8 pomysłów na jesienną wycieczkę
28 sierpnia 2018Gdzie zabrać uczniów na jesienną wycieczkę szkolną po Krakowie? Jakie zapewnić im atrakcje? Pewnie nie raz zastanawialiście się, jak zorganizować wymarzoną wycieczkę. Przedstawiam 8 pomysłów na jesienną wycieczkę, które zapewnią uczniom solidną porcję wiedzy oraz znakomitą zabawę.
8 pomysłów na jesienną wycieczkę
Dla przedszkolaków
- Szlak legend – wycieczka śladami krakowskich legend i tradycji zainteresuje nawet maluchy. Poznają prawdziwą historię krakowskiego hejnału, dowiedzą się, który budynek ukrywa wielkie skarby, skąd wzięła się nazwa Kraków, jaką rolę odegrał niewielki guzik i kto pokonał Smoka Wawelskiego. Znakomita okazja, aby dzieci zobaczyły najważniejsze zabytki Krakowa.
- Śladami królowej Jadwigi – wycieczka tematyczna dla najmłodszych. Poznamy najważniejsze miejsca, zobaczymy gdzie spoczywają relikwie św. Jadwigi, obejrzymy ślad jej stópki odciśnięty na kamieniu, dowiemy się, które budynki powstały z jej pieniędzy.
- Droga Królewska – pierwszy raz w Krakowie? Droga Królewska będzie idealnym wyborem. Jeśli to jest kolejna wycieczka po Krakowie to też polecam tę trasę. Drogę Królewską możecie zwiedzać pod różnym kątem: historycznym, literackim, niepodległościowym, artystycznym..
DLA STARSZYCH UCZNIÓW I LICEALISTÓW
- Kazimierz żydowski – w czasie zwiedzania uczniowie poznają inne oblicze Krakowa. Zobaczą krakowskie synagogi, na kirkucie obejrzą tajemnicze symbole na macewach. Dowiedzą się czym była mykwa oraz jak wyglądało życie codzienne krakowskich Żydów.
- Getto w Krakowie – lekcja historii dla licealistów. Podążając uliczkami getta poznają tragiczne losy krakowskich Żydów, zobaczą plac, z którego odbywały się deportacje do obozów śmierci. Natomiast w Fabryce Schindlera poznają dzieje Krakowa i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej.
- Śladami Niepodległości – w tym roku przypada setna rocznica Niepodległości. W czasie wycieczki uczniowie poznają osoby zasłużone w walce o niepodległość, a także odnajdą pamiątkowe tablice i pomniki. Posłuchają jak wyglądały pierwsze dni niepodległego Krakowa.
- Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – świetna powtórka przed maturą. Tutaj obejrzycie jego malowidła i witraże w kościele Franciszkanów, a także domy, w których żył i tworzył. Natomiast na wystawie Wyspiański obejrzycie jego pastele, obrazy olejne, pamiątki osobiste oraz projekty, które nie doczekały się realizacji.
- Podgórze – tu narodziła się Niepodległość w 1918 roku. W czasie wycieczki dowiecie się czym była Twierdza Kraków i jaki przebieg miało powstanie krakowskie. Przede wszystkim dowiecie się jak wyglądało rozbrajanie Austriaków w październiku 1918 roku.