szkolną
2 września 2024Witaj szkoło czyli jak zorganizować wycieczkę szkolną po Krakowie dla uczniów. Jesień to idealna pora, aby zabrać uczniów i podopiecznych na wycieczkę po Krakowie. W zależności od potrzeb może być to zwiedzanie jednodniowe lub dłuższe. Zanim wyruszycie do Krakowa warto zaplanować pobyt tak, aby zwiedzanie było udane.
Witaj szkoło czyli jak zorganizować wycieczkę szkolną
Najważniejsza kwestia to jak długo chcecie zostać w Krakowie. W przypadku wycieczek dłuższych najważniejsze kwestie do zaplanowania to nocleg i autokar. Baza noclegowa Krakowa jest stosunkowo mocno rozbudowana, ale to co Was będzie ograniczać to budżet i terminy. Planując zwiedzanie dla uczniów warto zacząć od przejrzenia oferty hosteli i hoteli trzygwiazdkowych dedykowanych grupom młodzieżowym. Znajdziecie także kilka schronisk, jednak trzeba się liczyć z tym, że ich standard jest nieco niższy.
Transport
Jest tak samo ważny jak nocleg. Wybierając termin wycieczki warto od razu skontaktować się z firmą transportową i umówić autokar. Upewnijcie się czy kierowca będzie do Waszej dyspozycji przez cały okres pobytu. Zdarza się, że firmy oferują jedynie dojazd do Krakowa i z powrotem, natomiast na miejscu kierowca nie dowiezie Was w różne miejsca. Jeśli Wasza grupa planuje przemieszczać się między dzielnicami, zwiedzać Wieliczkę czy Oświęcim może to być sporym utrudnieniem. Alternatywą dla autokarów jest pociąg. W ciągu pięciu ostatnich sezonów moje grupy coraz częściej wybierają przejazd pociągiem. Jest szybciej, taniej, dworzec PKP znajduje się na Starym Mieście co bardzo ułatwia zwiedzanie.
Posiłki
Zazwyczaj hostele i hotele oferują śniadania i obiadokolacje na miejscu. Wybierając ofertę upewnijcie się, czy śniadania są na miejscu. Czasami hostel współpracuje z jakąś kawiarnią i będziecie musieli przejść na śniadanie do innego lokalu. Warto to uwzględnić planując pory posiłków. Ponadto jeśli zdecydujecie się wracać do hotelu na obiadokolację to musicie się zastanowić, czy zamawiać młodzieży jakiś posiłek na mieście. Ewentualnie może to być przerwa na zjedzenie suchego prowiantu czy szybką wizytę w jakimś fastfoodzie. Ceny obiadów na Starym Mieście oscylują w kwotach od 40 do 55 zł dla grup szkolnych. O kilka złotych taniej zjecie w barach mlecznych, jednak nie wszędzie są one dostępne.
Wycieczki
Wybierając trasę dla młodzieży bierzcie pod uwagę ich zainteresowania, ale i kondycję fizyczną. Wycieczka może trwać 2 godziny (wersja w pigułce), ale są też trasy na 3-4 godziny lub zwiedzanie całodzienne. Warto wcześniej się zastanowić jaka opcja będzie najlepsza. I że zwiedzanie kilkugodzinne nie sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci i przedszkolaków. Temat zwiedzania należy dobrać do wieku uczestników. W przypadku młodszych dzieci polecam trasy skoncentrowane na legendach i ciekawostkach. Mogą to być takie trasy jak: Szlak legend, Legendy żydowskiego Kazimierza, Legendy Wawelu, Opowieści średniowiecznego miasta. Natomiast starsza młodzież chętnie zwiedza Kraków śladami zbrodni, bohemy artystycznej Krakowa, Stanisława Wyspiańskiego czy II wojny światowej.
Muzea
Planując wycieczkę po Krakowie możecie wybrać zwiedzanie plenerowe, a więc oglądacie wszystkie zabytki z zewnątrz. Ewentualnie włączyć do programu zwiedzanie muzeum lub wystawy pasujących do tematyki Waszej trasy. Jeśli chodzi o najpopularniejsze obiekty, które pojawiają się podczas wycieczek szkolnych to są takie obiekty jak: kościół Mariacki, katedra wawelska, smocza jama, Muzeum Narodowe, Podziemia Rynku czy Fabryka Schindlera. Najtańszą opcją są bilety do oddziałów Muzeum Narodowego na wystawy stałe. Najdroższe obiekty to Podziemia Rynku, Fabryka Schindlera, zamek królewski na Wawelu, Wieliczka oraz Oświęcim. Pamiętajcie, że w większości muzeów grupa może liczyć nie więcej niż 30 uczestników. W przypadku większych grup należy się podzielić, zarezerwować dwa wejścia i dodatkowego przewodnika.
Dodatkowe atrakcje
Oprócz zwiedzania warto zaplanować dla uczniów coś lżejszego, jakąś atrakcję która umili im pobyt i będzie sprzyjała integracji. Może to być wizyta w ZOO, piknik nad Wisła, rejs statkiem po Wiśle. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się takie atrakcje jak Muzeum Lotnictwa, Ogród Doświadczeń, Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej czy warsztaty w Żywym Muzeum Obwarzanka. Jeśli nie chcecie generować dodatkowych, dużych kosztów to czas wolny na Rynku Głównym i lody też będą znakomitym wyborem.
Jeśli zainteresowała Was któraś trasa i chcielibyście zwiedzić Kraków ze mną zapraszam do kontaktu.