Bezpłatne spacery tematyczne po Krakowie
20 sierpnia 2021Bezpłatne spacery tematyczne po Krakowie to oferta wycieczek przygotowana przez Dzielnicę I i Centrum Młodzieży im dr Henryka Jordana. To już druga odsłona popularnej akcji, dzięki której możecie poznać bliżej miejsca, zabytki i wyjątkowe postaci Krakowa. Zwłaszcza związane z obszarem Dzielnicy I. Spacery dla mieszkańców są całkowicie darmowe. Kilka z nich będę miała przyjemność poprowadzić dla Państwa.
Bezpłatne spacery tematyczne po Krakowie
Tajemnice ulicy Kopernika
To pierwsza wycieczka, która odbędzie się już 22 sierpnia o godzinie 10:00. Spotykamy się przed Domem Turysty PTTK ul. Westerplatte. Ta urocza, pełna zieleni uliczka ma niezwykle bogatą historię. To przy niej znajduje się jeden z najstarszych kościołów Krakowa, swoją siedzibę mają jezuici i siostry karmelitanki. Natomiast w XIX wieku pojawiły się budynki uniwersyteckie, które nadały tej ulicy wyjątkowy klimat. Warto przyjrzeć się im bliżej. Zwłaszcza, że są to projekty znakomitych krakowskich architektów.
Judaizm bez tajemnic
Judaizm bez tajemnic czyli zwiedzanie krakowskiego Kazimierza. Ta część Krakowa ma specyficzny charakter dzięki zachowanym synagogom i cmentarzom. Jednak nasz spacer nie będzie ograniczał się tylko i wyłącznie do budynków. W czasie zwiedzania dowiemy się, dlaczego mężczyźni noszą kipę, kto i kiedy korzysta z mykwy, czym jest jad, a także czego nie wolno robić w szabat. Dowiemy się, w które święto wypada się przebrać i upić na wesoło, kiedy należy zachować ścisły post i czym jest obrzęd taszlich. Spacer odbędzie się w niedzielę 29 sierpnia o godz. 10:00, zbiórka przed Synagogą Remuh ul. Szeroka 40.
Spacerem po Stradomiu
Natomiast 5 września o godzinie 15:00 zapraszam na spacer po Stradomiu. Ta niewielka osada położona u stóp Wzgórza Wawelskiego ma bardzo długą i bogatą historię. W czasie zwiedzania zabytkowe kościoły OO. Bernardynów i Misjonarzy. Przekonamy się, jak wyglądał krakowski barok w rozkwicie. Ponadto dowiemy się, gdzie mieścił się pierwszy w Krakowie ogródek piwny, znane kino oraz urząd celny. Poznamy historię głośnego na całą Rzeczpospolitą raptus puelle, a także będziemy podziwiać okazały dom kupca winnego Ohrensteina.
Wokół Rynku Kleparskiego
Kleparz założony został jako oddzielne miasto przez Kazimierza Wielkiego. Posiadał własny rynek, a także liczne przywileje. Natomiast jako osada Kleparz istniał na długo przed lokacją. W czasie wycieczki posłuchamy, jakie były losy kościoła św. Floriana, gdzie mieścił się ratusz Kleparza, i czym handlowano na kleparskim rynku. Zobaczymy elegancki gmach szkoły miejskiej projektu Jana Zawiejskiego, budynek z zachowanymi śladami po kulach, a także gmach Akademii Sztuk Pięknych. Spacer odbędzie się w niedzielę 12 września o godzinie 10:00. Zbiórka będzie pod kościołem św. Floriana o godz. 10:00.
Ulica Krupnicza
Ta ulica czasami nazywana jest ulicą muz. A wszystko dzięki znanym mieszkańcom. Przy ulicy Krupniczej znajdują się m.in kamienica pod Matką Boską, Pałacyk Mieroszewskich, Dom Józefa Mehoffera oraz Dom Literatów. W czasie wycieczki dowiemy się, gdzie pracownię miał Jan Matejko, jakie zasługi miał ks. Mieczysław Kuznowicz, kto mieszkał w Domu Literatów. Ponadto posłuchamy o dziwactwach niejakiego Woyczyńskiego, kapliczce projektu Franciszka Wyspiańskiego i dowiemy się, gdzie mieścił się KOSMOS. Spacer odbędzie się w niedzielę 19 września o godz. 10:00. Zbiórka pod Teatrem Bagatela.
Śladami Emancypantek
Ostatnia propozycja na wrzesień to spacer śladami Emancypantek. W czasie zwiedzania poznamy historię wyjątkowych kobiet, które walczyły o prawa wyborcze, równouprawnienie, a także dostęp do edukacji. Spacerując po mieście zobaczymy miejsce, gdzie odbywały się manify emancypantek, posłuchamy o okolicznościach pierwszego strajku, a także zasadach dotyczących korzystania z Czytelni dla Kobiet. Ponadto dowiemy się, dlaczego Kraków bał się profesorowej Bujwidowej jak ognia, które kobiety jako pierwsze zostały studentkami farmacji i dlaczego Marcelina Kulikowska popełniła samobójstwo. Zapraszam 26 września o 10:00. Początek przy ul. Rajskiej 12.
Podsumowanie
Proponowane wycieczki trwają dwie godziny. Szczegółową rozpiskę znajdziecie Państwo na stronie Dzielnicy I, a także na moim fan page. Na chwilę obecną nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Wystarczy zgłosić się o podanej godzinie na miejscu zbiórki i wziąć udział w zwiedzaniu. Niewykluczone, że jeśli sytuacja pozwoli takie spacery tematyczne będą kontynuowane także w październiku.
Zachęcam też do regularnego odwiedzania mojej strony. Grafik aktualnych wycieczek tematycznych i muzealnych znajdziecie Państwo w zakładce “wydarzenia”. Tutaj już obowiązują wcześniejsze zapisy. Zwłaszcza na wydarzenia typu zwiedzanie Podziemi Rynku czy Muzeum Czartoryskich, ponieważ obowiązuje nas limit miejsc.