8 pomysłów na ferie w Krakowie
1 lutego 20238 pomysłów na ferie w Krakowie zainspiruje Was do rodzinnego zwiedzania miasta. Wycieczki rodzinne po Krakowie to zwiedzanie połączone z edukacją oraz zabawy. Zimowa aura nie przeszkodzi Wam we wspólnym odkrywaniu tajemnic Krakowa. Zwłaszcza, że możecie wybierać spośród różnych aktywności: warsztaty, muzea, spacery w plenerze. Zatem jak spędzać ferie zimowe w Krakowie?
8 pomysłów na ferie w Krakowie
Po dwuletniej przerwie wracamy do zwiedzania pełną parą. Wszystkie atrakcje dla dzieci i dorosłych są już czynne, więc możecie zaplanować naprawdę fajny program wycieczkowy. Jedynym minusem może być pogoda. Chociaż jak mówią wytrawni turyści – nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór. Jednak ja w miarę możliwości zalecam sprawdzanie prognoz i dostosowywanie atrakcji do aury za oknem. Na pewno nie warto z góry rezygnować z plenerowych spacerów.
Stare Miasto w pigułce
To absolutnie podstawowa wycieczka dla osób, które są pierwszy raz w Krakowie lub podróżują za małymi dziećmi. Jest to dwugodzinny spacer, podczas którego poznacie najważniejsze miejsca, wydarzenia historyczne i postaci Grodu Kraka. Nudno nie będzie, bo prawie każdy turysta niezależnie od wieku uwielbia legendy, ciekawostki i anegdoty.
Dzielnica uniwersytecka
Wdzięczny i interesujący dla dzieci temat zwiedzania. Odpowiemy na mnóstwo pytań dotyczących sławnych uczonych, dowiemy się, ile trwały wakacje w dawnej akademii i czy kobiety mogły oficjalnie studiować. Dowiemy się, jakie przywileje przysługiwały żakom (studentom), gdzie znajdowały się ich bursy i dlaczego pewnego razu tłumnie postanowili opuścić Kraków. Ponadto zobaczymy najważniejsze budynki związane z Uniwersytetem Jagiellońskim i poznamy ich historię.
Tajemnice żydowskiego Kazimierza
Ta wycieczka umożliwi Wam poznanie kultury Żydów krakowskich. Dowiecie się, jak wygląda żydowski Nowy Rok, czego nie wolno robić w szabat, podczas którego święta dzieci dostają prezenty. Ponadto dowiecie się, czym różni się synagoga od chrześcijańskiej świątyni, na jakich zasadach korzysta się z mykwy, i co oznaczają symbole na żydowskich nagrobkach.
Tajemnice szopki krakowskiej
Raz w roku możecie z bliska podziwiać najpiękniejsze szopki krakowskie. Pokonkursowa wystawa szopek mieści się w Pałacu Krzysztofory i można ją podziwiać do 26 lutego br. Idealny pomysł na rodzinną wycieczkę podczas ferii zimowych. Oglądając szopki poznacie zasady ich budowy i dobór kolorów, a przede wszystkim zobaczycie postaci z legend Krakowa: smoka wawelskiego, Lajkonika, Pana Twardowskiego na księżycu i nie tylko.
Kraków od początku, bez końca
To nowa wystawa stała, która również znajduje się w Pałacu Krzysztofory. Jest częściowo multimedialna, zaaranżowana w gotyckich piwnicach i pięknych, pałacowych pomieszczeniach na I piętrze budynku. Ekspozycja to taki Kraków w pigułce – legendy, władcy Polski, wydarzenia historyczne, tradycyjny strój krakowski, folklor, duchowość, znani mieszkańcy. Wystawa idealnie trafi w gusta małych turystów. Jest tajemniczo, kolorowo, baśniowo, a ponadto można mierzyć, dotykać, budować.
Muzeum Kościuszkowskie
Tym razem wystawa biograficzna poświęcona Tadeuszowi Kościuszce. Ekspozycja ma charakter narracyjny i multimedialny. W zaaranżowanych przestrzeniach poznajmy życie Kościuszki, jego rodzinny dom, edukację, studia w Paryżu czy okoliczności nieszczęśliwej miłości do Ludwiki Sosnowskiej. Opowieść o bohaterze uzupełniają filmiki, slajdy, cytaty i pamiątki. Ponadto ekspozycja ma specjalną ścieżkę zwiedzania dla małych dzieci z legendami, ciekawostkami i praktycznymi zadaniami do wykonania.
Muzeum Podgórza
Z kolei ta propozycja jest skierowana do turystów, którzy już znają Stare Miasto i wszystkie standardowe punkty, a chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o innych dzielnicach Krakowa. Ekspozycja w Muzeum Podgórza przybliża także historię Krakowa – sylwetkę legendarnego władcy Kraka, a co najważniejsze jego kopiec. Ponadto poznajmy losy Podgórza jako królewskiego, wolnego miasta, okoliczności połączenia z Krakowem, a także trudne czasy okresu okupacji niemieckiej. Oglądając kolejne przestrzenie i pamiątki dowiecie się, jak zmieniło się Podgórze na Przestrzeni wieków.
WOMAI: Centrum Nauki i Zmysłów
W centrum czekają na Was dwie wystawy: “W stronę ciemności: nie widzieć – doświadczyć” oraz interaktywna wystawa “W stronę światła: widzieć – zrozumieć”. Obydwie dostarczą Wam wielu emocji i inspiracji. Na wystawie “W stronę ciemności” Waszym przewodnikiem będzie osoba niewidoma lub słabowidząca. Pogrążeni w całkowitej ciemności sprawdzicie jak działają Wasze pozostałe zmysły i poradzicie sobie z robieniem zakupów, przejściem przez ulicę. Natomiast na drugiej części przewodnik wyjaśni Wam zasady rządzące światem fizyki, optyki czy przyrody. Dla dzieci samodzielne próbowanie i odkrywanie zjawisk będzie świetną zabawą.
Szukasz więcej inspiracji? Zaobserwuj mnie na Facebooku.