Święto Szałasów
23 września 2018Święto Szałasów (Sukkot) jest jednym z kluczowych świąt żydowskich, które przypomina wędrówki Izraelitów przez pustynię po wyjściu z Egiptu.
Nazwa święta nawiązuje do szałasów i namiotów, w których mieszkali Żydzi w czasie wędrówki przez pustynię. Trwa siedem dni i jest świętem radosnym. Inna, spotykana w Polsce nazwa święta to Kuczki – od staropolskiego słowa kucza, które oznaczało szałas.
Święto Szałasów rytuały
Nieodzownym elementem jest sukka czyli szałas, zbudowany z drewna lub tkaniny, zwieńczony dachem z gałęzi, przez które widać niebo. W czasie świątecznych dni Żydzi mieszkają w tych szałasach, spożywają posiłki, modlą się, tak jak czynili to ich przodkowie przed wiekami. Każda rodzina żydowska powinna w miarę możliwości posiadać własny szałas. Zazwyczaj buduje się je w ogrodach, na podwórka, na werandzie lub balkonie.
Do tradycyjnych świątecznych rytuałów możemy zaliczyć śpiewanie psalmów, a także obrzęd kołysania bukietami, zwanymi lulawami. W dosłownym tłumaczeniu lulaw to palma, która jest jednym z czterech gatunków roślin tworzących bukiet. Oprócz palmy są to: gałązki mirtu, gałązki wierzby oraz etrog czyli gatunek cytryny. Był to bardzo drogi owoc, zdarzało się, że gmina zamawiała jedną sztukę etrogu i w czasie święta przechowywano go w srebrnych puszkach, przypominających cukiernice. Każda z tych roślin symbolizuje inny typ ludzi, ich postawy, charaktery.
Simchat Tora
Nazajutrz po Sukkot rozpoczyna się kolejne święto Simchat Tora czyli Radość Tory. Tego dnia kończy się roczny cykl czytania Tory i równocześnie rozpoczyna nowy. Uroczystość jest niezwykle radosna. Do głównych rytuałów należy siedmiokrotne okrążenie bimy ze zwojami Tory, któremu towarzyszą radosny śpiewy i pląsy. W tej procesji mogą uczestniczyć także kobiety i dzieci.
Potrawy świąteczne
Zabronione są potrawy gorzkie i kwaśne. Najczęściej na świątecznym stole pojawiają się dania faszerowane np. holiszkes (gołąbki po żydowsku), pierogi, nadziewana ryba czy kapusta z rodzynkami. Podaje się także potrawy soczyste (np. owoce) oraz słodkie typu wypieki czy cukierki. Potrawy powinny być łatwe w podaniu, aby można było je spożywać w szałasie. Bardzo ważna jest gościnność, dlatego na posiłek zaprasza się przyjaciół, ale i osoby samotne, biedne lub bezdomne.
Więcej o świętach żydowskich możecie posłuchać w czasie pogłębionego zwiedzania krakowskiego Kazimierza.