Jom Kipur
14 września 2018Jom Kipur czyli Sądny Dzień lub Dzień Przebłagania (Pokuty) to jedno z najważniejszych świąt w żydowskim kalendarzu. Ma charakter pokutny i kończy okres tzw. Groźnych Dni, rozpoczętych Rosz Haszana
Zwiedzając krakowski Kazimierz w przyszłym tygodniu musicie pamiętać, że ze względu na to święto synagogi i kirkut będą niedostępne dla zwiedzających. W tym roku Jom Kipur rozpocznie się we wtorek 18 września o zmroku, a zakończy 19 września wieczorem.
Jom Kipur znaczenie
Jest najbardziej uroczystym ze świąt żydowskich. Żydzi wierzą, że tego dnia następuje ostateczny rozstrzygnięcie jaki los czeka człowieka w nadchodzącym roku. Księgi, które zostały otwarte w Rosz Haszana, zostają zamknięte. Żydzi wierzą, że tego dnia Bóg odpuszcza grzechy tym, którzy szczerze pokutowali i zdali się na Jego miłosierdzie. Istotą Jom Kipur jest oczyszczenie się z grzechów (indywidualnie oraz we wspólnocie) przez odpokutowanie za swoje przewiny oraz przebaczenie grzechów bliźnim.
Świąteczne rytuały
W wigilię święta należy spożyć obfity posiłek, który doda sił na całodobowy post oraz udać się na rytualną kąpiel w mykwie. W czasie święta obowiązuje ścisły post oraz zakaz wykonywania jakiejkolwiek pracy. Wśród zakazanych czynności znalazło się także mycie się, namaszczanie, ciała, stosunki seksualne, zabiegi kosmetyczne oraz noszenie skórzanego obuwia np. butów. W Izraelu nie skorzystamy z transportu, mieszkańcy powstrzymują się od podróży, a ulice sprawiają wrażenie wymarłych. Wszystkie urzędy i sklepy są zamknięte.
Nabożeństwo w synagogach rozpoczyna się od modlitwy Kol Nidre czyli prośbę o unieważnienie wszelkich ślubów złożonych Bogu, złożonych lekkomyślnie lub pod przymusem. Następnie po cichu każdy wyznaje swoje grzechy Bogu. Śpiewa się hymny pochwalne na cześć Boga i Jego miłosierdzia. Ciekawym zwyczajem praktykowanym wśród Żydów z Europy Wschodniej był tzw. kaparot. Polegał on na przekazaniu swoich grzechów na zwierzę ofiarne (kogut lub kura), które następnie zabijano. Obecnie w charakterze ofiary wykorzystuje się pieniądze, przekazywane później na cele dobroczynne. Jom Kipur kończy dźwięk szofaru (róg barani) o zmierzchu. Oznajmia początek Nowego Roku, który wierni rozpoczną oczyszczonymi, wolnymi od grzechów.