Jom Kippur – tradycje i obrzędy
7 października 2019Jom Kippur – tradycje i obrzędy czyli jak wygląda jedno z najważniejszych świąt w judaizmie. Tradycyjnie święto rozpocznie się o zmroku, a zakończy o zachodzie słońca dnia następnego. Jom Kippur czyli Dzień Pojednania to jedno z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt żydowskich. Kończy okres Dziesięciu Dni Pokuty, w którym Bóg kończy osądzanie ludzi, podejmuje decyzje, jaki los czeka każdego człowieka. Natomiast pokutującym odpuszcza ich grzechy. To czas pojednania z Bogiem.
Jom Kippur – tradycje i obrzędy
W wigilię Jom Kippur należy zjeść syty posiłek, ponieważ w święto obowiązuje ścisły post. Trwa on dwadzieścia pięć godzin. Nie wolno jeść ani pić. Ponadto należy wziąć rytualną kąpiel w mykwie, aby symbolicznie oczyścić się z grzechów. Innym obrzędem jest zapalenie świec. W domu zapala się je w intencji żyjących, natomiast w synagogach za dusze zmarłych rodziców i bliskich osób.
Tego dnia tak samo jak w szabat obowiązuje ścisły zakaz wykonywania jakiejkolwiek pracy. Ponadto obowiązuje zakaz mycia się (nawet w zimnej wodzie), golenia się, używania kosmetyków, namaszczania ciała, perfumowanie się czy układania fryzur. W święto nie wolno nosić wygodnego, skórzanego obuwia, biżuterii, a także zakazane są stosunki małżeńskie. Natomiast osoby chore, kobiety w ciąży i małe dzieci są zwolnione z nakazów.
Po zmroku wierni udają się do synagogi na modlitwę. W ubiorze obowiązuje kolor biały, który oznacza czystość duszy i umysłu w ten dzień, a także przypomina, że los człowieka jest w rękach Boga. Mężczyźni zakładają białe tałesy i białe kitle (chałaty). Ponadto w judaizmie zmarłych tradycyjnie chowa się w białych całunach.
Nabożeństwo w synagodze rozpoczyna uroczysta pieśń Kol Nidre, której nazwę możemy przetłumaczyć jako “Wszystkie ślubowania”. Jest to prośba o unieważnienie ślubów złożonych Bogu, złożonych lekkomyślnie , a także pod groźbą czy przymusem. Przez cały świąteczny dzień od świtu do zachodu słońca trwają modlitwy i są odczytywane fragmenty z Tory. W południe święta Jom Kippur wierni klękają w synagodze, gdy kapłan wypowiada imię Boga, którego w żadnej innej sytuacji wypowiadać nie można. Następnie wyznają swoje grzechy bijąc się w piersi i prosząc o Boże miłosierdzie. Śpiewa się także hymny pochwalne na cześć Boga i Jego miłosierdzia.
Ciekawym zwyczajem praktykowanym wśród Żydów z Europy Wschodniej był tzw. kaparot. Polegał on na przekazaniu swoich grzechów na zwierzę ofiarne (kogut lub kura), które następnie zabijano. Obecnie w charakterze ofiary wykorzystuje się pieniądze, przekazywane później na cele dobroczynne.
Zakończenie Jom Kippur
Jom Kippur kończy dźwięk szofaru (rogu baraniego) o zmroku. Obwieszcza on początek Nowego Roku, który wierni rozpoczną oczyszczonymi, wolnymi od grzechów. Wtedy wierni wracają do swoich domów. Można zjeść pierwszy posiłek składający się z ciasta (najczęściej jest to piernik na miodzie), owoców oraz ryby na słodko z bakaliami. Zaraz po zakończeniu Jom Kippur Żydzi zaczynają wznosić szałasy na Sukkot. Ale to już temat na kolejną opowieść związana ze zwiedzaniem krakowskiego Kazimierza..