Skuteczne sposoby na nudę na wycieczce
17 listopada 2019Skuteczne sposoby na nudę na wycieczce czyli jak przetrwać zwiedzanie z dzieckiem. Wiemy, że dzieci to najbardziej wdzięczna, ale zarazem wymagająca grupa turystów. Szybko się męczą, a wtedy marudzą lub płaczą. Starsze pociechy potrafią strzelić regularnego focha i odmówić dalszego zwiedzania. Zaczynają zadawać pytania typu: “a długo jeszcze”, ‘daleko jeszcze”, “kiedy będzie przerwa”, “jesteśmy głodni”. I tak dalej, aż rodzicom i opiekunom zaczynają puszczać nerwy. Najskuteczniejszym wówczas sposobem jest oszukanie nudy.
Skuteczne sposoby na nudę na wycieczce
Pamiętajmy, że nuda może dopaść każdego z nas. Czasami też nudzimy się i szukamy sobie zajęcia, rozrywki. Dlatego nie dziwmy się dzieciom, ale przygotujmy się na pokonanie znudzenia. Wycieczki muszą mieć w sobie to coś. Idealną opcją jest zwiedzanie rodzinne, które tematycznie i czasowo jest dostoswane do dzieci. Rodzinny Kraków pozwala poznać miasto, ale nie daje czasu na znudzenie się nim.
Zabawa
Kto powiedział, że wycieczka nie może bawić? Oczywiście, że może a nawet powinna! Zabawa pozwoli dzieciom atrakcyjnie spędzić czas na zwiedzaniu. Możecie bawić się w królów i rycerzy, dziewczynki chętnie odegrają role księżniczek. Świetną zabawą jest szukanie, np. smoków ukrytych na budynkach. Ale także herbów, pomników, obrazów, ukrytych skarbów. Dzieci też uwielbiają wymyślać różne historie, więc może wspólnie wymyślicie inne zakończenie legendy o Smoku?
Zagadki
Zagadka dopasowana do wieku dziecka to kolejny sposób na uatrakcyjnienie zwiedzania. Dla przedszkolaków i młodszych dzieci świetnie sprawdzą się rymowane zagadki lub krótkie wierszyki. Mogą dotyczyć legend Krakowa, a także najważniejszych zabytków. Starsze dzieci mogą same poszukać jakiejś tablicy, odczytać informację, odnaleźć tajemniczy dom.
Ciekawostki
Natomiast ciekawostki spodobają się wszystkim, bez względu na wiek. To są te informacje, które zapamiętujemy z wycieczki z przyjemnością, i bez większego wysiłku. I pamiętamy bardzo długo. Każde dziecko chętnie posłucha, jakie owoce najbardziej lubiła królowa Jadwiga, w co bawiły się dzieci na królewskim dworze, jakie oceny miał mały Matejko, gdzie są schowany skarby mistrza Twardowskiego, ile trwały wakacje na Akademii Krakowskiej..
Ruch
Może to zabrzmi śmiesznie, ale dzieci nie lubią chodzić. Za to bardzo lubią się ruszać i energia ich wprost rozpiera. Dlatego warto wycieczkę wzbogacić o taki dodatkowy, pozytywny ruch. Może to być chwila gry w piłkę na Błoniach, odmierzanie skokami długości Rynku Głównego, biegi na bulwarach wiślanych, obskoczenie na jednej nodze pomnika lub wieży. Jeśli Wasze pociechy lubią jeździć na rowerze możecie zamiast tradycyjnego zwiedzania wybrać się na wycieczkę rowerową.
Warsztaty
Natomiast warsztaty to edukacja poprzez zabawę. Do wyboru macie cały wachlarz zajęć – plastycznych, muzycznych, tanecznych, technologicznych, kosntruktorskie czy kulinarnych. Oferta zajęć warsztatowych jest dostosowana do wieku i zainteresowań dzieci. Pozwalają poznać świat, a ponadto rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Dzięki zajęciom interakcyjnym dziecko zamienia się w odkrywcę.
Nagroda
Często po wysiłku przyznajemy sobie małe nagrody. Ciasto, lody, kosmetyk, może książka. Nawet niewielka nagroda cieszy, a czekania na nią umila czas i zmniejsza wysiłek. Nie odmawiajcie dzieciom małych nagród. Może to być najpyszniejsza gorąca czekolada, lody, bajki o Krakowie, karmienie gołębi na Rynku, wyprawa na gokarty, wizyta w Klockolandzie.. możliwości jest mnóstwo. Wszystko zależy od Waszych upodobań.
Jak sami widzicie sposobów na zabicie nudy jest całe mnóstwo. Najważniejsze jest dobre przygotowanie do wycieczki. Sami znacie swoje dzieci najlepiej. Wiecie co lubią robić, jak spędzać czas i co sprawia im prawdziwą przyjemność. Dzięki takim prostym, a skutecznym sposobom zwiedzanie Krakowa będzie przyjemne i dla Was, i dla Waszych pociech.