Nowy Rok: nowe wycieczki po Krakowie
1 stycznia 2023Nowy Rok: nowe wycieczki po Krakowie dla uczniów, grup i turystów indywidualnych. Ponieważ jest to pierwszy wpis w Nowym Roku chciałam serdecznie powitać wszystkich czytelników. A także życzyć Wam, aby Nowy Rok był pomyślny i spełniony podróżniczo. Ze swojej strony obiecuję, że będzie mnóstwo propozycji wycieczek dla grup w różnym wieku.
Nowy Rok: nowe wycieczki po Krakowie
Przede wszystkim chciałam napisać, że zawsze słucham moich Spacerowiczów. W związku z tym wszystkie propozycje spacerów czy muzeów, które zgłaszacie na moim Facebooku zrealizujemy w ciągu tego roku. Natomiast przygotowując nowe trasy wzięłam pod uwagę to, że rok 2023 będzie jubileuszowym dla kilku postaci.
Śladami Włodzimierza Tetmajera
To idealna wycieczka dla uczniów, maturzystów, ale także wszystkich miłośników Młodej Polski. W 2023 przypada setna rocznica śmierci jednego z najważniejszych przedstawicieli bohemy artystycznej końca XIX wieku. W czasie zwiedzania posłuchamy o niełatwych studiach malarskich pod kierunkiem Jana Matejki, zobaczymy kościół, w którym poślubił Annę Mikołajczykównę, a także kawiarnie, w których bywał. Ponadto opowiem o działalności Włodzimierza Tetmajera jako polityka i społecznika.
Śladami Wisławy Szymborskiej
Rok 2023 został także ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej, w związku z setną rocznicą urodzin poetki. Szymborska urodziła się w Wielkopolsce, ale mieszkała i tworzyła w Krakowie. Podczas wycieczki posłuchamy o literackim dorobku noblistki. Zobaczymy domy, w których mieszkała i przejdziemy jej śladami po Starym Mieście. Dowiemy się, gdzie podejmowała gości obiadem, jak spędzała wolny czas i co było jej największą pasją.
Śladami Jana Matejki
Na mocy uchwały przyjętej przez Senat patronem 2023 roku będzie także Jan Matejko. W Krakowie jest mnóstwo miejsc związanych z artystą. Tutaj się urodził, studiował, tworzył obrazy i tu zmarł. Jego wielkie dzieła obejrzymy w Sukiennicach, gdzie przekonacie się Państwo, jaki kod ukrył Mistrz w swoich obrazach. Spacerując jego śladami dowiemy się, o co pokłócił się z Radą Miasta, jak walczył o budowę gmachu ASP, a także które zabytki uratował przed “burzymurkami”. Posłuchamy anegdot związanych z życiem osobistym Matejki i jego wielkiej miłości do Teodory.
Podsumowanie
Proponowane wycieczki mogą być realizowane w wybranym przez Państwa terminie. Podstawowy czas zwiedzania to dwie godziny, ale na życzenie klientów wycieczki mogą być dłuższe. Ponadto trasa śladami Jana Matejki może uwzględniać wejście do wybranego oddziału muzealnego: Domu Matejki przy Floriańskiej, Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach czy na wystawę czasową w gmachu głównym Muzeum Narodowego.