Idealne muzea na zwiedzanie śladami Młodej Polski
8 września 2024Idealne muzea na zwiedzanie śladami Młodej Polski czyli jak uatrakcyjnić wycieczkę szkolną. Wycieczka śladami Młodej Polski cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród uczniów czy studentów. Ta trasa jest także bliska mieszkańcom Krakowa, Seniorom, turystom indywidualnym. Tematyka związana z tą epoką zachwyca, intryguje, pobudza do refleksji. Myślę, że jest to spowodowane nie tylko samymi dziełami tworzonymi w tej epoce, ale przede wszystkim artystami. Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer to geniusze artystyczne tego okresu. Z ich dziełami możecie się poznać bliżej w opisanych poniżej muzeach.
Idealne muzea na zwiedzanie śladami Młodej Polski
Rydlówka
To nie tylko muzeum, to przede wszystkim miejsce – legenda. To właśnie w bronowickim dworku Stanisław Wyspiański ujrzał swoją sztukę, czyli “Wesele”. Jeśli planujecie zwiedzanie Krakowa śladami Młodej Polski to wizyta w Rydlówce jest obowiązkowa. Zobaczycie oryginalne wnętrza, salę taneczną, izbę – scenę czy alkierz. Podczas zwiedzania posłuchacie anegdot związanych z artystami, Lucjanem Rydlem i Jadwigą Mikołajczykówną. Nie zabraknie także informacji na temat samego “Wesela”, premiery dramatu, reakcji krakowian na sztukę.
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego
Obecnie stała wystawa poświęcona najwybitniejszemu przedstawicielowi Młodej Polski znajduje się w dawnym Spichlerzu przy placu gen. Sikorskiego. Kilka minut spacerkiem od Starego Miasta. Na ekspozycji zapoznacie się z informacjami dotyczącymi biografii artysty, jego zainteresowań oraz rodziny. Ponadto obejrzycie pejzaże, znakomite portrety czy pastele z cyklu “Widok na kopiec Kościuszki”. Natomiast na I piętrze znajdują się kartony i projekty polichromii oraz witraży do kościoła franciszkanów. Wystawę uzupełnia aranżacja Domu Towarzystwa Lekarskiego, makieta przebudowy Wawelu ora pierwsze wydania jego dramatów.
Dom Józefa Mehoffera
Szkolny kolega Stanisława Wyspiańskiego, jego rywal w wielu artystycznych konkursach, pozostawił po sobie równie imponujący dorobek. Los tak sprawił, że muzeum Mehoffera znajduje się przy Krupniczej 26, czyli w domu, w którym na świat przyszedł Stanisław Wyspiański. Zwiedzając to muzeum poznacie Mehoffera jako znakomitego malarza, rysownika, witrażystę, projektanta ogrodów, kolekcjonera. Dodatkowym plusem są piękne, zabytkowe wnętrza uzupełnione przez pamiątki należące do artysty i jego rodziny. Ponadto zwiedzając Dom Mehoffera bliżej poznacie kulturę oraz obyczaje Młodej Polski.
Galeria Malarstwa w Sukiennicach
Położona na I piętrze Sukiennic galeria malarstwa i rzeźby eksponuje sztukę polską od XVIII do początku XX wieku. Możecie poznać sztukę epoki Oświecenia, Romantyzmu, Akademizmu (malarstwo Matejki) i w IV sali Młodej Polski. Niby tylko jedna sala, ale za to wybitne dzieła prezentujące impresjonizm, realizm, naturalizm czy symbolizm. Portrety mieszkańców Bronowic pędzla Aleksandra Gierymskiego, impresjonistyczne pejzaże Wyczółkowskiego czy Jana Stanisławskiego, symboliczne wizje Malczewskiego oraz Podkowińskiego to tylko kilka znakomitych przykładów.
Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Gmachu Głównym
Wystawa często pomijana przez miłośników Młodej Polski, jak najbardziej jest godna Waszej uwagi. Ekspozycja jest bardzo przekrojowa, ale dwie pierwsze sale prezentują właśnie sztukę Młodej Polski. To tutaj znajdziecie nastrojowe portrety malowane przez Olgę Boznańską, pełne symboliki obrazy Wojciecha Weissa, fantastyczne autoportrety Jacka Malczewskiego. Oprócz tego są prezentowane kartony witraży do katedry we Fryburgu Józefa Mehoffera, pejzaże Jana Stanisławskiego czy niesamowite “Święcone” Włodzimierza Tetmajera. Wybitne malarstwo uzupełniają też znakomite przykłady rzeźby z okresu Młodej Polski.