Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego
12 listopada 2018Wystawa “Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” to kolejna inicjatywa upamiętniająca 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wbrew pozorom nie jest wystawą biograficzną. Nie koncentruje się tylko i wyłącznie na Józefie Piłsudskim i jego działaniach, jako twórcy legionów. W sposób obszerny i przekrojowy pokazuje dążenia Polaków do odzyskania Niepodległości w XIX i XX w.
Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego
Józef Piłsudski to postać znana właściwie każdemu. Bez specjalnego przygotowania możemy wymieniać: polityk, marszałek, działacz społeczny, twórca Legionów Polskich. Ma swoich gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jednak jego działalność była przysłowiową “kropką nad i” w walce o wolność. Prezentowane na wystawie w Muzeum Narodowym pamiątki po Piłsudskim, a przede wszystkim komentarze (artykuły, przemówienia, publikacje) przybliżają kluczowe wydarzenia z XIX wieku. Ekspozycja jest podzielona na 9 tematycznych części. Tworzą ją dzieła najwybitniejszych polskich twórców: m.in. Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego. Zobaczymy obrazy, rzeźby, szkice i grafiki. Całość uzupełniają mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, chorągwie oraz archiwalne fotografie. Znakomita większość prezentowanych dzieł to zbiory Muzeum Narodowego. Oprócz tego zobaczymy dzieła sztuki wypożyczone z polskich i zagranicznych instytucji kulturalnych. Wszystkie zbiory prowadzą nas przez kolejne powstania, represje, postrzeganie weteranów, wychowanie patriotyczne, sformowanie Legionów i na zakończenie: upragnioną Niepodległość.
Józef Piłsudski a Kraków
Związki Józefa Piłsudskiego z Krakowem są bardzo silne. Zwłaszcza jego działalność niepodległościowa odcisnęła swój trwały ślad na mieście. W Krakowie mieszkał blisko 17 lat. To tu zakładał pierwsze Drużyny Strzeleckie i produkował “bibułę” dla komórek konspiracyjnych. Dziś spacerując ulicami Krakowa zobaczymy domy, w których mieszkał i kawiarnię, w której wypijał małą czarną. Z Oleandrów wyruszyła I Kadrowa, zalążek późniejszych Legionów Polskich. Jego związki z Krakowem podkreślają liczne tytuły i odznaczenia. Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznał mu tytuł doctora honoris causa, a w 1933 otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Krakowa.
Wyrazem wyjątkowe szacunku i uznania było złożenie jego szczątków w katedrze na Wawelu. W Krakowie też możemy zwiedzać najciekawszy pomnik Józefa Piłsudskiego, mianowicie Kopiec w Lasku Wolskim. Nazywany także Mogiłą Mogił i Kopcem Wolności jest naocznym symbolem walki o niepodległość. Zwiedzając Kraków szlakiem niepodległości warto zobaczyć te miejsca, a zwłaszcza wystawę w Muzeum Narodowym.