Śladami Niepodległości
28 września 2018Śladami Niepodległości to propozycja nowego spaceru tematycznego dla szkół, przedszkoli, kół studenckich, a także wszystkich osób zainteresowanych historią. W tym roku przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Po 123 latach zaborów odrodzone w państwo polskie pojawiło się na mapach. W Krakowie mamy mnóstwo miejsc związanych nie tylko z wydarzeniami z października 1918 roku, ale całokształtem walki o wolność i niepodległość w wieku XIX.
Śladami Niepodległości na Podgórzu
Podgórze założone przez Austriaków jeszcze pod koniec XVIII wieku stało się areną walki z zaborcami. Mieściły się tam koszary austriackie, które stały się zalążkiem walki konspiracyjnej. Akcja wyzwoleńcza z 1918 roku powiodła się dzięki grupie spiskowców, którzy pod dowództwem por. Antoniego Stawarza przejęli koszary austriackie oraz zdobyli wszystkie najważniejsze punkty tzw. “Twierdzy Kraków”. Spacer po Podgórzu odsłoni Wam wydarzenia i kluczowe postaci, które odprowadziły do odzyskania niepodległości.
Śladami Niepodległości Stare Miasto
Nie musimy przeprawiać się na prawy brzeg Wisły, aby posłuchać o akcji wyzwoleńczej Krakowa. W obrębię Drogi Królewskiej znajdziemy wiele miejsc, pamiątkowych tablic i pomników związanych z tematyką Niepodległościową. Wycieczka po Starym Mieście to spacer tropem wybitnych osobistości zasłużonych w walce o wolność i niepodległość, takich jak Tadeusz Kościuszki, książę Józef Poniatowski, Józef Piłsudski. Zobaczymy miejsce, skąd wyruszyła I Kadrowa i posłuchamy o formowaniu legionów. Podążając śladami legionów podejdziemy pod pomnik marszałka Piłsudskiego oraz do krypty, w której jest pochowany. Nie zapomnimy także o osobach, które walczyły o niepodległość nie z orężem w dłoni, ale piórem i pędzlem.
Kopce Wolności
W Krakowie dwa z czterech istniejących kopców są symbolami walki o wolność i niepodległość. Są to kopiec Kościuszki na wzgórzu Bł. Bronisławy oraz kopiec Piłsudskiego (Mogiła Mogił) na Sowińcu. Trud sypania kopców podjęli ludzie z różnych warstw społecznych. Przyjeżdżali artyści, pisarze, przywożono ziemię z pól bitewnych, na których walczyli i ginęli polscy żołnierze. Kopce przetrwały różne burze dziejowe, okupację hitlerowską, a także ulewne deszcze, jakie dotknęły Kraków w 1997 i 2010 roku. Zawsze były symbolami polskości i pomnikami poświęconymi bohaterom walczącym o odzyskanie wolności. Wycieczka na kopce pozwoli Wam ujrzeć wydarzenia historyczne z zupełnie innej perspektywy.
Grafik wycieczek tematycznych na listopad – Agnieszka Kuźma przewodnik po Krakowie
[…] to także tradycyjny miesiąc na wycieczki śladami Niepodległości. Trasę tę chętnie wybierają uczniowie, ale także seniorzy lub turyści indywidualni. Ja […]