Święto Purim
26 lutego 2018Święto Purim to najbardziej radosne żydowskie święto. Kiedy zwiedzamy Starą Synagogę na Kazimierzu w jednej z gablot zobaczymy informacje na temat tego akurat święta. Obfituje ono w różne tradycje i zwyczaje, a obrzędy świąteczne mają wręcz karnawałowy charakter. A do dokładnie upamiętnia Purim?
Geneza Święta Purim
Jest obchodzone na pamiątkę ocalenia Żydów, mieszkających w Persji, od zagłady uknutej przez Hamana – wezyra perskiego króla Ahaszwerosza. Nazwa święta z języka perskiego purim-losy nawiązuje do do losów ciągniętych przez Hamana, aby ustalić dzień zagłady Żydów. Swoje ocalenie Żydzi perscy zawdzięczali Mordechajowi i jego przybranej córce Esterze, żonie perskiego władcy. Estera uzyskała u małżonka pozwolenie, aby Żydzi mogli zbrojnie wystąpić przeciwko wrogom. Rozgorzała walka, która zakończyła się zwycięstwem Żydów. Hamana spotkała surowa kara. Dokładny opis święta możemy przeczytać w biblijnej Księdze Estery.
Obrzędy i potrawy świąteczne
W czasie święta obowiązują cztery szczególne przykazania: wysłuchanie Megili (zwoju) czyli Księgi Estery, zjedzenie świątecznego posiłku, rozdawanie podarunków oraz darów dla biednych. W Purim pije się bardzo dużo alkoholu. Człowiek powinien pić dopóki nie może odróżnić “Niech będzie przeklęty Haman” i “Niech będzie błogosławiony Mordechaj”. Aczkolwiek osoby, którym alkohol szkodzi są zwolnione z tego obowiązku.
Zgodnie z tradycją przyjaciołom należy posłać poczęstunek, składający się z co najmniej dwóch porcji łakoci ze świątecznego stołu, takich jak np. tradycyjne trójkątne ciasteczka z makiem, tzw. „hamanowe ucha”. Ciasteczka mogą być też nadziewane powidłami, masy czekoladowej lub orzechowej.
W Purim nie obowiązuje zakaz pracy, tak jak w szabat i niektóre inne święta. Niemniej jednak ten, kto pracuje w Purim “nie widzi błogosławieństwa swej pracy”. W związku z tym zwyczajowo nie wykonuje się pracy zarobkowej.
Charakterystycznym elementem Święta Purim są zabawy i barwne pochody w przebraniach i maskach, a także przedstawienia wesołych sztuk teatralnych opartych na motywach biblijnych, a zwłaszcza związanych z Księgą Estery.