Wakacyjne wycieczki po Krakowie. Co warto zobaczyć mając słabszą kondycję?
10 lipca 2018Ilość zabytków i pięknych miejsc w Krakowie może przyprawić nie tylko o zawrót głowy, ale i o ból nóg.
Wakacyjne wycieczki po Krakowie. Co warto zobaczyć mając słabszą kondycję?
Jeśli nie możecie pozwolić sobie na długie wędrówki zrezygnujcie z kilku, czy kilkunastogodzinnego zwiedzania. Kraków można podziwiać także w trakcie krótkich spacerów i czerpać z tego prawdziwą satysfakcję. Planując zwiedzanie weźcie pod uwagę kilka czynników – pogodę, ogólny stan zdrowia, swoje samopoczucie, to, czy możecie rozłożyć poznawanie miasta na kilka dni.
Kraków można poznawać na różne sposoby. Warto skorzystać z tramwaju lub autobusu, wybrać zwiedzanie meleksem, przejażdżkę dorożką lub rejs statkiem po Wiśle. Jednak osobiście preferuję zwiedzanie pieszo, które pozwala dokładnie poznać oglądane zabytki, skręcić w malownicze zaułki czy zrobić przerwę, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Pomysły na krótki, wakacyjny spacer po Krakowie:
Stare Miasto
Nieśpieszny spacer od Barbakanu przez Rynek Główny i malownicze uliczki. W każdej chwili można skręcić na Planty i odpocząć od zgiełki i upału. Dużym ułatwieniem są asfaltowe alejki, które są łatwe do pokonania nawet dla turystów niepełnosprawnych. Podobnie na Rynku Głównym oraz ulicach wyłączonych z ruchu pojazdów. Bogactwo zabytków na Starym Mieście pozwala poznać kawał historii Krakowa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: dzieci kolonijne, seniorzy, pielgrzymi czy rodziny z małymi dziećmi.
Wzgórze wawelskie
Bez problemu Wawel mogą zwiedzać osoby o słabszej kondycji. Pod warunkiem, że nie mają za sobą kilkugodzinnej wędrówki po Krakowie. I nie skuszą się na zwiedzanie wszystkich wystaw zamku za jednym zamachem. Wybierając się na zwiedzanie Wawelu warto wybrać jedną, góra dwie wystawy, uwzględnić przerwę, a na deser zostawić spokojny spacer po wzgórzu. Odradzam wspinaczkę na wieżę Zygmuntowską (strome stopnie) oraz krypt, zwiedzanie części bezpłatnej katedry wawelskiej będzie idealnym rozwiązaniem.
Kazimierz
Kolejnym miejscem dostępnym dla osób starszych lub słabszych jest Kazimierz. Z centrum Krakowa można dostać się tramwajem bezpośrednio na część żydowską Kazimierza lub chrześcijańską. Odległości nie są duże, na zwiedzanie Kazimierza wystarczą 2 godziny. Troszkę więcej czasu warto zarezerwować jeśli wybierzecie zwiedzanie wnętrz którejś z kazimierskich synagog. W tym rejonie nie brakuje też klimatycznych knajpek, w których można zjeść coś pysznego, wypić dobrą kawę i odpocząć po spacerze.
A może wycieczka poza centrum Starego Miasta…
Kopiec Kościuszki
Wbrew pozorom Kopiec Kościuszki śmiało mogą zwiedzać seniorzy lub osoby słabsze. Jeśli ktoś obawia się wejścia na szczyt kopca, może zostać na dole i obejrzeć wystawy, a także podziwiać kopiec “od dołu”. Pod kopiec podjeżdża autobus, ewentualnie można zejść do pętli na Salwatorze malowniczą aleją Waszyngtona. W drodze na dół czekają na Was takie perełki jak: “diabelski mostek”, Gontyna, kość. Najśw. Salwatora czy opactwo Norbertanek.
Łagiewniki
Idealny wariant dla osób, które chcą poznać religijne oblicze Krakowa bez biegania po różnych kościołach. Do Sanktuarium można dojechać tramwajem lub posiadając własny środek transportu zaparkować bezpośrednio na jego terenie. Wieża widokowa jest wyposażona w windę, także nawet osoby słabsze mogą podziwiać piękną panoramę Krakowa.