Śladami Żydówek po Podgórzu
20 czerwca 2020Śladami Żydówek po Podgórzu to wycieczka tematyczna, która przybliża postaci wybitnych kobiet związanych z prawobrzeżną częścią Krakowa. Przede wszystkim musimy pamiętać, że każda dzielnica Krakowa ma swoje wybitne postaci. To oni tworzyli wyjątkowy klimat miasta, przyczyniali się do jego rozwoju, pozostawili dzieła, z których korzystamy do dziś. Dlaczego akurat o kobietach postanowiłam opowiedzieć? Przede wszystkim dlatego, że dziś większość z tych Pań ginie w mrokach dziejów. Natomiast dzięki wycieczce tematycznej mogą znowu ożyć w naszej pamięci i świadomości.
Śladami Żydówek po Podgórzu
Podgórze może się pochwalić wybitnymi postaciami. To z nim był związany Wojciech Bednarski, założyciel słynnego parku. Na Podgórzu mieszkała i działała Agnieszka Jałbrzykowska, wybitna nauczycielka, która przez długie lata prowadziła prywatną pensję dla dziewcząt. Moja opowieść zaczyna się od Haliny Nelken, wybitnej pedagog i badaczki historii sztuki. Urodziła się na Podgórzu i tu spędziła dzieciństwo. Szczęśliwe, beztroskie, pełne rodzicielskie ciepła. Jak się domyślacie świat Haliny Nelken zniszczyli Niemcy. Spacerując jej śladami wkraczamy na teren krakowskiego getta i oglądamy je jej oczami.
Natomiast inna bohaterka wycieczki śladami Żydówek po Podgórzu Amalia Wasserberger miała to szczęście, że zmarła przed wybuchem II wojny światowej. Jednak na Podgórzu zostawiła wyjątkową pamiątkę i dar. Mianowicie kamienicę przy ul. Krakusa, którą przekazała dla Stowarzyszenia Sierot Żydowskich. Ponadto wraz z mężem działała w wielu organizacjach filantropijnych.
Z Podgórzem była związana także Maria Jakubowicz, nazywana także matką gminy żydowskiej. Spacerując po Podgórzu jej śladami poznamy takie wydarzenia jak ucieczka z getta, ukrywanie się na aryjskich papierach, organizowanie żywności. Natomiast po wojnie energicznie zajęła się odnową życia gminy żydowskiej. To jedna z tych bohaterek, która przeżyła Holokaust.
Niestety nie wszyscy mieli to szczęście. W czasie wycieczki poznamy także losy wybitnej architektki, która marzyła, aby budować piękny i nowoczesny Kraków. Jej marzenia i życie przerwała wojna. Zginęła w Płaszowie w 1943 roku. Podobnie potoczyły się losy jednej w nauczycielek związanych z Domem Sierot Żydowskich. Dostała szansę uratowania się, ale nie skorzystała z niej. Razem ze swoimi wychowankami poszła do Bełżca, gdzie zginęła.
Podsumowanie
Trasa śladem Żydówek po Podgórzu jest jedną z moich autorskich wycieczek kobiecych. Przeznaczonych nie tylko dla kobiet, ale wszystkich zainteresowanych życiem wybitnych przedstawiciele płci pięknej. Jak już się zorientowaliście, jest to jedna z bardziej smutnych i refleksyjnych wycieczek. Niekoniecznie nada się dla małych dzieci. Bardziej dla młodzież, no i oczywiście dla dorosłych. Jeśli interesuje Was Podgórze, II wojna światowa, getto krakowskie to ta wycieczka jest dla Was. W razie pytań zapraszam do kontaktu.