Dziecko na wycieczce
6 kwietnia 2019Dziecko na wycieczce to najbardziej wdzięczny, a zarazem wymagający typ turysty. Dzieci zadają milion pytań, jako doskonali obserwatorzy dokonują trafnych spostrzeżeń, które nam nie przyszłyby do głowy. Bez wahania potrafią wskazać, co im się podobało na zwiedzaniu, a co było nudne. Właśnie nuda jest największą bolączką zwiedzania z dziećmi. Jeśli jest nudno, nieciekawie to najbardziej cierpliwe pociechy odmówią współpracy. W takim razie na co zwrócić uwagę jeśli planujemy zwiedzać Kraków z dziećmi?
Dziecko na wycieczce po Krakowie
Niezależnie czy organizujemy wycieczkę dla swoich uczniów/podopiecznych czy też dla własnych pociech, pewne zasady są uniwersalne. Dzięki temu ułatwiają zorganizowanie ciekawego, niezapomnianego pobytu w Grodzie Kraka, który ucieszy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Kluczowym punktem jest długość trasy. Bardzo często chcemy zobaczyć jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie. Jednak dla dzieci kilometrowe trasy będą nudne i nużące. Mali turyści szybko się męczą, ale i szybko regenerują. Wykorzystajmy ich zasoby energii i podzielmy zwiedzanie na krótsze trasy. Świetnie sprawdzą się wszystkie trasy tematyczne, np. Szlak Legend, Kraków średniowieczny albo śladami Jana Matejki.
I tu przechodzimy do drugiego, równie ważnego aspektu organizacji wycieczki, jakim jest temat. To on odpowiada za jakieś 95% udanego zwiedzania. Temat wycieczki musi być ciekawy przede wszystkim dla dziecka. Zatem wybierzmy mądrze temat, aby ułożyć ciekawy plan zwiedzania. Większość dzieci chce zobaczyć w Krakowie Smoka Wawelskiego i sprawdzić czy on naprawdę zieje prawdziwym ogniem. I świetnie, zaproponujmy dzieciom zwiedzanie Krakowa śladami legend, które przybliżą im najważniejsze miejsca i zabytki miasta. Jeśli dziecko interesuje się historią warto zabrać je na Wawel, gdzie mogą poznać losy królów i bohaterów narodowych.
Jeśli planujemy weekendowe zwiedzanie Krakowa z dziećmi, warto skorzystać ze specjalnych wycieczek dla dzieci i rodziców. Są to spacery tematyczne skonstruowane pod dzieci, a więc zwiedzanie pełne, legend, ciekawostek, zagadek. Podczas wycieczki przewodnik tak prowadzi zwiedzanie, aby dorośli słuchacze dostali swoja porcję wiadomości i nie nudzili się.
Jak uatrakcyjnić wycieczkę?
Dobry program zwiedzania potrzebuje jednak pewnej atrakcji. Czegoś co nie jest stricte zwiedzaniem, a będzie dla dziecka nagrodą i przyjemnością. Tutaj możemy wybierać z całej gamy możliwości i puścić wodze fantazji. Może to być zabawa w Klockolandzie, rejs statkiem po Wiśle, karmienie zwierzątek w ZOO, wspólna sesja fotograficzna, przejażdżka rowerem, Disney On Ice, gokarty i wiele, wiele innych. Tak naprawdę wszystko zależy od Waszych upodobań, możliwości czasowych i finansowych. Często turyści lubią, aby atrakcja miała kulinarny charakter. Chcą zjeść dobry obiad, wybrać się na pyszną pizzę, spróbować lodów z najlepszych krakowskich lodziarni, albo gorącą kiełbaskę spod Hali Targowej. Próbowanie różnych specjałów to też ciekawy, a przy tym smakowity sposób na poznanie Krakowa.
Bezpieczeństwo
Jak głosi stara prawda przezorny zawsze ubezpieczony. Przed zwiedzaniem uprzedźmy dzieci, gdzie będziemy i jak mają się zachować, gdyby przypadkiem oddaliły się od grupy czy opiekuna. Świetnym rozwiązaniem jest zapisanie nr kontaktowego do opiekuna czy rodzica. Jeśli dziecko cierpi na alergię np. pokarmową, uprzedźmy restauracje, aby mogli przygotować odpowiedni i bezpieczny posiłek. Mimo, że apteki są dosłownie wszędzie, często w sytuacji kryzysowej nie mamy czasu, aby biec po potrzebny lek. Niezbędne lekarstwa oraz środki opatrunkowe warto mieć w podręcznej apteczce ze sobą.