Kraków – najpiękniejsze panoramy Starego Miasta
7 lutego 2020Kraków – najpiękniejsze panoramy Starego Miasta to moja subiektywna podpowiedź, gdzie warto wybrać się na sesję fotograficzną. Stare Miasto to tak naprawdę serce całego Krakowa. Zabytkowe kamienice, urokliwe zaułki, Rynek Główny, a wszystko opasane zieloną wstęgą Plant. Niezależnie od tego, jaką trasę wycieczki weźmiecie, i tak wcześniej czy później traficie na Stare Miasto. Jeśli zastanawiacie się, skąd najpiękniej można go sfotografować zerknijcie na moje podpowiedzi.
Kraków – najpiękniejsze panoramy Starego Miasta
Wzgórze wawelskie
Ta propozycja nasuwa się od razu. Ponadto na Wawelu możecie obejrzeć mnóstwo fantastycznych miejsc, a więc zamek królewski, katedrę wawelską, basztę sandomierską, smoczą jamę (tylko w sezonie letnim). Z Wawelu obejrzycie piękną panoramę wiślanych bulwarów, widać Dębniki, Skałkę na Kazimierzu, a od strony Bramy Herbowej sfotografujecie Stare Miasto. Jednak najlepsze zdjęcia zrobicie z Wieży Zygmuntowskiej. Aby móc sfotografować Stare Miasto należy kupić bilet na Dzwon Zygmunta, który uprawnia do wejścia na wieżę. Pamiętajcie, że katedra oraz wieża w niedziele są czynne dopiero od 12:30.
Wieża ratuszowa
Samotnie stojąca wieża ratuszowa na Rynku Głównym to jeden z moich ulubionych punktów widokowych. Z okien wieży rozciąga się przepiękny widok na Rynek Główny i uliczki Starego Miasta. Możecie obfotografować go praktycznie z każdej strony. Niestety ta wieża widokowa ma też swoje minusy. Po pierwsze, żeby wejść na samą górę musicie pokonać 110 stromych stopni. Ponadto wieża ratuszowa jest zamknięta w sezonie zimowym czyli styczeń-luty. Natomiast w sezonie letnim (marzec-październik) wieżę zobaczycie w godzinach 10:30-18:00. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny, ale obiekt czynny jest krócej, tylko do 14:00. Więcej informacji o zwiedzaniu wieży ratuszowej znajdziecie w tym wpisie.
Hejnalica
Zwiedzanie hejnalicy Mariackiej nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Przede wszystkim wiele emocji dostarcza już sama wspinaczka na wieżę Mariacką. Trzeba pokonać 289 schodów. Ponadto zwiedzanie może być znakomitą okazją, aby poznać najpiękniejsze legendy związane z kościołem Mariackim, czyli o dwóch braciach i hejnale Mariackim. A widok z wieży? Jest przepiękny! Wprost zapiera dech w piersi. Niestety może się zdarzyć, że na wieżę nie wejdziecie, ponieważ bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki. W styczniu i lutym wieża jest zamknięta. Natomiast w sezonie letnim (kwiecień-październik) możecie ją zwiedzić od wtorku do soboty w godzinach 9:10-17:30, a w niedzielę 13:10-17:30. Szczegółowe informacje na stronie Bazyliki Mariackiej oraz w kasie biletowej.
Dach Akademii Muzycznej
Tym razem nie wieża kościelna czy ratuszowa, ale uczelnia. Pamiętacie film Juliusza Machulskiego pt. “Vinci”? I taki piękny widok na kościół Mariacki i cały Rynek? Zdjęcia kręcono na tarasie gmachu Akademii Muzycznej przy ul. Św. Tomasza 43. To zdecydowanie najpiękniejsza panorama Starego Miasta. Za tarasu fantastycznie widać Wawel, kościół Mariacki, Sukiennice, wieżę ratuszową, kamienice przy Rynku oraz gmach Poczty Głównej. Podziwiając widoki możecie od razu coś zjeść Bistro Retrum.
Restauracja Zielone Tarasy
Natomiast jeśli zarówno jedzenie jak i fotografowanie jest Waszym głównym celem, to koniecznie wybierzcie się do restauracji Zielone Tarasy przy ul. Słowackiego 64. W menu znajdziecie smaczne i zdrowe dania kuchni wegańskiej i wegetariańskiej w rozsądnych cenach. A na deser piękna panorama Alei Trzech Wieszczów, Nowego Kleparza, Starego Miasta. Znakomicie też widać Kopiec Kościuszki. Restauracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-21:00, a w weekendy od 12:00 do 20:00.
Kopiec Krakusa
Z kolei z kopca rozciąga się piękna panorama na Stare Miasto, Kazimierz, Podgórze. Kopiec Kraka leży stosunkowo blisko centrum Krakowa, około 2,5 km, dzięki temu widok jest znakomity. Jak na dłoni obejrzycie Wawel, kościół św. Piotra i Pawła, kościół Mariacki. Kopiec możecie zwiedzać bezpłatnie przez cały rok. Jeśli lubicie wcześnie wstawać to polecam podziwianiu wschodu słońca na Kopcu Kraka. Ponadto kopiec nie jest jedynym zabytkiem wartym zwiedzania na Podgórzu. W bliskim sąsiedztwie znajdziecie kościółek św. Benedykta, Fort Benedykt, skąd już jest bardzo blisko do parku Bednarskiego.