Śladami Kobiet po Krakowie
6 marca 2020Śladami Kobiet po Krakowie to propozycja serii wycieczek tematycznych poświęconych płci pięknej. Musimy pamiętać, że w naszej historii nie brakowało wybitnych Pań. Natomiast znakomita część z nich odeszła niestety w zapomnienie. Nie mają swoich tabliczek pamiątkowych czy pomników. Jednak żyją w naszej pamięci i ślady ich działalności znajdziemy spacerując po Krakowie. Wycieczki tematyczne są wyjątkową możliwość poznania tego, co na pierwszy rzut oka jest niedostrzegalne.
Śladami Kobiet po Krakowie
Wśród wybitnych Pań możemy wymienić: królowe, święte i błogosławione, artystki, muzy, noblistki, uczone, działaczki społeczne, emancypantki. Daje nam to fantastyczną możliwość zwiedzania Krakowa różnymi trasami związanymi z Kobietami Krakowa. Co najważniejsze, nie musimy ograniczać się do obszaru Starego Miasta. Także Kazimierz czy Podgórze mogą pochwalić się swoją plejadą wybitnych Kobiet. Zazwyczaj każdy kobiecy spacer tematyczny trwa 2 godziny, Jest to idealny czas, aby zapoznać się z tematem, a przy tym nie zmęczyć się. Oczywiście na życzenie turystów spacer może zostać przedłużony. Istnieje także możliwość zamówienia indywidualnej trasy skonstruowanej na zamówienie.
“Krakowianki i Krakuski”
Ten spacer to doskonały wybór jeśli chcecie poznać najbardziej znane Kobiety Krakowa. Zamawiają go turyści z okazji Dnia Kobiet, panie, które chcą świętować swoje urodziny, a także panowie, którzy zamawiają wycieczkę na prezent dla swoich wybranek. Wycieczka “Krakowianki i Krakuski” prowadzi nas ulicami Starego Miasta. Dystans nie jest duży, z łatwością przejdą go dzieci, osoby starsze lub ze słabszą kondycją. Poznajemy losy wybitnych muz młodopolskich, a więc Ireny Solskiej i Dagny Przybyszewskiej. Następnie udamy się śladami Pań, które poświęciły swoje życie Bogu, a więc Urszuli Ledóchowskiej i Nimfie Suchońskiej. Wycieczka śladami “Krakowianek i Krakusek” byłaby niepełna, gdybyśmy nie przywołali postaci Heleny Modrzejewskiej, znakomitej aktorki i krakowianki z urodzenia.
“Śladami Słynnych Żydówek”
Natomiast ten spacer tematyczny przenosi nas na Kazimierz żydowski. Przy okazji portretów wybitnych Żydówek poznacie rolę i obowiązki kobiety w judaizmie. Zobaczycie dawną mykwę (łaźnię rytualną), dowiecie się wygląda tradycyjny strój kobiecy i dlaczego mężatka po ślubie goli włosy. W czasie wycieczki śladami Słynnych Żydówek zobaczycie dom Heleny Rubinstein, a także dowiecie się, jak “królowa kosmetyków” budowała swoje imperium. Natomiast inne zasługi miała Sara Szenirer nazywana “matką Izraela”. Jeśli Rubinstein zadbała o piękno zewnętrzne kobiet, to Sara skupiła się pięknie wewnętrznym tworząc system szkół Bejs Jakow. Podczas zwiedzania poznacie także losy poetki ocalonej z Holokaustu, znanej i pięknej tłumaczki zamordowanej przez Niemców. Ustalimy także, czy Estera – ukochana Kazimierza Wielkiego istniała naprawdę.
“Słynne Żydówki -Podgórze”
Z kolei ten spacer to możliwość poznania prawobrzeżnej części Krakowa. Podgórze, założone jako oddzielne miasto, w okresie II wojny światowej stało się świadkiem zagłady krakowskich Żydów. Właśnie na Podgórzu Niemcy stworzyli getto dla Żydów. Ta wycieczka prowadzi nas częściowo ulicami dawnego getta. Zobaczycie jedno z konspiracyjnych mieszkań ŻOB-u i usłyszycie o tragicznych losach Gusty Dranger-Dawidsohn. Poznacie także okoliczności śmierci Diany Rieter, które przedstawił także Spielberg w “Liście Schindlera”. Wyruszycie także śladami Heleny Nelken, Marii Jakubowicz oraz Romy Ligockiej, które ocalały z Zagłady. Natomiast oglądając budynek dawnego Domu Sierot poznacie losy wybitnej “filantropki Podgórza”.