Grafik wycieczek tematycznych na październik
6 października 2020Grafik wycieczek tematycznych na październik czyli co zwiedzamy w tym miesiącu. Będzie kilka powtórek, ale i nowe wycieczki dla stałych Spacerowiczów na Szóstkę. Pamiętajcie też, że aktualny grafik wycieczek i wydarzeń jest dostępny na moim Facebooku. Użytkowników Facebooka zapraszam do polubienia i obserwowania mojego profilu, aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Pamiętajcie też, że na każdy spacer tematyczny obowiązują zapisy.
Grafik wycieczek tematycznych na październik
Najbliższy weekend, a dokładnie niedzielę 11 października poświęcimy na poznanie “Sekretów władców”. To obiecana nowość. Dotychczas ten spacer był w wersji online. Podczas zwiedzania poznamy prywatne życie polskich władców. Ich zainteresowania, życie rodzinne, a także wstydliwe sekrety. Przejdziemy śladami popularnych władców, takich jak: Kazimierz Wielki czy Jadwiga, ale także tych mniej znanych. W czasie wycieczki pojawi się sprawa bamberskich krzyży, palatyna Sieciecha czy nieprzyzwoitych rozrywek Henryka Walezego. Start o godzinie 15:30 spod kościoła karmelitów na Piasku.
Niedziela 18 października
Tego dnia proponuję aż dwie wycieczki tematyczne. Pierwsza z nich to spacer z lubianego przez Was cyklu “nieznane ulice Krakowa”. Tym razem wyruszymy zgłębiać sekrety ulicy Sławkowskiej. Początek o godz. 11:30 przy kamienicy nr 1 ul. Sławkowska. W czasie wycieczki poznamy dzieje słynnych hoteli, dowiemy się, gdzie koncertowała Marcelina Czartoryska, w której kamienicy znajdowała się “Mleczarnia Dobrzyńskiej”, a także gdzie mieszkał Oskar Kolberg. Wycieczka potrwa ok. 1,5 godziny.
Natomiast po południu zapraszam na pierwszy z zadusznych spacerów, czyli zwiedzanie Cmentarza Rakowickiego. Podczas tej wycieczki poznamy historię najsłynniejszej krakowskiej nekropolii, dowiemy się, dlaczego cmentarz nie przypadł do gustu krakowianom, kto kazał się pochować “na rozstaju dróg” i dlaczego. Zobaczymy najpiękniejsze przykłady rzeźby nagrobnej, rozszyfrujemy symbole, a na zakończenie zajrzymy na Aleję Zasłużonych. Czas zwiedzania to 2 godziny, zbiórka przed bramą główną przy ul. Rakowickiej 26.
Niedziela 25 października
Będzie równie intensywna i różnorodna. Pierwszy spacer odbędzie się o godzinie 11:30 i poznamy na nim Cmentarz Salwatorski. Tę urokliwą, malowniczo położoną nekropolię często określa się mianem encyklopedii Krakowa. Na cmentarzu spoczywają artyści, poeci, działacze społeczni, profesorowie. W czasie zwiedzania zobaczymy grób Andrzeja Wajdy, Wiesława Dymnego, Janusza Meissnera, Karola Bunscha, Bronisława Chromego i Stanisława Lema. Zbiórka pod bramą główną, czas zwiedzania ok. 1,5 godziny.
Natomiast o godzinie 14:00 zapraszam na powtórkę spaceru śladami Stanisława Wyspiańskiego. Początek zwiedzania na ulicy Krupniczej 26, a zakończenie na Kanoniczej 25. Poznamy losy artysty, zobaczymy domy, w których żył i tworzył, a w kościele Franciszkanów będziemy podziwiać polichromie i witraże jego autorstwa. Posłuchamy też o niezrealizowanych projektach, planach i marzeniach, a także jego związku z Teofilą Pytkówną. Spacer potrwa ok 2-2,5 godziny.
Ponadto w sobotę 24 października zapraszam na wycieczkę tematyczną po Zielonym Podgórzu, a właściwie jesiennym Podgórzu. W czasie zwiedzania dowiemy się, dlaczego Niepodległość przyszła z Podgórza, jak wyglądał na początku park Bednarskiego, gdzie wbito na pal Aleksandra Kostkę-Napierskiego, gdzie na turystów czyha Czarna Księżniczka i jakie tajemnice skrywa Kopiec Kraka. Początek spaceru o godzinie 15:00 na placu Niepodległości koło przystanku Korona.
Wszystkie spacery kosztują 10 zł/os. Zapisywać się można osobiście, wysłać mejla na aga.przewodnik@gmail.com lub sms-a na 503 060 672. Jeśli Państwa interesują inne wycieczki zapraszam do zapoznania się z trasami dla młodzieży lub dzieci.