Muzeum Wyspiańskiego w nowej aranżacji
13 lutego 2023Muzeum Wyspiańskiego w nowej aranżacji zaprasza zwiedzających już 14 lutego 2023, a więc w Walentynki. Będzie to druga odsłona ekspozycji, na której pojawią się nowe dzieła, ale wpisujące się w główne wątki wystawy. W muzeum zobaczycie przestrzenie poświęcone życiu prywatnemu artysty, najważniejszym realizacjom takim jak kościół franciszkanów czy Dom Towarzystwa Lekarskiego. Kolejne przestrzenie to Wawel, a także Księgi Moje. Te wątki pozostają bez zmian. Zatem co zobaczymy nowego?
Muzeum Wyspiańskiego w nowej aranżacji
Twórcy ekspozycji zdecydowali się na większe zagęszczenie ekspozycji, co wyszło zdecydowanie na plus. Na parterze zobaczymy słynny Autoportret z żoną z 1904 roku, a także portrety dziecięce: “Śpiący Mietek”, “Helenka z wazonem”. Ponadto wśród portretów pojawią się wizerunki członków bohemy artystycznej, prace przedstawiające ulice rodzinnego miasta, pejzaże z kopcem Kościuszki w tle oraz krajobrazy z Konar.
Na I piętrze w części poświęconej franciszkanom prezentowane są pastelowe projekty do dekoracji malarskiej tej świątyni, m.in Nasturcje i Róże. Oprócz tego zobaczymy karton do witraża “Żywioł ognia”, a także karton “błogosławiona Salomea”, o który Wyspiański stoczył z franciszkanami prawdziwy bój. Z kolei opowieść o Wawelu uzupełniają olejne oraz pastelowe pejzaże Wzgórza Wawelskiego. Tutaj będziecie podziwiać “Poranek nad Wawelem” (drugi tytuł dzieła to “Planty o świcie), ostatni obraz olejny Wyspiańskiego.
Ta część ekspozycji prezentujemy nam nowoczesne podejście Stanisława Wyspiańskiego do sztuki, jakim była aranżacja Domu Towarzystwa Lekarskiego. Karton do witraża “Apollo”, ława, tkaniny i szkice są idealną ilustracją Wyspiańskiego, jako artysty wszechstronnego. Ponadto wśród teatraliów zobaczymy m.in kostium zaprojektowany dla Heleny Modrzejewskiej do sztuki “Protesilas i Laodamia”.
Natomiast w piwnicy muzeum zobaczycie księgozbiór własny artysty oraz pierwodruki wydań dramatów i utworów innych autorów, do których okładki i ilustracje wykonał Wyspiański. Podsumowaniem wystawy będą plakaty oraz fragmenty filmów filmów z najsłynniejszych inscenizacji jego dzieł literackich. Nowa aranżacja dzieł sprawia, że warto uwzględnić to muzeum podczas wycieczki śladami Stanisława Wyspiańskiego.
Podsumowanie
Nowa wystawa będzie czynna od wtorku 14 lutego 2023 roku. Muzeum będzie dostępne we wtorki, piątki, soboty i niedziele. W pozostałe dni oddział jest nieczynny. Dniem bezpłatnego wstępu jest wtorek. Aktualny cennik biletów wstępu znajduje się na stronie muzeum.
W nowej aranżacji muzeum zyskało na wartości. Oglądając prezentowane eksponaty można szczegółowo omówić biografię artysty, jego przyjaźnie i antypatie, a przede wszystkim twórczość. Ponadto znajduje się blisko Starego Miasta, na którym znajdziemy większość miejsc związanych ze szlakiem Wyspiańskiego po Krakowie. Tylko krótki spacer dzieli muzeum od kościoła franciszkanów, w którym znajdują się polichromie i witraże Stanisława Wyspiańskiego.
Dla kogo jest muzeum?
Mówiąc kolokwialnie dla wszystkich miłośników Stanisława Wyspiańskiego i jego twórczości. Muzeum można zwiedzać indywidualnie lub grupowo. Z przewodnikiem lub samodzielnie. Według mnie bardzo spodoba się seniorom, pasjonatom, ale także młodzieży. Zwiedzanie Muzeum Wyspiańskiego może być świetną propozycją wycieczki szkolnej po Krakowie.
Szukasz więcej inspiracji? Zaobserwuj mnie na Facebooku.