Kraków dla pielgrzyma: poradnik
9 września 2020Kraków dla pielgrzyma: poradnik czyli jak zorganizować fantastyczną wycieczkę z przewodnikiem. Jeśli organizujecie wyjazd dla grupy pielgrzymkowej to ten poradnik będzie jak znalazł. Wskazówki przydadzą się też turystom indywidualnym, którzy planują poznać religijne oblicze miasta. Wycieczki po Krakowie dla pielgrzymów to różnorodne trasy związane ze świętymi Krakowa, szlak Jana Pawła II lub sanktuaria. Wariantów wycieczek jest mnóstwo i tak naprawdę sporo zależy od Waszych zainteresowań oraz czasu jakim dysponujecie.
Kraków dla pielgrzyma: poradnik
Wycieczki dla pielgrzymów organizuję od ponad 10 lat. Były to wycieczki dla dzieci po I komunii świętej, dla rad parafialnych, księży, seniorów, a także turystów indywidualnych. Wszystkie wycieczki udały się były ciekawe, edukacyjne, z pięknymi opowieściami o miejscach i ludziach. Rzadko to mówię, ale byłam z siebie zadowolona. Poniżej zebrałam dla Was moje porady w pigułce.
Jaką trasę wybrać ?
W przypadku wycieczek dla pielgrzymów Kraków oferuje mnóstwo ciekawych wariantów. Oczywiście wszystko zależy od tego czy wolicie skupić się na ludziach czy na budynkach. A może zrobić złoty środek i połączyć różne informacje w czasie jednej wycieczki? To też jest fajny pomysł. Do najpopularniejszych tras należą wycieczki śladami Jana Pawła II, a także szlak krakowskich świętych i błogosławionych. Spacerując śladami Ojca Świętego oglądacie kościoły, w których służył jak duszpasterz, podziwiacie słynne “okno papieskie” na ul. Franciszkańskiej, zwiedzacie dzielnicę uniwersytecką, w której studiował. Wycieczka pozwala Wam poznać św. Jana Pawła II w różnych okresach życia, a także zobaczyć miejsca bliskie jego sercu.
Natomiast wycieczka śladami świętych i błogosławionych to opowieść o patronach Krakowa, takich jak św. Stanisław oraz św. Florian. Ponadto w czasie wycieczki tematycznej poznajemy życie i cuda św. Jana Kantego, św. Jacka oraz św. Szymona z Lipnicy. W przypadku tej trasy nie musimy ograniczać się do Starego Miasta. Śmiało możemy wyruszyć na Kazimierz chrześcijański, aby bliżej poznać postać św. Stanisława Kazimierczyka, bł. Izajasza Bonera czy św. Brata Alberta. Ponadto na Skałce zobaczymy miejsce, gdzie męczeńską śmierć poniósł św. Stanisław.
Z kolei zwiedzanie śladami cudownych krucyfiksów czy wizerunków Madonn może być ciekawym urozmaiceniem standardowej wycieczki dla pielgrzymów. Krakowskie kościoły słyną z licznych wizerunków, które złotymi zgłoskami zapisały się w historii Krakowa. W czasie tej wycieczki zobaczycie słynny krucyfiks Jadwigi, obraz Madonny Łaskawej czy tzw. “mówiący krucyfiks”.
Niezwykłe sanktuaria Krakowa
To też alternatywa dla standardowego zwiedzania. Najczęściej turyści wybierają zwiedzanie bazyliki Mariackiej, katedry wawelskiej, kościołów OO. Franciszkanów lub Dominikanów. Natomiast wystarczy troszkę urozmaicić program i zobaczycie przepiękną kolegiatę św. Anny z konfesją św. Jacka, kościół św. Floriana, kościół karmelitów na Piasku. Ponadto wybrać się i poznać religijny obraz innych dzielnic Krakowa. Bardzo polecam kościół Cystersów w Mogile, gdzie znajduje się łaskami słynącego Pana Jezusa Mogilskiego. Będąc na terenie Nowej Huty grzechem byłoby nie odwiedzić Arki Pana i posłuchać historii walki o krzyż nowohucki.
Natomiast jeśli chcecie zwiedzać Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach to zastanówcie się czy chcecie tylko zwiedzać, czy też mieć czas na modlitwę. Odwiedzając Łagiewniki warto zostać na koronce do Bożego Miłosierdzia. Z Łagiewnik macie blisko do Centrum Jana Pawła II. Warto zwiedzanie tych obiektów zaplanować na początek wycieczki lub jej zakończenie tak, aby mieć więcej czasu na modlitwę. Pamiętajcie też, że w tych obiektach przewodnik nie jest niezbędny. Wystarczy, że zrobi Wam prelekcję, przekaże najważniejsze informacje i pozwoli kontemplować miejsce.
Święta i uroczystości
Program Waszej pielgrzymki może być także urozmaicony o aktualne wydarzenia religijne odbywające się w Krakowie. Jeśli planujecie pobyt w okolicach Bożego Narodzenia to warto wybrać się na koncert kolęd, roraty na przykład do Dominikanów czy katedry wawelskiej oraz obejrzeć szopki krakowskie. Z kolei Wielkanoc w Krakowie to piękne misteria Męki Pańskiej, a także tradycyjne odpusty takie jak Emaus w Poniedziałek Wielkanocny czy Rękawka we wtorek po Wielkanocy. Natomiast święto Miłosierdzia Bożego to czas, kiedy w Łagiewnikach gromadzą się pielgrzymi z całej Polski. Nie jest to najlepszy moment na zwiedzanie, ale atmosfera jest wyjątkowa.
Informacje praktyczne
Najważniejszą zasadą jest to, że nie zwiedzamy kościołów w czasie nabożeństw. Warto wcześniej sprawdzić, o której odbywają się msze i tak zaplanować zwiedzanie, aby wycieczka nie kolidowała z harmonogramem nabożeństw. Chyba, że nastawiacie się na zwiedzanie z zewnątrz, wtedy nie ma problemu. Do większości kościołów nie ma biletów wstępu. Wyjątkiem jest kościół Mariacki oraz katedra wawelska, do których obowiązuje bilet. Jeśli jesteście osobami uprawnionymi do ulgi, czyli na przykład dzieci, studenci, seniorzy to pamiętajcie o zabraniu legitymacji. Dopiero okazanie dokumentu uprawniającego do ulgi umożliwi Wam zakup biletu zniżkowe. Różnica czasami wynosi 5 zł na jednym bilecie.
Kolejną kwestią jest robienie zdjęć we wnętrzach. Zawsze warto przed wejściem upewnić się czy można fotografować, czy z lampą błyskową czy bez. Na przykład w katedrze wawelskiej obowiązuje surowy zakaz fotografowania i naruszanie tego zakazu może skutkować wcześniejszym zakończeniem zwiedzania. Oczywiście inne zasady obowiązujące przy zwiedzaniu kościołów to wyciszenie lub wyłączenie telefonów, nie jedzenie i nie picie, godny strój – zwłaszcza latem. Jeśli jest bardzo gorąco warto pamiętać o zabranie narzutki lub szala na ramiona, i założenie dłuższej spódnicy lub spodni.
Często zdarza się, że grupa pielgrzymuje ze swoim księdzem i pytają o możliwość odprawienia mszy świętej. Wiele kościołów to umożliwia, tylko trzeba wcześniej zadzwonić i umówić się w danym miejscu na konkretną godzinę.
Kraków dla pielgrzyma: poradnik podejmuje kluczowe kwestie organizacji wycieczki. Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości zapraszam do kontaktu.