Dlaczego warto zwiedzić katedrę wawelską?
11 maja 2020Dlaczego warto zwiedzić katedrę wawelską? Powodów jest mnóstwo. Katedra na Wawelu to skarbnica historii, informacji, ciekawostek, legend. Przede wszystkim jest to miejsce, które spodoba się turyście w różnym wieku, i o różnych zainteresowaniach. Pielgrzymi z przyjemnością odwiedzają katedrę wawelską ze względu na relikwie świętych, dzieci szkolne i młodzież, ponieważ jest to niezwykła lekcja historia. Natomiast najmłodsi turyści poznają legendy, postać dobrej królowej Jadwigi i wiele innych ciekawostek. Jeśli jest zabytek-klucz to w Krakowie jest nim właśnie katedra wawelska.
Dlaczego warto zwiedzić katedrę wawelską?
Jeśli zastanawiacie się czy teraz jest dobry moment na wycieczkę do Krakowa to odpowiem bez wahania, że tak. Zazwyczaj o tej porze roku Kraków przeżywał nawał grup i turystów indywidualnych. Zwiedzanie popularnych miejsc, takich jak katedra wawelska lepiej było odłożyć na zimowe miesiące. Natomiast obostrzenia i wirus spowodowały, że w Krakowie jest pusto. To idealny moment, aby zwiedzić wybrane miejsca na spokojnie. Bez tłumów, wrzasków, kolejek, i czekania, aby wejść na Dzwon Zygmunta.
Ach, ta historia
Wycieczka po katedrze wawelskiej to fascynująca podróż przez dzieje Polski. Lekcja historii jest tym cenniejsza, że znajdujemy się w miejscu, gdzie kiedyś zasiadali królowie. Tu odbywały się królewskie śluby i koronacje, a po śmierci odbywały się uroczyste pogrzeby królów, ale także poetów i bohaterów narodowych. Bo warto pamiętać, że katedra wawelska jest także polskim Panteonem Narodowym, gdzie spoczywają tzw. królowie ducha. Co więcej zwiedzając katedrę wawelską zobaczycie niezwykłe sarkofagi królewskie, dowiecie się jak wyglądały egzekwie, i co ustalono podczas badania królewskich szczątków. Historia naprawdę nie musi – i nie jest nudna.
Sztuka
Zwiedzanie katedry wawelskiej to także obcowanie ze Sztuką. Nie bez powodu użyłam dużej litery. Podczas wycieczki możecie prześledzić wszystkie style architektoniczne od romanizmu do współczesności. Bez trudu Wasi uczniowie zauważą różnice między stylem romańskim, a gotyckim, poznają harmonię renesansu, a także rozmach baroku. Natomiast jeśli zwiedzacie Kraków śladem Młodej Polski, to w katedrze wawelskiej zobaczycie witraże Józefa Mehoffera, a także polichromię Włodzimierza Tetmajera. Siedząc w prezbiterium katedry wawelskiej posłuchacie co napisał Stanisław Wyspiański w słynnym Akropolis, i jakie witraże planował umieścić w oknach katedry. Wizyta w katedrze królewskiej na Wawelu to punkt obowiązkowy wycieczki szkolnej po Krakowie.
Święci i błogosławieni
Pielgrzymi i osoby zainteresowane postaciami polskich świętych znajdą tu prawdziwy raj. W katedrze wawelskiej znajduje się przepiękna konfesja św. Stanisława, a także relikwie bł. Wincentego Kadłubka. Ponadto podczas zwiedzania poznacie losy królowej świętej Jadwigi, zobaczycie też słynny krucyfiks, który przemówił do młodziutkiej władczyni. Natomiast jeśli planujecie wycieczkę śladami św. Jana Pawła II, to katedra wawelska jest obowiązkowym punktem programu. W krypcie św. Leonarda Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę świętą. A później wielokrotnie się modlił. Katedra wawelska pamięta go jako ucznia, studenta, księdza, biskupa, kardynała i w końcu papieża.
Informacje praktyczne
Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem katedra wawelska jest dostępna dla zwiedzających tylko z biletami. Koszt biletu normalnego to 14 zł, a ulgowy jest w cenie 7 zł. Zwiedzanie jest możliwe od 9:00 do 16:45. W wyznaczonych miejscach są umieszczone pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk. Trzeba mieć zasłonięte usta i nos, a także zachować dystans społeczny. Dodam, że warto podczas wycieczki skorzystać z zestawów słuchawkowych co pozwoli zwiększyć bezpieczny dystans między przewodnikiem, a uczestnikami.
Jeśli macie pytania lub wątpliwości zapraszam do kontaktu. Wkrótce na moim facebooku pojawią się oferty zwiedzania katedry wawelskiej (i nie tylko) w niewielkich grupach. Trzymajcie rękę na pulsie.
Do zobaczenia.