Jubileusz 500-lecia Dzwonu Zygmunt
30 czerwca 2021Jubileusz 500-lecia Dzwonu Zygmunt w wtorek 29 czerwca rozpoczęła uroczysta msza w katedrze wawelskiej. Ponadto można było pobrać bezpłatne wejściówki i zupełnie za darmo zwiedzić wieżę Zygmuntowską, a także zajrzeć w miejsca zazwyczaj niedostępne. Z kolei o 17:30 Zygmunt zaczął dzwonić oznajmiając wszystkim swoje święto. Brzmiał dostojnie, ale i radośnie. Nic dziwnego, 500 lat to okazja do hucznego świętowania.
Jubileusz 500-lecia Dzwonu Zygmunt
Jeżeli wczoraj nie zdążyliście poświętować to nie straconego. Cykl wydarzeń towarzyszących jubileuszowi dopiero się rozpoczyna. Już w niedzielę 4 lipca o godzinie 19.00 w Katedrze Wawelskiej będzie można wysłuchać „Mszy Koronacyjnej C-dur KV 317” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ponadto 9 lipca będzie kolejna możliwość bezpłatnego zwiedzania wieży Zygmuntowskiej i podziwiania szlachetnego jubilata. Natomiast na Zamku Królewskim na Wawelu w dniach od 9 lipca do 31 sierpnia będzie można oglądać obraz Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku” z 1874. Na co dzień dzieło znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Na obrazie artysta zaprezentował scenę, która rozegrała się 9 lipca 1521 roku, kiedy na wieżę Zygmuntowską wciągano dzwon. Matejko był zakochany w historii i w Krakowie. Dzwon Zygmunt darzył szczególnym sentymentem. Zawsze kiedy nad Krakowem rozbrzmiewał Zygmunt, Matejko wychodził ze swojej pracowni, aby go posłuchać.
Oprócz tego 9 lipca o godzinie 21:00 odbędzie się specjalny spektakl dźwiękowy uzupełniony przez pokaz laserowy Artura Lisa. Natomiast 13 lipca, czyli dokładnie w 500 rocznicę, kiedy Kraków usłyszał Zygmunta, o 21:00 odbędzie się spektakl laserowy „Zygmunt latarnią przestrzeni miasta”. Tego samego dnia o godzinie 17:00 ulicami Krakowa przejdzie barwy Korowód Zygmuntowski. Parada pokona tradycyjną Drogę Królewską od Barbakanu, ulicą Floriańską, przez Rynek Główny pod Wawel. Na Rynku pod wieżą ratuszową zobaczymy spektakl sceniczny z tekstem Bronisława Maja i spektakl Baletu Cracovia Danza „Kiedy tańczą dzwony”. Zresztą atrakcji będzie mnóstwo.
Historia Dzwonu Zygmunt
Dzwon ufundował król Zygmunt I Stary. Prace rozpoczęto w 1520 roku w odlewni dział niedaleko murów miejskich. Znajdowała się ona w okolicy nieistniejącej obecnie Bramy Sławkowskiej. Dzwon odlał pochodzący z Norymbergi ludwisarz Hans Beham. Prace zajęły około 10 miesięcy. 28 czerwca 1521 roku Dzwon przetransportowano na Wawel. Natomiast po raz pierwszy jego dźwięk mieszkańcy Krakowa usłyszeli 13 lipca 1521 roku. Od tego momentu dźwięk królewskiego Dzwonu rozlega się w najważniejsze święta państwowe i kościelne. Zygmunt bije także z okazji ważnych wydarzeń. Początkowo dzwon nazywano “królewskim” lub “wielkim”. Z czasem zyskał imię swojego królewskiego fundatora. W języku potocznym błędnie, aczkolwiek nagminnie używamy nazwy Dzwon Zygmunta.
To największy Dzwon w Krakowie i drugi co do wielkości w Polsce. Dzwon Zygmunt waży ponad 12 ton, jego serce jest długie na 220 centymetrów i waży 366 kg. Kilkakrotnie w historii pękało serce Zygmunta i było naprawiane. Ostatni raz pękło w Boże Narodzenie 2000 roku. Wtedy zamówiono nowe serce, które bije od 14 kwietnia 2001 roku. Natomiast stare serce zobaczycie przy wejściu na wieżę. Nad nim wisi kopia obraz Jana Matejki “Zawieszenie Dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie”.
Turyści wierzą, że serce Dzwonu Zygmunt ma moc spełniania życzeń. Ale żeby Wasze marzenie się spełniło trzeba dopełnić dwóch warunków. Jakich? Zapraszam do wspólnego zwiedzania katedry wawelskiej. Ciekawostki związane z królewskim dzwonem zainteresują każdego turystę, bez względu na wiek. Jeśli planujecie wycieczkę po Krakowie z dziećmi to koniecznie uwzględnijcie zwiedzanie katedry wawelskiej w swoim programie.