Idealna wycieczka po Krakowie zimą?
8 stycznia 2020Idealna wycieczka po Krakowie zimą? Jak wybrać idealną wycieczkę, kiedy temperatura spada poniżej zera, okropnie wieje lub sypie śniegiem? Zacznijmy od tego, że nie musimy rezygnować ze zwiedzania Krakowa w sezonie zimowym. Stara jak świat prawda głosi, że Kraków można zwiedzać o każdej porze roku. I za każdym razem jest magiczny, czarujący, urzekający. Natomiast o tym, czy wycieczka będzie idealna, zdecyduje kilka czynników, które warto dopracować przed zwiedzaniem.
Idealna wycieczka po Krakowie zimą
- Po pierwsze dopasuj trasę do swoich możliwości fizycznych. I nie mam tu na myśli tylko kondycji fizycznej, ale ogólne predyspozycje. Zastantów się, jak znosisz zimno. Osoby odporne lub lubiące zimową aurę bez problemu mogą wybrać wycieczki plenerowe. Natomiast jeśli jesteś typowym zmarzluchem to unikaj dłuższego przebywania na otwartej przestrzeni. Nie warto też wybierać się na zwiedzanie kopców (wieje), spacerować po bulwarach (od wody ciągnie) czy wybierać się na spacer po parku.
- Druga kluczowa kwestia to odpowiednia ilość zwiedzanych wnętrz w programie wycieczki. Zwiedzając Kraków zimą warto więcej czasu przeznaczyć na oglądanie wnętrz – kościołów, muzeów, wystaw. W tym wypadku idealnie sprawdzą się Podziemia Rynku, krakowskie synagogi, katedra wawelska, Fabryka Schindlera. Sporo wiadomości, hsitorii, anegdot można wysłuchać w środku.
- Trzecia sprawa to długość zwiedzania. Jeśli uwielbiasz całodzienne wycieczki po mieście to lepiej jeśli rozłożysz zwiedzanie na raty. Zimą lepiej sprawdzą się krótsze programy 2 lub 3 godzinne. Natomiast przy całodziennym zwiedzaniu warto uwzględnić przerwę na gorącą kawę, herbatę lub obiad. Wypoczęci i rozgrzani z przyjemnością będziecie kontynuować zwiedzanie.
- Kolejną istotną kwestią jest odpowiedni ubiór. Pamiętaj, że na wycieczce strój powinien być nie tylko wygodny, ale też dostosowany do warunków zewnętrznych. Nie zapomnijcie o detalach takich jak: rękawiczki, czapka, szalik. Dużo lepiej niż elegancki płaszcz sprawdzi się kurtka z kapturem, który osłoni Was przed większym wiatrem czy opadami.
- Dodatkowe wsparcie czyli kubek termiczny albo termos. Solidny, nieprzemakający, który długo trzyma ciepło. Warto na wycieczkę mieć przy sobie ciepły napój. Unikajcie wody i soków, które wychładzają organizm. Lepiej też nie sięgać po grzańce, mimo że są pyszne. Alkohol szybko rozszerza położone pod skórą naczynia krwionośne, przez które zaczynamy tracić ciepło i w efekcie wychładza oragnizm. Więc jeśli na mrozie sięgacie po grzańca, to weźcie takiego bez procentów.
Jak sami widzicie są uniwersalne wskazówki, które pomogą Wam w zorganizowaniu idealnej wycieczki po Krakowie zimą. Wybór zabytków i możliwych tras zwiedzania w Krakowie jest ogromy i niekiedy trudno się zdecydować. Dlatego warto wcześniej zaplanować pobyt, aby uniknąć rozczarowania. Pamiętajcie też, że wraz z zachodem słońca robi się chłodniej i temperatura spaca. Nocny Kraków jest niezwykle klimatyczny, ale zwiedzanie nocą lepiej przełożyć na wiosnę lub lato.