Święto Obwarzanka
25 maja 2018Po raz pierwszy w historii będziemy obchodzić Święto Obwarzanka, czyli festiwal poświęcony produktowi, który można uznać za jeden z ważniejszych symboli Krakowa. Każdy turysta powinien zapamiętać prawidłową nazwę i Broń Boże! nie mylić obwarzanka z preclem czy bajglem.
Obwarzanek w źródłach historycznych
Wybór daty 26-27 maja nawiązuje do przywilejów nadanych przez króla Jana Olbrachta 26 maja 1496, na mocy których obwarzanki mogli piec i sprzedawać wyłącznie piekarze krakowscy.
Tradycja wypieku obwarzanków ma długą historię. Pierwsze wzmianki o tym wypieku pochodzą z z 1394 roku. W rachunkach dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi z lat 1388-1420 zachowała się z 2 marca 1394 roku następującą informacja: “dla królowej pani pro circulis obrzanky 1 grosz”. Receptura nie zmieniła się od stuleci. Prawdziwy obwarzanek jest chrupiący z wierzchu i miękki w środku. Kształtem przypomina pierścień, owal, rzadziej regularne kółko, ponieważ ciasto formuje się ręcznie. Przed upieczeniem ciasto obgotowuje się czyli obwarza, stąd wzięła się nazwa wypieku.
Atrakcje z okazji Święta Obwarzanka
W sobotę i niedzielę na pl. Szczepańskim będzie można spróbować obwarzanków, a także innych regionalnych specjałów. Dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne oraz kulinarne. Będą mogły nauczyć się pieczenia obwarzanków, natomiast maluchy opanują sztukę ich formowania bawiąc się ciastoliną. Festiwalowi będzie towarzyszyć bogata oprawa muzyczna. Nie zabraknie także ciekawostek dotyczących obwarzanka i innych symboli Krakowa. Mieczysław Czuma zdradzi, dlaczego “obwarzanek to uśmiech Pana Boga”. Natomiast Ewa Wachowicz przedstawi rolę obwarzanka w kuchni polskiej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.